GBP/PLN najniżej od grudnia 2013 roku. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane nt. sprzedaży detalicznej w USA.

(piątek, 12-08, 8:00)
W czwartek obyło się bez niespodzianek. Świąteczna nieobecność inwestorów z Japonii oraz nastrój wyczekiwania na dzisiejsze wyniki z USA ograniczyły zakres wahań na rynkach walutowych. Przez większość dnia kurs EUR/USD poruszał się w wąskim przedziale, ignorując zbliżone do oczekiwań dane dotyczące ilości nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (266 tys. vs prognoza 265 tys.), ale spadając po informacji o zaskakującym wzroście cen amerykańskiego importu (min.: 1,1131 o g. 23:00). Aprecjację dolara hamowały wydarzenia na rynku ropy, której ceny poszybowały w górę (Brent: +4,69 % do 45,95 USD/bbl; Crude: +4,62 % do 43,44 USD/bbl) po słowach ministra z Arabii Saudyjskiej na temat możliwych rozmów pomiędzy członkami OPEC w sprawie stabilizacji cen w trakcie nieformalnego spotkania kartelu pod koniec września w Algierii. Wypowiedź Saudyjczyka umniejszyła negatywny wydźwięk raportu agencji IEA przewidującej mniejszy od wcześniejszych prognoz wzrost popytu na ropę w 2017 roku. Znaczny wzrost cen paliw sprzyjał utrzymaniu pozytywnych nastrojów wokół walut rynków wschodzących. Na ich korzyść przemawiał także pesymistyczny raport stowarzyszenia brytyjskich księgowych, który prognozuje istotny spadek wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Po tej informacji kurs GBP/USD spadł do najniższej wartości od miesiąca 1,2936 (o g. 10:20). W tym czasie złoty pozostawał w przedziale EUR/PLN min.: 4,2554, max.: 4,2703, USD/PLN min.: 3,8095, max.: 3,8244. Notowania złotego obecnie limitują punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000 oraz punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8500. Dzisiejsze dane makro z Polski (m.in. dotyczące inflacji i PKB) najprawdopodobniej niewiele zmienią w sytuacji polskiej waluty. O pozycji w większym stopniu zdecydują czynniki globalne takie jak rozwój sytuacji na rynku paliw oraz publikacja wyników sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (o g. 14:30). Ta najbardziej oczekiwana informacja makroekonomiczna w tym tygodniu może pomóc inwestorom wyjaśnić niespójność ostatnich danych makroekonomicznych z USA. Zdaniem wielu analityków jeszcze większe znaczenie dla oczekiwań inwestorów ws. podwyżki stóp FED będzie miało wystąpienie Janet Yellen na konferencji w Jackson Hole (26 sierpnia) oraz raport NFP za sierpień (2 września). Najbliższe wsparcie EUR/USD to 1,1035, a opór 1,1220. Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2607, USD/PLN 3,8241, GBP/PLN 4,9561, EUR/USD 1,1141.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.