Niemieckie obligacje premiują wspólną walutę i złotego. Min. EUR/PLN 4,1952, USD/PLN 3,5418.

(środa, 20-12, 8:00)

Za nami
Wtorek przyniósł kontynuację trendu wzrostowego kursu EUR/USD, wywołanego narastającymi wątpliwościami inwestorów ws. prowzrostowego wpływu amerykańskiej reformy podatkowej na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Mimo uchwalenia ustawy podatkowej, najpierw przez Izbę Reprezentantów USA, a następnie przez Senat (z niewielkimi poprawkami wynikającymi z procedury Byrda), dolar pozostawał pod presją. Waszyngtońska administracja zakłada m.in., że obniżenie stawek podatku dla przedsiębiorstw i osób fizycznych oraz nowe zwolnienia podatkowe powodują wzrost inwestycji, zatrudnienia, wynagrodzeń i konsumpcji oraz powrót około 2,6 trylionów dolarów zysków międzynarodowych korporacji amerykańskich. Na rynku USD te plany są przyjmowane sceptycznie, gdyż w większości ekonomiści spodziewają się niewielkiego wpływu reformy na PKB USA. Wśród innych przyczyn niespodziewanej słabości amerykańskiej waluty niektórzy analitycy wskazują, że rynek walutowy już dawno zdyskontował pozytywny efekt reformy Trumpa oraz, że koniec roku zniechęca inwestorów do otwierania nowych pozycji. Tak czy inaczej, konsekwencją tego antydolarowego nastawienia inwestorów była dalsza zwyżka notowań euro w stosunku do zielonej waluty (max. 1,1849 dziś o g. 7:00). W tym roku rynek EUR/USD wzrósł już o ponad 12% i jest na dobrej drodze do zanotowania największego rocznego przyrostu od 2004 r. Zapewne wczorajsze straty dolara byłyby wczoraj większe gdyby nie doskonałe wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości.  In plus zaskoczyły nowe pozwolenia na budowę domów, liczba rozpoczętych budów domów w listopadzie (najwyższa od 13 miesięcy) oraz liczba budów domów jednorodzinnych (najwyższa od 10 lat). Praktycznie przesądzone już zmiany w amerykańskim systemie podatkowym wciąż zwiększają  globalny apetyt na ryzyko, na czym korzystają także waluty rynków wschodzących. Optymizm wobec walut CEE wspierała zwyżka wartości euro nakręcana przez wzrost rentowności Bundów, po ujawnieniu rządowego planu wzrostu emisji niemieckiego długu. Położenie złotego dodatkowo poprawiły lepsze od oczekiwań wyniki krajowej produkcji przemysłowej (9,1% vs prognoza 9%) oraz sprzedaży detalicznej (10,2% wobec spodziewanych 7,5%), która w listopadzie osiągnęła najwyższy poziom od stycznia br. Tej okazji nie zaprzepaścili nasi czujni importerzy, którzy w najkorzystniejszym dla siebie momencie kupowali euro po (4,1952 o g. 19:50), a dolara po 3,5418 (o g. 19:50).
Przed nami
Na dziś nie zaplanowano żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Jedynie o godzinie 16:00 poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. W związku z tym inwestorzy będą się tym bardziej koncentrować na amerykańskiej reformie podatkowej. Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze dziś Izba Reprezentantów zatwierdzi ustawę skorygowaną w nocy przez Senat. Pomyślne zakończenie głosowań w Kongresie może tchnąć więcej optymizmu w notowania zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1760). Duże zakupy dolara mogą doprowadzić do realizacji zysków w walutach rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,6000). Jeśli, mimo pozytywnego scenariusza podatkowego za oceanem, nastroje wokół amerykańskiej waluty będą ulegały dalszemu pogorszeniu możemy być świadkami ponownego umocnienia euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1865) oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5400). Warto pamiętać, że dla złotego źródłem niepokoju pozostają wydarzenia na linii Bruksela-Warszawa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś KE może wdrożyć przeciwko Polsce procedurę przewidzianą w artykule 7 traktatu o UE, co negatywnie wpłynie na wiarygodność naszego kraju w oczach inwestorów zagranicznych i na położenie złotego.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.