Zaskakujący spadek wyniku ISM z USA przekreśla podwyżkę FED we IX i poprawia notowania złotego. Rynek PLN dyskontuje dzisiejszy brak zmiany stóp NBP.

(środa, 07-09, 8:00)
Wśród wczorajszych publikacji ekonomicznych największe zainteresowanie budził amerykański indeks ISM obrazujący aktywność w sektorze usług, który stanowi ponad dwie trzecie gospodarki Stanów Zjednoczonych. Ciekawość analityków i inwestorów była tym większa, że ich oczekiwania zawiodły niedawno zarówno wyniki wskaźnika ISM dla sektora przemysłu, jak i dane z raportu Departamentu Pracy USA. Na rynku dominowało jednak przekonanie, że były to raczej wyjątki od reguły wskazującej na trwające ożywienie w gospodarce amerykańskiej, które może wkrótce doprowadzić do podwyżki stóp procentowych Banku Rezerwy Federalnej. Takie rozumowanie straciło sens po wczorajszej publikacji wskaźnika ISM sektora usług, którego  wynik spadł z 55,5 pkt w lipcu do zaledwie 51,4 pkt w sierpniu (przy prognozie na poziomie 55,0 pkt). Najniższa wartość indeksu od 2010 roku i największy miesięczny spadek od listopada 2008 roku kazały inwestorom szybko zrewidować swoją dotychczasową strategię doprowadzając do gwałtownej wyprzedaży dolara. W jej wyniku kurs EUR/USD wystrzelił w górę z poziomu 1,1162 tuż przed publikacją wyniku (o g. 16:00) do wartości 1,1231 zaledwie pół godziny później, by następnie pokonać punkt oporu 1,1245 i zameldować się na maksymalnym pułapie 1,1263 (o g. 20:30). Większą przecenę dolara w stosunku do euro hamowały oczekiwania na gołębie sygnały z Frankfurtu po jutrzejszym posiedzeniu ECB. Do optymizmu w sprawie sytuacji gospodarczej w Eurolandzie nie skłaniały także wczorajsze poranne informacje z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle, które wypadły poniżej prognoz (0,2 % m/m vs. 0,5 % m/m). Złe informacje gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych ośmieliły graczy z rynku naftowego, którzy wcześniej stracili zapał do zakupów ropy pod wpływem opinii wskazujących, że Arabia Saudyjska podchodzi z dystansem do możliwości szybkiego zamrożenia poziomu wydobycia ropy. Tani dolar podbił ceny ropy (Brent: -0,11 % do 47,36 USD/bbl, Crude: -0,62 % do 44,89 USD/bbl) oraz zwiększył popyt na waluty rynków wschodzących. Swoją szansę wykorzystał również złoty. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,3257 (dziś o g. 8:45, najniżej od 29 sierpnia), zaś kurs USD/PLN spadł do poziomu 3,8432 (dziś o g. 8:45). Dzisiejsze posiedzenie RPP nie powinno wywołać istotnych zmian na rynku PLN. Praktycznie wszyscy analitycy spodziewają się pozostawienia stóp NBP na dotychczasowym poziomie. Potwierdzenie tych oczekiwań na konferencji prasowej o g. 16:00 tylko w niewielkim stopniu pomoże złotemu. Ograniczony potencjał do umocnienia polskiej waluty wynika ze zbliżającej się publikacji raportu agencji Moody's (piątek) ws. oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Część ekonomistów obawia się, że Moody's zdecyduje się obniżyć rating dla Polski. Taka decyzja może spowodować wzrost kursu EUR\PLN w kierunku punktu oporu 4,4000, a rynku USD/PLN w stronę bariery 3,9000.
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.