USD traci po sceptycznej reakcji inwestorów z USA na zapowiedzi reform w Chinach i Japonii. Niepewność ws. decyzji FOMC i spadek optymizmu hamują umocnienie PLN. Dziś decyzja i protokół BoE.

(czwartek, 10-09; 08:35)

Rynki w Europie
(09-09-2015)
W czwartek większość inwestorów w Azji i w Europie uwierzyła w obietnice premierów Chin i Japonii w sprawie wprowadzenia bodźców podatkowych, które pomogą ożywić drugą i trzecią największą gospodarkę świata. Jeszcze w środę chiński premier Li Keqiang podczas wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Dalian zapewniał, że rząd w Pekinie podjął już działania ograniczające ryzyka systemowe i stabilizujące chiński rynek. Natomiast w czwartek jego minister finansów zapowiedział wzmocnienie polityki fiskalnej, zwiększenie wydatków na infrastrukturę oraz przyspieszenie reformy systemu podatkowego w celu wsparcia słabnącego wzrostu. Także wczoraj premier Japonii Shinzo Abe obiecał obniżenie podatku dochodowego dla przedsiębiorstw, aby wyrwać Kraj Kwitnącej Wiśni z długotrwałej stagnacji ekonomicznej. Kombinacja tych dwóch informacji wyzwoliła falę optymizmu na giełdach w Azji (NIKKEI: +7,71%; SHC: +2,32%; HSI: +3,51%), która dotarła do Europy zwiększając apetyt inwestorów na dolara i waluty rynków wschodzących. W wyniku poprawy nastrojów wartość amerykańskiej waluty wzrosła w stosunku do taniego euro i bezpiecznego jena osiągając w najlepszym momencie poziom EUR/USD 1,1132 oraz USD/JPY 121,20. Na wspólną walutę negatywnie oddziaływała rozszerzająca się różnica między rentownościami amerykańskich i niemieckich papierów skarbowych (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Drożejącemu od dwóch dni funtowi zaszkodziły wczorajsze publikacje wyników przemysłu i handlu zagranicznego Wysp Brytyjskich (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) przez co wyhamowała jego aprecjacja wobec dolara. O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1165 (+0,10 % od 8:00), GBP/USD 1,5368 (-0,07 % od 8:00), USD/JPY 120,96 (+0,38 % od 8:00). Pozytywne sygnały z Chin i Japonii korzystnie wpłynęły na giełdy w Europie, które odnotowały duże wzrosty cen akcji wspierane dobrymi informacjami z dużych spółek (DAX: +0,31 %; CAC40: +1,44 %; FTSE100: +1,35 %). Kolejną zwyżkę wartości zanotował brytyjski gigant z branży górniczej Glencore (+4,8%) dyskontując pozytywny odbiór przez inwestorów niedawno ogłoszonego planu redukcji długów. Za nim znacznie wzrosła wycena jego największych rywali (Anglo American, BHP Billiton, Rio Tinto). Spektakularny wzrost wartości giełdowej zanotował także Ryanair (+4,9%), który potwierdził wczoraj prognozę wzrostu tegorocznego zysku o bagatela 25%. Poprawa nastrojów wokół Chin wsparła wzrosty cen akcji europejskich spółek z przemysłu motoryzacyjnego (np. BMW, Renault, Peugeot Citroen). Wzrost apetytu na ryzyko w ograniczonym zakresie wpłynął na europejski rynek długu. Zwiększona podaż wywołała relatywnie niewielki spadek cen i wzrost rentowności obligacji krajów Unii Europejskiej. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła wczoraj o 2 pb z 0,680 % do 0,700 %.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.