Yellen i Fischer z FED nakręcają apetyt na dolara i zwiększają podaż złotego. Dziś dane nt. dochodów i wydatków Amerykanów oraz inflacji w USA.

(poniedziałek, 29-08, 8:00)
Zakończone w sobotę doroczne sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole (w stanie Wyoming) z udziałem czołowych bankierów centralnych z całego świata utwierdziły analityków i inwestorów w przekonaniu, że dalsze zacieśnienie polityki monetarnej USA jest bliskie i nieuchronne. Prezes FED Janet Yellen powiedziała w piątek, że w ostatnich miesiącach pojawiło się więcej argumentów za podniesieniem amerykańskich stóp procentowych oraz podkreśliła, że rynek pracy oraz inflacja zmierzają w kierunku celów postawionych przez Rezerwę Federalną. Oczekiwania rynkowe w tej sprawie podbił jeszcze bardziej zastępca Yellen, wiceprezes FED Stanley Fischer, który nie wykluczył dwóch podwyżek stóp funduszy federalnych jeszcze w tym roku, zwracając przy tym uwagę, że rynek pracy w USA ma się dobrze, a kolejny sierpniowy wynik NFP (w najbliższy piątek) będzie kluczowy dla decyzji ws. amerykańskiej polityki pieniężnej we wrześniu. Odpowiedzią inwestorów na te wydarzenia był duży wzrost wartości dolara. Kurs EUR/USD spadł z max. 1,1341 (o g. 16:15) do min. 1,1180 (o g. 21:00). Przepływ kapitału w stronę amerykańskiej waluty spowodował osłabienie walut rynków wschodzących oraz wzrost kursu EUR/PLN do 4,3360 (max. o g. 22:45) i USD/PLN do 3,8739 (max. o g.22:45). Nowy tydzień na rynkach finansowych zapowiada się bardzo interesująco pod względem publikacji nowych danych makro. W tym tygodniu poznamy m.in. indeksy PMI dla przemysłu m.in. w Polsce, Niemczech, Strefie Euro, Wielkiej Brytanii oraz w USA (czwartek). Uczestnicy rynków finansowych z niecierpliwością czekają także na kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki, w tym na informacje dotyczące: wydatków i dochodów amerykanów oraz inflacji PCE core (dziś), raportu ADP (środa), tygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksu ISM dla przemysłu (czwartek). Kulminacyjnym wydarzeniem tygodnia będzie ogłoszenie w piątek raportu Departamentu Pracy USA zawierającego m.in. informacje o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) i w sektorze prywatnym oraz o stopie bezrobocia. Dobre dane makro zza oceanu (w szczególności wynik NFP powyżej 200 tys.) będą istotnym argumentem zwiększającym szanse na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FED w dniu 20-21 września. Realizacja tego scenariusza zwiększy popyt na dolara (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1180, 1,1130) zmniejszając jednocześnie apetyt na waluty rynków wschodzących, w tym na PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8800). Z kolei słabsze dane z USA oddalą w czasie oczekiwania na zmianę polityki monetarnej FED (punkty oporu EUR/USD: 1,1380, 1,1400), a uwolniony kapitał może powrócić na rynki wschodzące i do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8300).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.