PLN skorelowany z EUR w grze USD kontra reszta świata. Bullard z FED: Wyniki PKB wspierają wrześniową podwyżkę stóp w USA. Dziś wyniki PMI z CN, EZ, USA oraz ISM i inflacja PCE Core z USA.

(poniedziałek, 03-08, 08:25)

Rynki w Europie
(31-07-2015)
W piątek niespodziewanie na pierwszy plan wydarzeń ekonomicznych wysunął się zaskakujący wynik amerykańskiego indeksu kosztów zatrudnienia (ECI) w II kwartale, który okazał się najniższy od 33 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wbrew oczekiwaniom niektórych członków FOMC i wielu ekonomistów obecny duży przyrost zatrudnienia w USA nie stwarza wzrostowej presji na wynagrodzenia, która sprzyjałaby pożądanemu przyspieszeniu inflacji. Ten fenomen postawił pod znakiem zapytania wrześniową podwyżkę stóp w USA zaskakując wielu rynkowych graczy, którzy obstawiali wrześniowy scenariusz. Stopień zaskoczenia inwestorów oddaje skala osłabienia dolara, który w ciągu godziny od ogłoszenia raportu ECI (o g. 14:30) stracił ponad 1% w stosunku do wspólnej waluty oraz po około 0,7% w relacji do brytyjskiego funta i japońskiego jena. Nastawienie uczestników rynku walutowego wobec amerykańskiej waluty uległo częściowej poprawie po publikacji najlepszego od stycznia br. lipcowego wyniku Indeksu Chicago PMI ale ten pozytywny impuls szybko osłabiła kolejna zła dla dolara informacja na temat znaczącego spadku Indeksu Uniwersytetu Michigan (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Przed stratami nie uchroniła amerykańskiej waluty postępująca przecena ropy, która w piątek od rana traciła na wartości z powodu obawy o spadek importu tego surowca przez Chiny. Słabość dolara "wykorzystały" norweska korona i dolar australijski, które wcześniej były w defensywie z powodu wyprzedaży ropy i wielu innych surowców. Odrobienie piątkowych spadków przez obie te waluty nie odwróciło ich negatywnego bilansu miesięcznego gdyż w lipcu straciły odpowiednio 4,1% i 5,3% z powodu załamania rynków surowcowych, z którymi są silnie skorelowane. O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1045 (+1,03 % od 8:00), GBP/USD 1,5607 (0,00 % od 8:00), USD/JPY 123,89 (-0,13 % od 8:00). Zmniejszenie prawdopodobieństwa wrześniowej podwyżki amerykańskich stóp nie zmieniło nastawienia inwestorów do najbezpieczniejszych europejskich papierów skarbowych, których ceny i rentowności pozostały w piątek na niemal niezmienionym poziomie. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich spadła wczoraj o zaledwie 0,9 pb z 0,654 % do 0,645 %. Po zmiennej sesji na europejskich rynkach akcji mimo kolejnych negatywnych sygnałów z chińskiego rynku kapitałowego i kontynuacji spadku cen większości rynków towarowych przeważyły pozytywne wyniki kwartalne spółek giełdowych (DAX: +0,46 %; CAC40: +0,72 %; FTSE100: +0,41 %). Wysokie wzrosty cen akcji odnotowały duże firmy francuskie np. Airbus (+3,5%), BNP Paribas (+2,6%) i Carrefour (+3,5%), które pokazały dobre rezultaty. W piątek na przeciwnym biegunie znalazł się brytyjski bank Lloyds, którego akcje mimo dobrych wyników straciły ponad 2,7% po informacji o utworzeniu 1,4 mld GBP rezerw na odszkodowania dla klientów za nieuczciwą sprzedaż ubezpieczeń pożyczek.  

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.