Dobry ADP, kontrowersyjny Trump, przecena ropy i funta pogorszyły pozycję złotego. Max. EUR/PLN 4,2182, USD/PLN 3,5784.

(czwartek, 07-12, 8:00)

Za nami
Środa przyniosła kolejną porcję negatywnych informacji dla funta. Jedną z nich były doniesienia telewizji Sky News nt. planowanego zamachu na życie premier Wielkiej Brytanii Teresy May. Kolejne czarne chmury nadciągnęły nad rynek GBP w związku z wczorajszymi wydarzeniami w brytyjskim parlamencie, gdzie premier mierzyła się z rewoltą we własnej partii. Największym oponentem May okazał się minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który stanowczo sprzeciwił się jej pomysłowi pozostania przez Zjednoczone Królestwo po Brexit'cie, członkiem w unii celnej i wspólnego rynku UE. Zdaniem analityków sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii negatywnie wpływa na jej pozycje w negocjacjach z Brukselą. Dziennikarze gazety The Sun ocenili szanse na zawarcie kompromisu May-Junker w tym tygodniu jako bliskie zera. Negatywne wiadomości zza kanału La Manche zepchnęły funta do głębokiej defensywy, przez co wczoraj stracił na wartości wobec euro (EUR/GBP max. 0,8850) oraz w stosunku do dolara (GBP/USD min. 1,3360). Argumentem przemawiającym na korzyść zielonej waluty był dodatkowo wyższy od oczekiwań wynik raportu ADP. Zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym USA wzrosło w listopadzie o 190 tys. (vs. prognoza 185 tys.), co dało inwestorom nadzieje na dobry, jutrzejszy wynik NFP. W reakcji na tę wiadomość kurs EUR/USD pokonał silny punkt wsparcia 1,1800, osiągając w najniższym punkcie wartość 1,1780 (o g. 17:30). Z kolei odwrotnie skorelowany z dolarem rynek paliw, źle odebrał informacje agencji EIA o większym od oczekiwań wzroście zapasów benzyny za oceanem w ubiegłym tygodniu (aż o 6,78 mln baryłek). W efekcie ceny ropy odnotowały wczoraj znaczny spadek (Brent: -2,34% do 61,22 USD/bbl; Crude: -2,64% do 55,96 USD/bbl). Napięta sytuacja na Wyspach Brytyjskich, kontynuacja trendu wzrostowego dolara oraz taniejąca ropa, negatywnie odbiły się na wartości walut rynków wschodzących (EM) i złotego. Podobny skutek wywołało oświadczenie prezydenta Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, które zwiększyło międzynarodowe ryzyko polityczne i podbiło wartość "bezpiecznego" jena. Sprzyjające okoliczności wykorzystali nasi eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie realizowali zlecenia na sprzedaż euro po 4,2182 (o g. 12:10), a dolara po 3,5784 (o g. 17:20).  
Przed nami
Zgodnie z dzisiejszym kalendarzem ekonomicznym na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja finalnego wyniku PKB Eurolandu w trzecim kwartale. Po południu poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w ubiegłym tygodniu za oceanem (o g. 14:30). Jej znaczenie wzrasta w kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. W dalszej części dnia czeka nas jeszcze wystąpienie prezesa ECB Mario Draghi'ego (o g. 17:00). Kombinacja gorszych danych z EZ oraz lepszych zza oceanu w połączeniu z ostrożnym tonem wypowiedzi Draghi'ego, poprawi pozycję dolara przed jutrzejszym ogłoszeniem wyniku NFP (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1780). Odwrotna kompilacja będzie wspierać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1880). Najkorzystniejszą układanką dla naszych eksporterów byłyby złe dane z obu stron Atlantyku i perspektywa pozostawienia status quo w polityce ECB (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5800). Importerom będzie sprzyjał przeciwny scenariusz (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5150).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.