Rosną turbulencje na rynkach po słabych danych z przemysłu Chin i USA. Zyskuje "tanie" EUR i "bezpieczny" JPY, traci USD oraz PLN. Dziś raport ADP i zamówienia z USA oraz decyzja RPP.

(środa, 02-09; 08:25)

Rynki w Europie
(01-09-2015)
We wtorek obawy inwestorów i ekonomistów o spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach przybrały na sile. Powodem narastającego niepokoju była tym razem publikacja rozczarowujących wyników wskaźników PMI dla chińskiego przemysłu. Oficjalny wskaźnik spadł poniżej granicy 50 pkt, a indeks Caixin/Markit pokazał jeszcze większe obniżenie aktywności wytwórczej w Państwie Środka w sierpniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Kolejne negatywne sygnały z chińskiej gospodarki znacznie pogorszyły nastroje uczestników rynków finansowych. Co prawda najważniejszy chiński indeks cen akcji Shanghai Composite spadł wczoraj "zaledwie" o 1,23% jednak wartość dolara, który jest ostatnio podatny na złe wiadomości z Chin, obniżyła się istotnie zarówno w relacji do "taniej" wspólnej waluty jak i wobec "bezpiecznego" japońskiego jena. W wyniku umocnienia euro kurs EUR/USD przekroczył punkt oporu 1,1300 w szczytowym punkcie osiągając poziom 1,1332. Ofiarą niekorzystnych publikacji z Chin stały się także paliwa i surowce przemysłowe, gdyż Państwo Środka jest ich największym światowym importerem. Szczególnie duże straty poniósł rynek ropy. Po trzech dniach gigantycznej korekty wzrostowej (przekraczającej łącznie 20%) we wtorek ceny ropy powróciły do trendu spadkowego (Brent: -8,34 % do 48,66 USD/bbl; Crude -8,24 % do 44,19 USD/bbl). Spadły także ceny miedzi (-1,88%). Przecena surowców handlowanych w dolarach podreperowała wartość amerykańskiej waluty w stosunku do euro. Wynikiem tej korekty był spadek kursu EUR/USD do wartości 1,1238 jednak wkrótce sytuację znów odwróciła publikacja gorszego od prognoz wyniku wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu. Niekorzystne dane z USA znów zepchnęły dolara do defensywy. O godzinie 17:00 w Londynie rynek zamknął się na poziomach EUR/USD 1,1254 (+0,42 % od 8:00), GBP/USD 1,5325 (-0,14 % od 8:00), USD/JPY 119,90 (0,15 % od 8:00). Spadająca aktywność chińskiego przemysłu uderzyła także w ceny europejskich papierów skarbowych i akcji. Wyjątkiem na europejskim tle były obligacje niemieckie. Rentowność dziesięcioletnich bundów zamknęła się neutralnie (0,797%) podczas gdy dla porównania rentowność portugalskich obligacji z tym samym terminem wykupu wzrosła o 7,2 pb z 2,654 % do 2,726 %. Inwestorzy giełdowi w Europie nerwowo zareagowali na wczorajsze doniesienia z Chin i z rynku surowców (DAX: -2,38 %; CAC40: -2,40 %; FTSE100: -3,03 %). Ze względu na liczne powiązania z chińską gospodarką przecena akcji dotknęła nie tylko sektor ropy i gazu (np. BP, Shell) ale także prawie wszystkie pozostałe branże. Aż o 7% spadły ceny akcji menedżera funduszu Man Group, którego aktywa w Chinach zostały przejęte w depozyt przez władze Państwa Środka w związku z dochodzeniem w sprawie niedawnej dużej zmienności cen akcji na chińskich giełdach.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.