Uspokojenie nastrojów sprzyja USD i PLN. Rośnie fokus na piątkowe dane z rynku pracy USA, które przesądzą o wrześniowej decyzji FOMC. Dziś PMI i ISM dla usług w EZ i USA.

(czwartek, 03-09; 08:15)

Rynki w Europie
(02-09-2015)
Po burzliwym początku tygodnia i miesiąca środa przyniosła uspokojenie nastrojów uczestników rynków finansowych i przesunięcie ich uwagi na fundamenty gospodarcze USA. Zaczęło się od pozytywnego sygnału z Państwa Środka, gdzie po dużych wahaniach cen akcji i przed rozpoczęciem przedłużonego świątecznego weekendu rynek kapitałowy zamknął się neutralnie (SHC: 3160 pkt, -0,20%). Nie obeszło się bez interwencji chińskich władz, gdyż w pewnym momencie pod wpływem zmasowanej wyprzedaży indeks Shanghai Composite spadł 4,6% poniżej wtorkowego zamknięcia. Brak "zagrożenia" napływu złych wiadomości z drugiej największej gospodarki świata w najbliższych dniach zadziałał na korzyść dolara i skierował zainteresowanie inwestorów na dane z rynku amerykańskiego, które mogą przesądzić o decyzji ws. ewentualnej pierwszej od blisko 10 lat podwyżki stóp FED na najbliższym posiedzeniu FOMC w dniach 16-17 września. Dla członków Komitetu kluczowa może okazać się piątkowa publikacja najnowszych danych Departamentu Pracy USA, których prognostykiem był wczorajszy Raport ADP. Według niego zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA wzrosło w sierpniu o 190 tys. osób, czyli więcej niż w lipcu (177 tys.) i mniej od uśrednionej prognozy rynkowej (205 tys.). Umiarkowanie korzystne informacje z rynku pracy wzmocniły trend aprecjacji dolara i wyhamowały rozwiązywanie krótkich pozycji we wspólnej walucie i japońskim jenie. Silnego dolara wsparły także niezłe dane na temat zamówień (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), które w lipcu okazały się w większości wyższe od prognoz (choć niższe od wyśrubowanych i zrewidowanych w górę wyników czerwca). Wczorajszy spadek ryzyka inwestycyjnego wpłynął na osłabienie franka szwajcarskiego, który stracił zarówno w stosunku do drożejącego dolara (USD/CHF +0,84 %) jak i wobec słabnącego euro (EUR/CHF +0,38 %). O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się EUR/USD 1,1227 (-0,53 % od 8:00), GBP/USD 1,5293 (-0,12 % od 8:00), USD/JPY 120,21 (+0,16 % od 8:00). Europejski rynek długu pozostawał wczoraj stabilny, dzięki utrzymującej się niepewności ws. wrześniowej decyzji FOMC równoważonej przez globalny spadek ryzyka. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich spadła wczoraj o zaledwie 1,7 pb z 0,797 % do 0,780 %. Inwestorzy giełdowi w Europie przez większość sesji wahali się z decyzjami inwestycyjnymi będąc pod wpływem sprzecznych sygnałów zza oceanu i z Azji. Dopiero pod koniec sesji, gdy nadeszły dobre informacje z gospodarki amerykańskiej wzrosła ich chęć do zakupów, a wraz z nią zwyżkowały także najważniejsze indeksy europejskie (DAX: +0,32 %; CAC40: +0,30 %; FTSE100: +0,41 %). Poprawa nastrojów giełdowych nie pomogła brytyjskiemu gigantowi branży górniczej Glencore, którego wycena spadła aż o 8% do rekordowo niskiego poziomu w wyniku narastających obaw o negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego w Chinach i spadku popytu na surowce przemysłowe. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.