Inwestorzy: poczekamy-zobaczymy co powie Yellen w piątek.

(środa, 24-08, 8:00)Wtorkowe dane z Eurolandu oraz z USA dotyczące koniunktury gospodarczej okazały się mieszane i niewiele wniosły do rynkowej układanki (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Gdy tylko umilkły echa jastrzębich wypowiedzi prominentnych polityków z FED  z ostatnich dni inwestorów ogarnęły wątpliwości czy na dorocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole Janet Yellen nakreśli równie odważny kurs amerykańskiej polityki pieniężnej co jej współpracownicy. Rozstrzygnięcie tego dylematu nastąpi nie wcześniej niż w piątek (o g. 16:00), na kiedy zaplanowano wystąpienie prezes Banku Rezerwy Federalnej. Odzwierciadleniem rynkowych obaw w sprawie możliwego neutralnego tonu wypowiedzi Yellen było osłabienie dolara oraz wzrost kursu EUR/USD do maksymalnego pułapu 1,1355 (o g. 9:20). W sukurs amerykańskiej walucie przyszły dopiero informacje nt. zaskakującego wzrostu liczby sprzedanych nowych domów, która w lipcu wzrosła o ponad 12%. osiągając najwyższy poziom od października 2007 roku. Dzięki nim wartość euro spadła w stosunku do dolara do min. 1,1288 (dziś o g. 7:50). Niepewność i wahania na rynkach bazowych ośmieliły inwestorów do inwestycji na rynkach wschodzących. Globalny apetyt na ryzyko pobudziły doniesienia ws. pozytywnego nastawienia Iranu do ewentualnego wznowienia rozmów nt.  porozumienia dotyczącego zamrożenia poziomu wydobycia ropy przez największych producentów. Prawdopodobieństwo tego scenariusza podbiła informacja o bliskim osiągnięciu przez Teheran pułapu produkcji sprzed okresu obowiązywania międzynarodowego embarga na eksport irańskiej ropy. Wzrost cen na rynku naftowym (Brent: +0,96% do 49,56 USD/bbl; Crude: +0,51% do 47,62 USD/bbl) oraz na rynkach towarowych wsparły złotego, który na pewien czas zdołał umocnić się zarówno wobec euro jak i dolara (min. EUR/PLN: 4,2947 o g. 17:30, USD/PLN: 3,7929 o g. 17:30). Ten epizod zakończył ponowny wzrost notowań dolara. Dziś poznaliśmy już finalny wynik PKB w II kw. z Niemiec, który okazał się zgodny z oczekiwaniami i nie wpłynął istotnie na rynek walutowy. W dalszej części dnia ogłoszone będą kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące tym razem sprzedaży domów na rynku wtórnym w lipcu. Uśredniona prognoza rynkowa zakłada niewielki spadek sprzedaży domów w porównaniu z poprzednim miesiącem. Warto zwrócić również uwagę na tygodniową zmianę zapasów ropy w USA. W związku z postawą poczekamy-zobaczymy, która dominuje obecnie wśród inwestorów przed piątkową publikacją wyników PKB USA i wystąpieniem Yellen, nie należy spodziewać się dużego wpływu tych wyników na notowania walut EM i złotego. Na rynku EUR/PLN najbliższe punkty wsparcia i oporu to: 4,2500 oraz 4,3200, a dla kursu USD/PLN: 3,7700 i 3,8500. Aktualne kursy: EUR/PLN 4,3064, USD/PLN 3,8148, GBP/PLN 5,0231, EUR/USD 1,1288.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.