USD wspiera trzeci z rzędu wzrost inflacji PPI i produkcja przemysłowa najwyższa od grudnia 2014. PLN traci przez słaby PKB i mocnego USD. W środę protokół FOMC.

(poniedziałek, 17-08, 08:45)

Rynki w Europie
(14-08-2015)
W piątek naturalnie wzrosło zainteresowanie uczestników rynków finansowych publikacjami kolejnych danych makroekonomicznych z USA, po tym jak dzień wcześniej ogłoszono zaskakująco dobre wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej, które ożywiły oczekiwania na wrześniową podwyżkę stopy funduszy federalnych. Zmianie fokusu sprzyjała stabilizacja wartości juana, gdyż po trzech dniach dewaluacji chińskiej waluty (łącznie o ponad 3%) tym razem PBoC obniżył średni kurs referencyjny USD/CNY z 6,3990 do 6,3975. Zdaniem wielu analityków wraz ze zbliżającym się terminem wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), który decyduje o amerykańskiej polityce monetarnej, należy się liczyć ze wzrostem zmienności na rynkach finansowych. Jakby na potwierdzenie tych opinii w piątek inwestorzy energicznie zareagowali na nowe dane z gospodarki USA. Po krótkotrwałej zwyżce kursu EUR/USD do poziomu 1,1188 napędzanej przez informacje o akceptacji warunków trzeciego pakietu pomocy finansowej dla Grecji (najpierw przez parlament w Atenach, a następnie przez Eurogrupę), nastąpił znaczny wzrost popytu na dolara wywołany wyższymi od oczekiwań wynikami amerykańskiej inflacji PPI i produkcji przemysłowej w lipcu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W kontekście poniedziałkowej wypowiedzi Stanley'a Fischera, wiceprezesa FED, który uzależnił podwyżki stóp za oceanem od wzrostu inflacji uczestnicy rynku szybko zauważyli fakt, że ceny producentów w USA rosną już trzeci miesiąc z rzędu. Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu najbardziej od ośmiu miesięcy. W tej sytuacji w aprecjacji dolara nie mogły przeszkodzić w tym dniu: korekta cen na rynku ropy, niższy od prognozy wynik indeksu Uniwersytetu Michigan, a tym bardziej nieprzekonujące dane ze strefy euro na temat inflacji w lipcu i PKB w II kwartale. O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1111 (-0,36 % od 8:00), GBP/USD 1,5607 (-0,03 % od 8:00), USD/JPY 124,30 (-0,07 % od 8:00). Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w USA zmniejszył popyt na bezpieczne papiery skarbowe europejskich emitentów. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła w piątek o 2,7 pb z 0,631 % do 0,658 % w odróżnieniu do ich greckich odpowiedników, których ceny wzrosły, a rentowność spadła o 55,9 pb z 10,154 % do 9,595 % w związku z decyzją Eurogrupy. Dobre wiadomości z Brukseli nie zmieniły pesymistycznych nastrojów panujących na największych giełdach europejskich, które w piątek zamknęły się na minusie (DAX: -0,27 %; CAC40: -0,61 %; FTSE100: -0,27 %). W większości przypadków negatywnie wypadł także bilans całego ubiegłego tygodnia, do którego przyczyniły się słabe notowania producentów ropy i gazu. Tylko w piątek cena akcji norweskiej spółki Statoil spadła o 3,2%, a wartość spółki serwisowej z tego sektora Subsea 7 obniżyła się o 3,8%.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.