Zimny prysznic FED osłabia dolara. Dziś polskie dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

(czwartek, 18-08, 8:00)
W środę najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dnia była wieczorna publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Oczekiwanie na informacje ws. kursu amerykańskiej polityki pieniężnej wpływało deprymująco na inwestorów ograniczając zmienność rynków walutowych. Zgodnie z ujawnionym protokołem członkowie Komitetu dostrzegli oznaki ożywienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych, jednak zdaniem większości z nich podwyżka stóp procentowych FED będzie możliwa dopiero po upewnieniu się, że sytuacja na rynku pracy nie pogarsza się. Streszczenie przebiegu lipcowego posiedzenia FOMC ostudziło nadzieje na rychłe zaostrzenie polityki FED rozbudzone przez wtorkową wypowiedź Williama Dudley'a (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX), zwiększając podaż dolara. Narasta przekonanie inwestorów, że do czasu rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich w USA Bank Rezerwy Federalnej nie zdecyduje się na zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej. Efektem tej zmiany nastrojów stał się wzrost kursu EUR/USD do maksymalnego pułapu 1,1329 (dziś o g. 03:50) oraz poprawa notowań walut rynków wschodzących. Złoty, który wcześniej stracił wobec dolara i euro (max. EUR/PLN: 4,3030 o g. 18:00, USD/PLN: 3,8193 o g. 18:00), wraz z publikacją protokołu FED odzyskał z nawiązką terytorium utracone wcześniej w stosunku do amerykańskiej waluty (USD/PLN min.: 3,7857). Mimo umocnienia złotego rynek GBP/PLN pozostał w przedziale od min. 4,9397 do max. 4,9709, gdzie wspiął się po wczorajszych zaskakująco dobrych danych z brytyjskiego rynku pracy. Dzisiejszy kierunek zmian na głównych rynkach walutowych będą wyznaczać wyniki dot. sprzedaży detalicznej w UK (o g. 10:30) oraz Indeks FED z z Filadelfii i cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (g. 14:30). Warto także zwrócić uwagę na dzisiejsze publiczne wystąpienia przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej, Williama Dudley'a oraz Johna Williams'a, których ostatnie wypowiedzi wywołały sporo zamieszania na rynku walutowym. Zwiększoną czujność należy zachować o godzinie 16:00 kiedy rozpocznie się konferencja prasowa na tematy gospodarcze z udziałem wiceprzewodniczącego FOMC Dudley'a oraz o godzinie 22:00, gdy swoje wystąpienie rozpocznie prezes Williams z FED w San Francisco. Dziś również poznamy krajową produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną w lipcu. Dobre dane mogą zwiększyć atrakcyjność złotego i pomogą mu odzyskać wiatr w żagle (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7700). Jeśli publikacje będą słabe złoty może stać się ofiarą realizacji zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8200). Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2903, USD/PLN 3,7918, GBP/PLN 4,9566, EUR/USD 1,1314.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.