Oczekiwania na podwyżkę stóp FED spowodowane wysokimi cenami ropy i zawirowania wokół Deutsche Banku obniżają apetyt na złotego. Dziś ważne dane z USA.

(piątek, 30-09, 8:00)
W czwartek entuzjazm inwestorów wywołany osiągnięciem przez kraje OPEC porozumienia ws. ograniczenia wydobycia ropy ustąpił miejsca wątpliwościom dotyczącym możliwości jego wprowadzenia w życie. Kruche fundamenty ustaleń z Algieru i ostrzeżenia banku Goldman Sachs przed ich ograniczonym wpływem na możliwość zrównoważenia rynku naftowego spowodowały wyhamowanie środowych wzrostów cen ropy, które i tak znalazły się na najwyższym poziomie od ponad miesiąca (Brent: +0,30 % do 49,62 USD/bbl, Crude: +1,23 % do 47,70 USD/bbl). Drogie paliwa (sprzyjające przyspieszeniu inflacji) oraz jastrzębia wypowiedź prezes FED Janet Yellen w Kongresie USA stanowiły dobrą pożywkę dla rosnących spekulacji ws. podwyżki amerykańskich stóp procentowych przed końcem roku. Kolejnym argumentem za szybkim zaostrzeniem polityki FED i mocniejszym dolarem stał się wyższy od prognoz finalny wynik PKB USA za drugi kwartał (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Te czynniki doprowadziły do spadku kursu EUR/USD, który w najniższym punkcie wczorajszych notowań osiągnął poziom 1,1197 (o g. 15:00). Dalsze umocnienie amerykańskiej waluty przerwały niekorzystne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (Indeks podpisanych umów kupna domów obniżył się o 2,4% m/m) oraz duży spadek cen akcji europejskich i amerykańskich instytucji finansowych, spowodowany niepewnym losem Deutsche Banku. Rosnące oczekiwania na podwyżkę stóp FED i wzrost ryzyka sektora finansowego odbiły się rykoszetem na notowaniach walut rynków wschodzących oraz złotego. Swoją cegiełkę do spadku wartości polskiej waluty dołożyła agencja Moody's, która obniżyła prognozy wzrostu PKB w Polsce w 2016 r. do 3,1%, a w 2017 r. do 3,0%. Konsekwencją tych zdarzeń był wzrost kursu EUR/PLN do maksymalnej wartości 4,3135 (o g. 16:50), a rynku USD/PLN do pułapu 3,8483 (o g. 15:00). Optymistyczne sygnały ekonomiczne nadeszły dziś w nocy z Chin, gdzie opublikowano finalny indeks PMI dla przemysłu Państwa Środka (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Jego wartość znalazła się powyżej granicy 50 pkt potwierdzając ożywienie w chińskim przemyśle. W dalszej części dnia interesujące będą dane nt. PKB Wielkiej Brytanii (o g. 10:30), a także wydatki i dochody Amerykanów, inflacja PCE core (o g. 14:30) oraz wyniki indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan (o g. 15:45 i 16:00). Warto również zwrócić uwagę na dane z polskiej gospodarki dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych (g. 14:00), ale nie należy przeceniać ich wpływu na rynek PLN. Popyt na złotego może dziś wzrosnąć (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2770, USD/PLN: 3,8000) jeśli dane z USA okażą się niższe od konsensusu (punkt oporu EUR/USD: 1,1255). Zagrożeniem dla polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 3,8450) będzie wzrost atrakcyjności dolara spowodowany lepszymi od oczekiwań wynikami zza oceanu (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.