Inwestorzy: 28% prawdopodobieństwo podwyżki stóp FED w czwartek. Niepewność ws. decyzji FOMC utrzymuje złotego powyżej 4,20 wobec EUR i 3,70 za USD. Dziś sprzedaż i produkcja w USA.

(wtorek, 15-09; 08:20)

Rynki w Europie
(14-09-2015)
W poniedziałek głównym tematem zainteresowania inwestorów na wszystkich kontynentach pozostawał wynik dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) rozpoczynającego się w środę. Weekendowe publikacje nowych danych makroekonomicznych z Chin, choć mieszane, utwierdziły większość rynkowych graczy w przekonaniu, że FOMC odroczy decyzję o podwyżce stóp FED do grudnia. Negatywnym zaskoczeniem okazały się gorsze od prognoz informacje na temat inwestycji infrastrukturalnych i produkcji przemysłowej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), które wbrew zapowiedziom rządu w Pekinie zwiastują spadek tempa wzrostu drugiej największej gospodarki świata poniżej zakładanych 7%. Pod wyraźnym wpływem tych wiadomości prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki amerykańskich stóp mierzone giełdową wyceną kontraktów terminowych funduszy federalnych spadło wczoraj do 28%, podczas gdy scenariusz grudniowy ma w ocenie inwestorów 60% szanse. Perspektywa opóźnienia procesu normalizacji amerykańskich stóp negatywnie oddziałuje na dolara, którego wartość w stosunku do euro spadła w poniedziałek najniżej od trzech tygodni. Wzrost kursu EUR/USD powyżej kolejnych punktów oporu 1,1300, 1,1365 zachęcił część inwestorów do realizacji zysków, a innych graczy do sprzedaży drogiej wspólnej waluty w nadziei na zaskakującą decyzję FOMC w czwartek. Mimo publikacji lepszych od prognoz wyników produkcji przemysłowej w Eurolandzie dolar, wspierany spadającymi cenami ropy, pozostał wczoraj na ścieżce wzrostowej wobec euro i funta aż do końca europejskiej sesji. Rynek walutowy w Londynie zamknął się w poniedziałek o godzinie 17:00 na poziomie EUR/USD 1,1288 (-0,45 % od 8:00), GBP/USD 1,5381 (-0,34 % od 8:00), USD/JPY 120,09 (-0,20 % od 8:00). Rynki długu i akcji w Europie pozostawały wczoraj w stanie zawieszenia oczekując na rozstrzygnięcia w sprawie krótkoterminowych stóp za oceanem. Najwięcej emocji w tym dniu wzbudziły informacje z sektora bankowego i branży wydobywczej. Wartość akcji hiszpańskiego banku Sabadell spadła o 1% po doniesieniach o planie zakupu portfela kredytów hipotecznych od Northern Rock i Bradford & Bingley. Podobnie wycena banku Credit Suisse pogorszyła się o ponad 1% na wieść o możliwej sprzedaży jego amerykańskiego ramienia bankowości prywatnej. Z kolei spadek cen ropy dał się we znaki spółkom naftowym Seadrill i Petrofac. Dla odmiany wartość akcji BHP Billiton i Rio Tinto, potentatów z branży górniczej dotkniętych w ostatnich miesiącach dramatyczną przeceną, poprawiła się w poniedziałek dzięki pozytywnym rekomendacjom maklerskim banków inwestycyjnych. W reakcji na informacje mikro ze spółek najważniejsze europejskie indeksy cen akcji zamknęły się w poniedziałek w sposób mieszany (DAX: +0,08 %; CAC40: -0,67 %; FTSE100: -0,54 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.