USD traci na publikacji gołębiego protokołu FOMC. Zawirowania w Chinach i na rynkach paliw ograniczają apetyt na PLN. Dziś amerykańskie Indeksy FED z Filadelfii i Conference Board.

(czwartek, 20-08; 08:25)

Rynki w Europie
(19-08-2015)
W środę mimo burzliwej sesji na rynkach finansowych w Azji większość inwestorów spokojnie oczekiwała na najważniejsze wydarzenie ekonomiczne tygodnia jakim była wczorajsza wieczorna publikacja protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), które odbyło się w dniach 28-29 lipca br. (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Najbardziej niestabilnym ogniwem azjatyckiej i światowej gospodarki są obecnie Chiny. Po zeszłotygodniowej dewaluacji juana zawirowania na giełdach w Szanghaju i Shenzhen we wtorek i w środę wywołały wczoraj falę wyprzedaży akcji na innych rynkach w regionie (NIKKEI:-1,61%; HSI:-1,31%). Na nastroje rynkowe stabilizująco oddziaływały wczorajsze decyzje parlamentów niemieckiego i holenderskiego, które ostatecznie otworzyły drogę do dzisiejszego uruchomienia pierwszej transzy pomocy dla zadłużonej Grecji o wartości 26 mld EUR z zaakceptowanego trzyletniego programu. Preludium dla wieczornej publikacji protokołu FOMC miało być ogłoszenie wyników lipcowej inflacji CPI w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), gdyż inwestorzy poszukiwali wskazówek dotyczących terminu rozpoczęcia normalizacji amerykańskich stóp procentowych. Dzień wcześniej 46% graczy na rynku kontraktów OIS obstawiało podwyżkę stopy funduszy federalnych we wrześniu, a 100% nie później niż w grudniu br. Zwyżka inflacji CPI w lipcu i szereg innych sygnałów z gospodarki amerykańskiej przemawiały za wrześniowym scenariuszem podwyżki stąd niemal do końca sesji europejskiej wartość dolara wykazywała wczoraj tendencję wzrostową w stosunku do euro i funta. Mimo to na rynku walutowym utrzymywała się niepewność w sprawie opinii członków FOMC związana m.in. z tym, że preferowaną przez nich miarą zmiany cen jest inflacja PCE. O godzinie 17:00 rynek hurtowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1054 (-0,04 % od 8:00), GBP/USD 1,5641 (-0,18 % od 8:00), USD/JPY 124,28 (-0,02 % od 8:00). Na rynku długu w Europie utrzymywała się przewaga popytu nad podażą spowodowana niestabilną sytuacją na rynku paliw (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Wzrost cen wywołał spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji niemieckich o 2 pb z 0,642% do 0,622 %. Negatywne sygnały z rynków azjatyckich, obawy przed publikacją gołębiego protokołu FOMC i spadek cen ropy negatywnym echem odbiły się na giełdach europejskich. W związku z tym niemal wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe zamknęły się wczoraj na sporym minusie (DAX: -2,14 %; CAC40: -1,75 %; FTSE100: -1,88 %). Jedynym wyjątkiem na tym tle był polski WIG-20 (czytaj więcej na ten temat w części Rynek PLN). W tym dniu z powodu sytuacji na rynkach surowców przemysłowych najbardziej taniały akcje spółek z sektora górniczego np. Lonmin (14,4%), Glencore (-8,5%). Negatywnie zaskoczył też duński producent piwa Carlsberg, którego akcje straciły 9% wartości po tym jak ogłosił słabe wyniki na rynkach w Rosji i na Ukrainie. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.