Ropa, Wall Street i CPI z PL zwiększyły apetyt na złotego. Min. EUR/PLN 4,1975, USD/PLN 3,5596.

(wtorek, 12-12, 8:00)

Za nami
Choć na rynkach finansowych początek tygodnia zapowiadał się spokojnie, to w poniedziałek wśród inwestorów górę wzięły emocje. Wiąże się to z piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, z zaplanowaną na środę publikacją wyników inflacji CPI w USA oraz z rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Banku Rezerwy Federalnej. Rynkami walutowymi targały sprzeczne uczucia. Rano dominowała obawa, że mniejszy od oczekiwań wzrost średniej płacy godzinowej w listopadzie zmniejszy dynamikę amerykańskiej inflacji, warunkującą utrzymanie szybkiego tempa podwyżek stóp FED w przyszłym roku. Przybierająca fala pesymizmu wobec dolara osiągnęła punkt kulminacyjny około godziny 16:00 (max. EUR/USD: 1,1812), niedługo po tym jak opublikowano gorszy od oczekiwań Raport JOLTS, sygnalizujący brak wzrostu liczby wakatów w USA. Wkrótce jednak przeważyło przekonanie, że utrzymujący się wysoki wzrost zatrudnienia za oceanem i coraz bardziej prawdopodobne wprowadzenie reformy podatkowej Trumpa, doprowadzą w końcu do odbicia cen i będą wystarczającym powodem do dalszego energicznego zaostrzania amerykańskiej polityki pieniężnej w roku 2018. Korzystne przełożenie na wartość amerykańskiej waluty miało także niezachwiane przekonanie inwestorów, że w środę dojdzie do kolejnej podwyżki oprocentowania funduszy federalnych. Umocnienie dolara sięgnęło szczytu dziś o godzinie 3:10 (min. EUR/USD: 1,1764). Wcześniej, około południa rynkami wstrząsnęła wiadomość o eksplozji ładunku wybuchowego w Nowym Jorku w pobliżu Times Square, która spowodowała wzrost wartości bezpiecznych aktywów w tym japońskiego jena, szwajcarskiego franka, złota i ropy. W związku z podejrzeniem próby zamachu terrorystycznego, Departament policji nowojorskiej zatrzymał jedną osobę. Mimo uspokojenia sytuacji rynek naftowy pozostał w trendzie rosnącym wspierany doniesieniami o awarii i zamknięciu ważnego rurociągu na Morzu Północnym (Brent: +2,03% do 64,69 USD/bbl; Crude: +1,10% do 57,99 USD/bbl). Normalizacja ryzyka, zwyżka cen ropy oraz optymistyczne nastroje panujące na Wall Street (gdzie rosły ceny akcji spółek energetycznych i banków), stały się paliwem do umocnienia walut rynków wschodzących. Złotego dodatkowo wspierał wysoki wynik polskiej inflacji CPI w listopadzie (najwyższy od 5 lat), który zwiększa oczekiwania na podwyżkę stóp NBP w 2018 roku. Apogeum umocnienia naszej waluty przypadło o g.16:10 (min. USD/PLN: 3,5596) oraz dziś o g. 2:00 (min. EUR/PLN: 4,1975).
Przed nami
Dziś można się spodziewać wzrostu napięcia w związku z kluczowymi wydarzeniami zaplanowanymi na środę. Już jutro poznamy wyniki inflacji CPI w USA, a także zakończy się posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej. W scenariuszu bazowym inwestorzy oczekują relatywnie niskiej inflacji, ale spodziewają się podniesienia stóp FED oraz podtrzymania projekcji trzech kolejnych podwyżek w 2018 roku. Jego realizacja dałaby podstawy do umiarkowanego umocnienia dolara (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730) i pogorszenia notowań walut spod znaku EM (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN 4,2200, USD/PLN 3,6000). Większe zainteresowanie dolarem mogłyby podkręcić obawy FED przed przegrzaniem koniunktury na rynkach akcji oraz pozytywna ocena wpływu reformy podatkowej Trumpa na dynamikę amerykańskiej inflacji. Obawy inwestorów przed pesymistyczną oceną perspektyw inflacji w USA będą pchały dolara w przeciwnym kierunku (opór EUR/USD: 1,1815, wsparcie EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5400). Wzrost awersji do ryzyka przed środowymi rozstrzygnięciami będzie hamował ew. umocnienie złotego.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.