EUR/PLN najniżej od kwietnia br. Dziś ważna decyzja decyzja Banku Anglii.

(czwartek, 04-08, 8:00)
Według najnowszego raportu ADP zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w lipcu o 179 tys. (prognoza 170 tys.) przerywając serię słabych danych zza oceanu. Nowe informacje z rynku pracy zwiększyły szanse na dobre wyniki lipcowego raportu Departamentu Pracy USA, które zostaną ogłoszone jutro. Konsekwencją poprawy perspektyw gospodarki amerykańskiej był wzrost popytu na dolara, przez co rynek EUR/USD spadł z maksymalnego pułapu 1,1215 (o g. 9:45) do minimalnego poziomu 1,1135 (dziś o g. 03:15). Według najnowszej prognozy banku Goldman Sachs kurs euro w stosunku do dolara spadnie w ciągu najbliższych 3 miesięcy do wartości 1,0800, a w perspektywie 12 miesięcy do 1,0000. Dobrą passę kontynuował złoty. Na korzyść polskiej waluty przemawiała pozytywna rekomendacja Banku Morgan Stanley oraz korekta wzrostowa na rynku ropy (Brent: +3,41% do 43,38 USD/bbl; Crude:+3,68% do 41,16 USD/bbl). Wczoraj w najniższym punkcie importerzy kupowali euro po 4,2769 (tj. najtaniej od 21 kwietnia), a dolara po 3,8373 (o g. 20:00). Wydarzeniem numer jeden, będzie dziś decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych i polityki pieniężnej (o g. 13:00). Według ekonomistów banku Goldman Sachs bank centralny Zjednoczonego Królestwa obniży stopy procentowe o 25 pb oraz ogłosi program skupu obligacji rządowych i korporacyjnych na kwotę 100 miliardów GBP. Ich zdaniem należy się także spodziewać bardzo gołębiego komunikatu brytyjskiego Komitetu Polityki Pieniężnej oraz znacznego obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego na Wyspach Brytyjskich. O ile obniżka stóp procentowych jest zdaniem większości analityków zdyskontowana przez rynek, to wielu z nich twierdzi, że istnieje przestrzeń do osłabienia się funta w związku z pozostałymi elementami pakietu BoE oraz nowymi prognozami makroekonomicznymi Banku. Uruchomienie programu skupu aktywów w skali przewidywanej przez bank Goldman Sachs (tj. 100 mld GBP co stanowi 10% PKB Wielkiej Brytanii) byłoby dużą niespodzianką w porównaniu z oczekiwaniami rynku, które oscylują wokół 50-75 mld GBP. Beneficjentem decyzji BoE o dodruku funta, może być relatywnie wysoko oprocentowana złotówka. Dalsze umocnienie złotego będą ograniczały punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,2730, USD/PLN: 3,8000. W przypadku rozczarowania decyzjami Banku Anglii reakcja inwestorów może być odwrotna (punkty oporu to: EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,8570). Dziś warto również zwrócić uwagę na nowe publikacje z USA. O godzinie 14:30 ogłoszona zostanie ilość tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a o godzinie 16:00 zamówienia w przemyśle i zamówienia na dobra trwałego użytku w USA. Kombinacja ew. braku zdecydowanych działań BoE w połączeniu z lepszymi od prognoz danymi ze Stanów Zjednoczonych może wspierać dolara. Zmienność na rynku EUR/USD będzie jednak ograniczało oczekiwanie na piątkową publikację kluczowych danych z rynku pracy (m.in. NFP) oraz najbliższe punkty wsparcia: 1,1120; 1,1080 i oporu 1,1220; 1,1264.
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.