Lockhart z FED: Gospodarka USA gotowa na podwyżkę stóp we wrześniu. USD w natarciu, a PLN słabnie. GBP/PLN najwyżej od stycznia 2007 roku. Dziś ważny Raport ADP z rynku pracy USA.

(Środa, 05-08, 08:00)

Rynki w Europie
(04-08-2015)
We wtorek podczas sesji europejskiej wśród uczestników rynków finansowych narastało przekonanie, że FED opóźni rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych z powodu piątkowego rekordowo niskiego wyniku indeksu kosztów zatrudnienia w II kw. (czytaj więcej na ten temat w naszym blogu z 31-07-2015) oraz poniedziałkowego niższego od prognoz indeksu ISM obrazującego aktywność przemysłu USA w lipcu. Te spekulacje zahamowały aprecjację dolara wspieranego w ostatnich tygodniach dużymi spadkami cen na rynkach ropy i metali. Wczorajsza korekta na rynkach surowcowych i wzrost gołębich nastrojów ws. normalizacji stóp w USA zrównoważyły wcześniejsze zakłady na umocnienie amerykańskiej waluty w związku z tym wczoraj na rynek walutowy w Londynie pozostawał w zawieszeniu. Największe zmiany dotyczyły walut powiązanych z rynkiem towarowym, które odrobiły część  strat w reakcji na jego uspokojenie. Na przykład kurs USD/AUD wzrósł we wtorek o 1,3% (do wartości 0,7382), a dodatkowym impulsem do odbicia z sześcioletniego minimum (0,7234) było usunięcie z wczorajszego komunikatu banku centralnego Australii (RBA) zdania o potrzebie dalszego osłabienia dolara australijskiego w celu wsparcia gospodarki. Stabilizacji wartości amerykańskiego dolara wobec euro, funta i jena nie zachwiały wczorajsze dane na temat zamówień dóbr trwałego użytku i zamówień w przemyśle USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). O godzinie 17:00 rynek hurtowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,0961 (+0,02 % od 8:00), GBP/USD 1,5597 (-0,04 % od 8:00), USD/JPY 123,93 (-0,01 % od 8:00). Niedługo po zamknięciu rynku w Europie sytuację rynkową zdestabilizował swoją wypowiedzią Dennis Lockhart, prezes FED z Atlanty (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Spokój na rynku walutowym i stabilizacja cen surowców sprzyjały uśpieniu europejskiego rynku długu, gdzie ceny pozostawały wczoraj względnie stabilne. Największe zmiany miały miejsce w Atenach, gdzie rentowność dziesięcioletnich obligacji greckich spadła wczoraj o 21,5 pb z 12,058 % do 11,843 % po stabilizacji tamtejszego rynku giełdowego (-1,2%). Poza rynkiem w Atenach osłabionym trwającą wyprzedażą akcji greckich banków oraz skorelowanych z nim giełd w Mediolanie i w Madrycie na większości rynków akcji w Europie utrzymywała się niska zmienność (DAX: +0,11 %; CAC40: -0,16 %; FTSE100: -0,03 %). Inwestorzy reagowali głownie na nowe wiadomości ze spółek. Jeden z najgorszych spadków cen akcji (-10%) zanotował francuski bank Credit Agricole z powodu rozpoczęcia dochodzenia przez władze amerykańskie nt. potencjalnego złamania sankcji. Na przeciwnym biegunie znalazł się producent opon i części samochodowych Continental (+5,7%) dzięki dobrym prognozom dla europejskiego rynku samochodowego.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.