Alarmujące dane GUS szkodzą złotemu. Słaby dolar i droga ropa poprawiają nastroje na rynkach wschodzących.

(piątek, 19-08, 8:00)
Z wczorajszej lawiny nowych danych makro warto zapamiętać zaskakujące informacje z Wielkiej Brytanii nt. wysokiego wzrostu sprzedaży detalicznej w lipcu (5,9% vs. prognoza 4%) oraz na fatalne wyniki polskiej gospodarki dotyczące produkcji przemysłowej (-3,4% vs. spodziewane 1,3%) i sprzedaży detalicznej (2% wobec oczekiwanych 4,2%). Kolejne rewelacyjne dane zza kanału La Manche zmniejszyły obawy inwestorów dotyczące negatywnych skutków Brexitu dla gospodarki Zjednoczonego Królestwa. Zdaniem analityków jedną z przyczyn tak wysokiej dynamiki brytyjskiej sprzedaży jest tani funt, który przyciągnął na Wyspy wyjątkowo wielu turystów. Po tej informacji szterling stał się wczoraj najsilniejszą walutą z koszyka G-10 (GBP/USD max.: 1,3185 dziś o g. 00:10). Na tym tle dużo bardziej stabilnie zachowywał się rynek EUR/USD, gdzie inwestorzy nadal pozostawali pod wrażeniem zaskakująco ostrożnego wydźwięku protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. W nowej sytuacji na znaczeniu straciły nawet liczne publikacje makro zarówno ze strefy euro i z USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) oraz kolejne wypowiedzi przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej, Williama Dudley'a oraz Johna Williamsa. Mimo dobrych danych zza oceanu kurs EUR/USD piął się powoli w górę by w maksymalnym punkcie osiągnąć wartość 1,1366 (o g. 21:50). Słaby dolar pomógł złotemu zamortyzować niespodziewanie uderzenie spowodowane alarmującymi danymi GUS nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu. W kulminacyjnym momencie przeceny polskiej waluty kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,3002 (o g. 16:30), a rynek USD/PLN osiągnął wartość 3,8008 (o g. 16:00). Największe straty złoty poniósł w stosunku do zwyżkującego na świecie funta (GBP/PLN max. 4,9986 o g. 14:20). Dalszą wyprzedaż na rynku PLN zatrzymała poprawa nastrojów wokół walut EM w związku ze spekulacjami nt. możliwych działań OPEC w celu stabilizacji ceny ropy. Dziś zdążyliśmy już poznać wartość inflacji PPI w Niemczech, która była nieznacznie niższa od prognoz niewywołując zmian na rynku walutowym. W dalszej części dnia nie zaplanowano już żadnych ważnych publikacji makroekonomicznych. W związku z tym należy się liczyć z ograniczoną zmiennością na głównych rynkach walutowych. Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie punkty wsparcia: 1,1220 i oporu: 1,1380. Brak nowych impulsów na rynkach globalnych może sprzyjać relatywnie wysoko oprocentowanemu złotemu (wsparcie EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7700). Z kolei z powodu końca tygodnia należy się liczyć z domykaniem pozycji w PLN (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8200). Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2898, USD/PLN 3,7835, GBP/PLN 4,9746, EUR/USD 1,1338.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.