Po mieszanych informacjach z ECB i serii dobrych danych z USA, kapitał płynie za Atlantyk. Max. EUR/PLN 4,2264, USD/PLN 3,5905.

(piątek, 15-12, 8:00)

Za nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym czwartku było posiedzenie Rady Prezesów ECB poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i nie dokonał żadnych zmian w swoim programie skupu aktywów (QE). Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły konferencji prasowej, na której prezes Mario Draghi przedstawił nowe prognozy makroekonomiczne dla strefy euro. Prognozowany wzrost PKB został zrewidowany w górę: do 2,4% w 2017 roku (z 2,2% poprzednio), do 2,3% w 2018 (z 1,8 %), do 1,9% w 2019 (z 1,7%) oraz do 1,7% w 2020. Według ECB inflacja w Eurolandzie ma wynieść 1,5% w 2017 (vs 1,5% w poprzedniej prognozie), 1,4% w 2018 (vs 1,2%), 1,5% w 2019 (vs 1,5%) i 1,7% w 2020. Optymistyczne sygnały z Europejskiego Banku Centralnego zwiększyły oczekiwania rynkowe ws. zakończenia europejskiego programu QE w przyszłym roku oraz umocniły euro (EUR/USD max. 1,1863 o g. 14:40). Jednak zapał inwestorów do zakupu wspólnej waluty szybko wyparował, po tym jak Draghi zapewnił o utrzymaniu stymulacji pieniężnej ECB "tak długo, jak będzie to konieczne" i wyraził obawy przed niską dynamiką inflacji w Eurolandzie. Do realizacji zysków w euro zachęcały również bardzo dobre dane makro z USA. Pozytywnie zaskoczyły informacje nt.: bardzo niskiej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (225 tys. wobec oczekiwanej 240 tys.), wyższej od oczekiwań sprzedaży detalicznej w listopadzie (0,8% wobec prognozy 0,3%) oraz większego od prognoz wzrostu aktywności w sektorze przemysłu w ubiegłym miesiącu (PMI 55 pkt wobec spodziewanych 54 pkt). W reakcji na te informacje, inwestorzy przystąpili do odwracania pozycji, przez co kurs EUR/USD spadł do minimalnego poziomu 1,1764. (o g. 23:50). Dużo mniej rynkowej adrenaliny dostarczyło zakończone wczoraj posiedzenie Banku Anglii. Zgodnie z przewidywaniami, brytyjski Komitet Polityki Pieniężnej stosunkiem głosów 9:0 pozostawił parametry swojej polityki monetarnej bez zmian. Jedną z lepiej radzących sobie walut w G10 był australijski dolar (AUD/USD: +0,36%). Popularny „Aussie” zyskiwał za sprawą bardzo dobrych danych z rynku pracy w Australii. Skutki powrotu zainteresowania amerykańską walutą dały się odczuć w Polsce i na innych rynkach wschodzących. Przepływ kapitału w stronę dolara pogorszył notowania złotego w relacji do wszystkich walut G10. W kulminacyjnym punkcie przeceny, kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,2264 (o g. 22:30), a rynek USD/PLN dotarł do pułapu 3,5905 (o g. 23:50). Największym przegranym w obozie EM była wczoraj turecka lira (USD/TRY: +1,87%), w którą uderzyła decyzja Banku Turcji (TCMB) o niższej od prognoz podwyżce stopy procentowej LLW (stopa, po której TCMB pożycza pieniądze bankom komercyjnym).
Przed nami
Według agencji Associated Press dziś poznamy ostateczną wersję amerykańskiej ustawy podatkowej. Przewodniczący senackiej Komisji ds. Finansów Orrin Hatch oświadczył w środę w nocy, że kompromisowa wersja dokumentu została uzgodniona przez obie izby Kongresu. Jednak wczoraj okazało się, że republikański senator Mike Lee nie jest pewien czy poprze reformę podatkową w tej wersji. Zarówno on, jak i jego kolega Republikanin Marco Rubio (otwarcie sprzeciwiający się wprowadzeniu uzgodnionych zmian podatkowych) zgłaszają potrzebę refundacji likwidowanych ulg na dzieci. Republikanie muszą się śpieszyć z głosowaniem, gdyż w związku z przegranymi wyborami uzupełniającymi w Alabamie, od nowego roku ich większość w Senacie stopnieje do jednego głosu. Uzyskanie wystarczającego poparcia dla przyjęcia ustawy przed Świętami Bożego Narodzenia, będzie zachęcać do nowych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1715). Taki scenariusz może sprzyjać dalszemu przepływowi kapitału za Atlantyk, a w konsekwencji spowodować osłabienie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,6000). Kłopoty z przeforsowaniem reformy będą negatywnie oddziaływać na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1865), premiując złotego i inne wysoko oprocentowane waluty EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5500). Warto także obserwować najnowsze informacje ekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. O g. 14:30 poznamy wartość indeksu NY Empire State (obrazuje koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork), zaś 45 minut później opublikowany zostanie wynik produkcji przemysłowej.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.