CPI z USA i ostrożna projekcja stóp FED osłabiają dolara. Max. EUR/PLN 4,2226, min. USD/PLN 3,5618.

(czwartek, 14-12, 8:00)


Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół amerykańskiej polityki, danych makro z USA oraz posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Zaczęło się od doniesień z konserwatywnej Alabamy (południowo-wschodni stan USA), gdzie po raz pierwszy od 25 lat, wybory uzupełniające do Senatu wygrał kandydat Partii Demokratycznej. Zwycięstwo Douga Jones'a nad Royem Moore'm, zmniejszyło przewagę Republikanów nad Demokratami w amerykańskim Senacie z dwóch do jednego głosu oraz ostudziło apetyt na dolara pobudzony zaskakująco wysokim PPI z USA. Podobny efekt wywołała publikacja niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji bazowej cen konsumpcyjnych (1,7% r/r vs prognoza 1,8% r/r), co zwiększyło wątpliwości ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED w 2018 roku. Finalnym akordem środy była spodziewana decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku o podniesieniu stopy funduszy federalnych o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 1,25%-1,50%). Co ciekawe głosowanie nie było jednomyślne. Przeciwni podwyżce byli: prezes oddziału FED z Minneapolis Neel Kashkari oraz prezes oddziału FED z Chicago Charles Evans. In minus zaskoczył także komunikat FOMC, który ujawnił niepokój polityków FED ws. powolnej dynamiki wzrostu płac za oceanem oraz niskiej inflacji. Przysłowiową bombą z opóźnionym zapłonem okazała się jednak najnowsza projekcja stóp FED przygotowana na podstawie opinii wszystkich członków Komitetu. Średnia stopa funduszy federalnych zakładana na koniec 2018 roku wskazuje na możliwość trzech podwyżek po 25 pb w nadchodzącym roku (tyle samo co 3 miesiące temu), podczas gdy część inwestorów spekulowała, że będzie ich cztery. Zapalnik uruchomiła sama Janet Yellen. Podczas ostatniej konferencji prasowej w roli przewodniczącej FOMC powiedziała, że "większość" jej kolegów w swoich projekcjach wzięła pod uwagę wpływ wprowadzenia reformy podatkowej Trumpa zmniejszając tym samym oczekiwania dot. przyszłego przyspieszenia tempa normalizacji amerykańskich stóp procentowych. Jej słowa doprowadziły do gwałtownej wyprzedaży dolara i wzrostu kursu EUR/USD do maksymalnego poziomu 1,1844 (dziś o g. 2:50). W międzyczasie straty zielonej waluty amortyzowały rewelacje agencji Associated Press nt. bliskiego porozumienia w obozie Republikanów ws. finalnej wersji zmian podatkowych w USA. Według najnowszych doniesień, ostateczna propozycja ustawy zostanie przedstawiona jutro. Wysoka ranga wczorajszych wydarzeń za oceanem paraliżowała inwestorów z rynków wschodzących, przez co złoty podążał za rynkiem bazowym EUR/USD. Wzrost tego kursu podbił rynek EUR/PLN powyżej granicy 4,2200 (max. 4,2226 dziś o g. 08:45), natomiast znaczny spadek wyceny dolara na rynku globalnym zepchnął USD/PLN do min. 3,5618 (dziś o g. 0:50).
Przed nami
Przypadająca dziś kumulacja arcyważnych wydarzeń ekonomicznych sprawia, że inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na chwilę przedświątecznej dekoncentracji. Oprócz decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych (o g. 13:45) poznamy także bardzo ważne dane ze Stanów Zjednoczonych nt. sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz aktywności w przemyśle (o g. 15:45). Analitycy spodziewają się utrzymania ostrożnego podejścia w polityce i prognozach ECB oraz lepszych wyników zza oceanu, co może zachęcać do sprzedaży euro i zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1715). Przeciwny scenariusz skieruje kurs EUR/USD w stronę punktu oporu: 1,1850. Dziś trzeba się także liczyć z większą niż zwykle nerwowością na rynku GBP. O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Choć ekonomiści nie spodziewają się zmiany parametrów brytyjskiej polityki pieniężnej to warto zwrócić uwagę na komentarz prezesa BoE Carneya ws. rekordowej inflacji CPI na Wyspach (najwyższej od września 2012 roku). Zaostrzenie poglądów Banku Anglii będzie premiowało szterlinga. Dla polskich importerów najbardziej korzystny wariant to utrzymanie dotychczasowego kursu monetarnego przez ECB i BoE oraz gorsze dane zza Atlantyku (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5500). Z kolei dla eksporterów najlepszą kombinacją byłyby sygnały z ECB zapowiadające zakończenie programu QE w przyszłym roku, wzrost szans na kolejną podwyżkę stóp na Wyspach oraz dobre wyniki makro z USA (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6000).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.