Decyzje Banku Anglii zwiększają atrakcyjność złotego. Inwestorzy czekają na arcyważne dane z USA.

(piątek, 05-08, 8:00)
Wczorajsze wydarzenia na rynku walutowym rozgrywały się wokół decyzji Banku Anglii. Komitet Polityki Pieniężnej BoE głosami 9:0 podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb do poziomu 0,25% oraz odnowił program skupów aktywów (QE) kwotą 60 miliardów funtów.  Dodatkowo brytyjski bank centralny uruchomi dwa nowe programy, w ramach których zakupi wysokiej jakości obligacje korporacyjne (na kwotę 10 mld GBP) oraz przeznaczy do 100 mld funtów na pożyczki dla banków komercyjnych, aby wesprzeć ich akcje kredytową. Na konferencji prezes Marc Carney tłumaczył, że BoE musiał zareagować na olbrzymi szok dla gospodarki jakim był wynik czerwcowego referendum i złe prognozy makroekonomiczne dla Wielkiej Brytanii. Dodał również, że jeżeli zajdzie taka potrzeba to Bank Anglii podejmie dalsze kroki stymulujące gospodarkę do obrony przed negatywnymi skutkami Brexitu. Pierwsza obniżka stóp procentowych na Wyspach od 2009 roku i pakiet decyzji luzujących politykę BoE spowodowały gwałtowny spadek kursu GBP/USD z 1,3345 do 1,3103. Na tym tle stabilnie zachowywał się rynek EUR/USD, który przygotowuje się do dzisiejszej publikacji bardzo ważnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zakres wahań kursu dolara w stosunku do euro nie przekracza obecnie 0,35 centa (od min.: 1,1114 do max.: 1,1149). Rynki wschodzące także ze spokojem przyjęły spodziewane decyzje Banku Anglii. Złoty, który w znacznej mierze zdyskontował już wcześniej te informacje teraz ustabilizował się odpowiednio w przedziale EUR/PLN od 4,2805 do 4,3005, a USD/PLN od 3,8485 do 3,8669. Wyjątkiem od tej reguły był rynek GBP/PLN, który w ślad za deprecjacją funta na świecie spadł o blisko 10 groszy (min.: 5,0465 o g. 20:00, tj. najniżej od czerwca 2014 r.). Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na arcyważny raport Departamentu Pracy USA, a w szczególności na informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Wyniki lepsze od prognoz mogą spowodować kontynuację spadkowej korekty na rynku EUR/USD (punkty wsparcia : 1,1120, 1,1080) i zwiększyć szanse na tegoroczną podwyżkę stóp procentowych FED. Jej prawdopodobieństwo rynek wycenia obecnie na zaledwie na 12% we wrześniu i 30% do końca roku. Pesymistyczne nastawienie inwestorów do polityki Banku Rezerwy Federalnej zwiększa wrażliwość dolara na dobre wiadomości z rynku pracy. W tym scenariuszu wzrost atrakcyjności amerykańskiej waluty może się negatywnie odbić na notowaniach walut EM (punkty oporu dla EUR/PLN: 4,3100,a dla USD/PLN 3,9000). Z kolei słabsze dane z USA oddalą jeszcze bardziej oczekiwania na podwyżkę stóp FED zachęcając do przeceny dolara (najbliższe punkty oporu dla EUR/USD: 1,1220, 1,1264), a uwolniony kapitał może skierować się w stronę rynków wschodzących, w tym także do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8500).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.