Huśtawka nastrojów wokół dolara poprawia notowania złotego. Dziś decyzja Banku Anglii i ważne dane z USA.

(czwartek, 15-09, 8:00)

W oczekiwaniu na decyzje Banku Rezerwy Federalnej i Banku Japonii inwestorzy przyjęli postawę obserwatorów. Do godziny 16:00 kurs EUR/USD pozostawał w przedziale od 1,1212 (g. 00:00) do 1,1255 (g. 9:30), dryfując w górę. Klimat wokół amerykańskiej waluty ulega stopniowemu pogorszeniu ze względu na niepewność ws. kolejnego ruchu FED. Rynek terminowy wycenia obecnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FED na poziomie 15%. Nerwowość panującą na rynku obrazuje jego wczorajsza reakcja na najnowsze dane na temat zmiany amerykańskich rezerw paliwowych. Ogłoszenie informacji o znacznym wzroście zapasów destylatów ropy w ubiegłym tygodniu (o 4,6 mln baryłek) wywołało kolejną falę wyprzedaży ropy (Brent: -2,56% do 45,98 USD/bbl, Crude: -2,91% do 43,64 USD/bbl), a kurs EUR/USD (wbrew dotychczasowej korelacji z rynkiem naftowym) wzrósł do maksymalnego pułapu 1,1274 (o g. 17:20). Pod wpływem kolejnych przecieków z BoJ amerykańska waluta traci także wobec jena. Dziś rano rynek USD/JPY spadł do minimalnego poziomu 102,05 (o g. 4:20) dyskontując w ten sposób pogłoski ws. zmiany polityki Banku Japonii, którego głównym narzędziem stymulacji monetarnej miałyby się wkrótce stać ujemne stopy procentowe. Słabość dolara wykorzystały waluty rynków wschodzących, w tym także złoty. Kurs EUR/PLN, który wczoraj o godzinie 8:00 znajdował się jeszcze na pułapie 4,3522  zdołał spaść do minimalnej wartości 4,3315 (dziś o g. 3:10). Z kolei rynek USD/PLN wystartował wczoraj rano z poziomu 3,8785, by o godzinie 17:15 osunąć się do minimalnej wartości 3,8465. Złoty pozostał obojętny na drugą już rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą naszego kraju, w której PE stwierdził, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco pod względem ilości i rangi wydarzeń ekonomicznych. O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Zdaniem większości analityków władze monetarne Wielkiej Brytanii pozostawią swoją politykę pieniężną bez zmian. Opinie ekonomistów podziela rynek terminowy, który aktualnie wycenia szanse na obniżkę stóp procentowych nad Tamizą na zaledwie 3,1%. Niewątpliwie wydarzeniem numer jeden będą dzisiejsze dane makro z USA. Szczególnie ciekawie zapowiadają się publikacje nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inflacji PPI. Dobre wyniki zza oceanu mogą ożywić nadzieje inwestorów na podwyżkę stóp na najbliższym posiedzeniu FED (20-21 września). Realizacja tego scenariusza zwiększy popyt na dolara (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1200, 1,1120) zmniejszając apetyt na waluty rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,9000).  Słabsze dane z USA oddalą w czasie oczekiwania na zmianę polityki monetarnej FED (punkty oporu EUR/USD: 1,1280, 1,1300), a uwolniony kapitał może popłynąć na rynki wschodzące i w stronę Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000. USD/PLN: 3,8460).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.