USD/PLN najniżej od 2 miesięcy. EUR/USD najwyżej od stycznia br. przez likwidację krótkich pozycji w EUR i zmniejszoną płynność rynku. Dziś Conference Board i sprzedaż nowych domów w USA.

(wtorek, 25-08; 08:50)

Rynki w Europie
(24-08-2015)
W poniedziałek uczestnikom rynków finansowych na wszystkich kontynentach do oczu zajrzał strach po tym jak giełdę w Szanghaju ogarnęła panika, która spowodowała spadek głównego indeksu (SHC) o 8,49% (największy od 2007 roku). Bezpośrednią przyczyną panicznej wyprzedaży chińskich akcji były zawiedzione nadzieje inwestorów oczekujących na kolejne działania osłonowe władz Państwa Środka po serii spadków giełdowych w zeszłym tygodniu wywołanych rozczarowującymi wynikami drugiej pod względem wielkości gospodarki światowej. Fala wyprzedaży zapoczątkowana w Chinach przetoczyła się przez wszystkie segmenty rynków finansowych napędzana obawami o ich negatywny wpływ na globalny wzrost gospodarczy. Pogorszenie międzynarodowej sytuacji ekonomicznej oddaliło perspektywę podwyżek stóp procentowych za oceanem, która obok europejskiego programu QE od wielu miesięcy była głównym czynnikiem wspierającym popyt na dolara. Spadek atrakcyjności amerykańskiej waluty spowodował powrót kapitału w stronę euro. Zlecenia inwestorów ograniczających straty z likwidowanych krótkich pozycji w drożejącej wspólnej walucie, przy mniejszej niż zazwyczaj płynności rynku w okresie wakacyjnym, doprowadziły do pokonania kolejnych silnych punktów oporu 1,1480; 1,1500; 1,1640; 1,1700, a co za tym idzie wywołały spektakularny wzrost kursu EUR/USD. W najwyższym punkcie sesji wspólna waluta osiągnęła wartość 1,1714 USD nienotowaną od 7 miesięcy. Podobny rekord odnotował japoński jen, gdy kurs USD/JPY spadł do poziomu 116,47. O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1568 (+1,15 % od 8:00), GBP/USD 1,5739 (+0,51 % od 8:00), USD/JPY 118,76 (-1,93 % od 8:00). Z analizy technicznej wynika, że utrzymanie kursu EUR/USD powyżej granicy 1,1500 przez kilka najbliższych dni będzie silnym sygnałem do zakupów euro. Spodziewany dalszy spadek popytu na paliwa i surowce przemysłowe spychał wczoraj ich niskie ceny jeszcze bardziej w dół. Na rynku ropy paniczne nastroje inwestorów podkręciły wypowiedzi irańskiego ministra ds. ropy -  Bijana Zanganeh', który wg. agencji prasowej Shana stwierdził, że Iran musi jak najszybciej wznowić produkcję ropy bez względu na cenę by odzyskać swoje udziały rynkowe. W wyniku oddziaływania tych czynników wartość baryłki ropy spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od 6,5 roku (Brent: -6,27 % do 42,47 USD/bbl; Crude -5,37 % do 38,07 USD/bbl). Negatywne sygnały z Chin i sytuacja na rynku ropy były głównymi sprawcami masowej wyprzedaży na rynkach akcji w Europie. Dramatycznie spadła wycena spółek z sektora energetycznego (np. Glencore: -13%, Anglo American: -10%, Tullow Oil: -10%. Bez wyjątku osunęły się wszystkie indeksy największych giełd Starego Kontynentu (DAX: -4,70 %; CAC40: -5,35 %; FTSE100: -4,67 %). Europejski rynek długu pozostawał na uboczu poniedziałkowych wydarzeń. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła wczoraj nieznacznie o 2,8 pb z 0,564 % do 0,592 %.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
 
wymiana walut
 
Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.