Sceptyczne analizy dot. reformy podatkowej w USA zagrały przeciw dolarowi. Min. EUR/PLN 4,1983, USD/PLN 3,5546.

(wtorek, 19-12, 8:00)

Za nami
W poniedziałek, w centrum uwagi inwestorów we wszystkich szerokościach geograficznych pozostawała zmiana amerykańskiego systemu podatkowego. Optymistyczne nastroje panujące jak dotąd wokół dolara, w związku ze spodziewanym bliskim, zgodnym uchwaleniem ustawy podatkowej przez obie izby Kongresu, uległy pogorszeniu pod wpływem analiz ekonomicznych, wskazujących na ograniczony wpływ proponowanej reformy na wzrost gospodarczy USA w najbliższych latach (od 0,3% do 0,5% PKB rocznie). Zmiana punktu widzenia inwestorów spowodowała wzrost kursu EUR/USD powyżej bariery 1,1800 (max. 1,1834 o g. 16:40). Taki scenariusz wspierała rosnąca inflacja HICP w Eurolandzie (z 1,4% w X do 1,5% w XI), stymulująca zwiększający się popyt na wspólną walutę. Statystyki agencji CFTC wskazują, że ilość otwartych długich pozycji w euro jest obecnie największa od maja 2007 roku i osiągnęła drugi najwyższy wynik w historii. Skala wczorajszego osłabienia amerykańskiej waluty mogła być jeszcze większa, gdyby nie najwyższy od 18 lat wynik wskaźnika nastrojów na rynku nieruchomości w USA - NAHB (74 pkt vs prognoza 70 pkt). Kłopoty dolara wykorzystały waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Kurs EUR/PLN znalazł się w poniedziałek poniżej psychologicznej granicy 4,2000 (min. 4,1983 o g. 20:00), natomiast rynek USD/PLN w najniższym punkcie osiągnął wartość 3,5546 (o g. 16:40). Zyski polskiej waluty ograniczała ultra ostrożna wypowiedź Kamila Zubelewicza z RPP (dotychczasowego przedstawiciela jastrzębiego skrzydła Rady), która zmniejszyła szanse podwyżek stóp NBP w 2018 roku. W opinii tego polityka stopy procentowe w naszym kraju nie będą podwyższane nawet do końca 2019 roku. Gwiazdą wczorajszej sesji na rynkach wschodzących okazał się południowoafrykański rand (USD/ZAR: -3,12%). Źródłem optymizmu wobec waluty RPA była wygrana Cyrila Ramaphosa w wyborach na przewodniczącego partii ANC. Polityk ten, w przeciwieństwie do prezydenta Jacoba Zumy, cieszy się dużym zaufaniem inwestorów. Zdaniem politologów Ramaphos będzie miał ogromne szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 2019 rok. Na fali optymizmu wywołanego przez nowego lidera ANC ówny indeks południowoafrykańskiej giełdy FTSE Johanessburg zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie w historii.
Przed nami
Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych będą decydujące głosowania w Kongresie USA, ws. zaprezentowanej w piątek ustawy podatkowej. Sukces tego projektu będzie zachęcał inwestorów do odbudowy długich pozycji dolarowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1760). Jego fiasko może zepchnąć zieloną walutę do głębokiej defensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1835). Zagrożeniem dla pomyślnego przepchnięcia ustawy przez Senat USA jest niejasne stanowisko republikańskiego senatora Jeffa Flake'a (szczególnie, że jego kolega z Arizony, wpływowy senator John McCain będzie nieobecny podczas głosowania, gdyż zmaga się z ciężką chorobą). Dzisiejszy dzień przyniesie także bardzo ważne dane z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (o g. 14:00). Analitycy spodziewają się pogorszenia wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może niekorzystnie wpływać na notowania złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,6000). W przypadku dobrych danych należy się liczyć z umocnieniem polskiej waluty, ale jego zakres ograniczy oczekiwanie na jutrzejszą decyzję KE ws. możliwego uruchomienia wobec naszego kraju, procedury przewidzianej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5500). Spośród publikacji makroekonomicznych z największych gospodarek świata, dziś warto zwrócić uwagę na publikację indeksu niemieckiego Instytutu Ifo (o g. 10:00) oraz na nowe informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości (liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów w listopadzie - o g. 14:30).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.