Optymistyczne sygnały z USA i kompromis EU-UK ws. Brexitu zwiększają apetyt na dolara i funta. Max. USD/PLN 3,5842, GBP/PLN 4,8403.

(piątek, 08-12, 8:00)

Za nami
W czwartek dolar podtrzymał swoją dobrą passę. Globalne ryzyko polityczne wywołane przez prezydenta Donalda Trumpa uznaniem Jerozolimy za stolicę Izraela zeszło na nieco dalszy plan. Inwestorzy skupili się na optymistycznych informacjach z Kongresu oraz na kolejnych dobrych danych z największej gospodarki świata. Rajd amerykańskiej waluty wspierały m.in. wypowiedzi republikańskich kongresmenów dające nadzieję na uchwalenie amerykańskiej reformy podatkowej jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Rysuje się kompromis polegający na przyjęciu rozwiązań Izby Reprezentantów w zakresie podatków dla osób fizycznych oraz propozycji podatkowych Senatu dla firm (z wyłączeniem odroczenia cięcia stawek o rok). Wygląda również na to, że dzięki współpracy Demokratów z Republikanami nad zwiększeniem limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych uda się uniknąć zawieszenia pracy amerykańskiej administracji. Impulsem do umocnienia okazała się także niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (236 tys. vs prognoza 240 tys.). Zielona waluta poprawiła swoje notowania m.in. w relacji do jena (USD/JPY max. 1,1348 dziś o g. 8:28) oraz w stosunku do euro (EUR/USD min. 1,1742 dziś o g. 8:15). Straty wspólnej waluty ograniczał wyższy niż zakładano finalny wynik PKB Eurolandu w III kwartale (2,6% vs. 2,5%). Liderem zmienności w G10 był wczoraj funt (GBP/USD min. 1,3331 - max. 1,3483, EUR/GBP min. 0,8733 - max. 0,8841, GBP/PLN 4,7631 - max. 4,8220). Pozytywne dla szterlinga doniesienia Bloomberg'a nt. przygotowania przez premier May nowej propozycji ws. irlandzkiej granicy kontrastowały z rewelacjami Reuters'a dotyczącymi upływającego 10 grudnia terminu negocjacji warunków Brexitu. Na tym tle dużo stabilniej zachowywał się złoty, który nieznacznie tracił wobec zyskującego globalnie dolara (USD/PLN max. 3,5842 dziś o g. 8:50) oraz pozostawał relatywnie stabilny w relacji do euro (min. 4,2062 - max. 4,2163). Dziś rano przewodniczący KE Jean-Claude Juncker obwieścił zawarcie kompromisu z premier Wielkiej Brytanii Theresą May ws. wstępnych warunków Brexitu, kończąc w ten sposób I fazę procesu rozwodowego. Według wstępnych informacji prawa obywateli Unii Europejskiej na Wyspach będą zagwarantowane, koszty Brexitu dla Brytyjczyków obniżone, a granica irlandzka pozostanie "niewidzialna".
Przed nami
Dziś inwestorzy będą z pewnością dyskontować zakończone sukcesem rozmowy na linii Londyn-Bruksela. Spadek ryzyka z tym związany będzie pozytywnie rzutował na notowania funta i walut CEE. Tematem numer jeden na rynkach finansowych pozostaje najnowszy raport Departamentu Pracy USA. Największe zainteresowanie wzbudza informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań rynkowych wynosi 200 tys. Dobry prognostyk dla oficjalnych danych z rynku pracy stanowi środowy wynik raportu ADP, który pokazał wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w listopadzie. Optymistyczne nastawienie do dzisiejszych danych potwierdzają analitycy banku Goldman Sachs, którzy spodziewają się 225 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem. Realizacja tej prognozy będzie kolejnym argumentem za zwiększaniem pozycji w amerykańskiej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740). Wzrost zainteresowania dolarem będzie negatywnie wpływał na notowania walut rynków wschodzących (EM), w tym na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6000). Zdaniem analityków dużo mniej prawdopodobny jest wynik NFP poniżej 100 tys., który postawiłby pod znakiem zapytania grudniową podwyżkę stóp FED, nokautując przy tym zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1840). Paliwem dla złotego będzie kompromis ws. warunków Brexitu, a także spodziewana przez większość ekonomistów dzisiejsza decyzja agencji Fitch o utrzymaniu dotychczasowej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Prawdopodobieństwo takiego posunięcia ze strony agencji ratingowej zwiększyło się istotnie po poniedziałkowej rewizji jej prognozy zakładającej znaczny wzrost dynamiki polskiego PKB. Potencjalny wzrost popytu na polską walutę napotka na bariery wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5400.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.