Funt już nie taki szterling

(piątek, 17-05, 8:00)

Najdłuższa od 2000 roku seria wzrostowa kursu EUR/GBP.
Ministerstwo Handlu ChRL: podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu obrony interesów rodzimych firm.
Wall Street: Walmart ma za sobą najlepszy kwartał od 9 lat.
Kurs dolara wobec juana najwyżej od 30 listopada 2018.
Kalendarz Eko: inflacja HICP z EZ, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz wystąpienie Williamsa (FED).

Za nami
   ●
[Funt]   W cieniu nowych doniesień z frontu wojny handlowej brytyjski funt zanotował niechlubny rekord. Kurs EUR/GBP zaliczył wczoraj dziewiątą wzrostową sesję z rzędu (max. 0,8747). Jest to najdłuższa taka seria od 2000 roku. Zdaniem analityków na wartość szterlinga (min. GBP/PLN 4,9092) negatywnie wpływają obawy przed utratą stanowiska premiera przez Theresę May oraz przed jej ewentualnym antyunijnym następcą. Dla szterlinga niekorzystnie wypadł także wczorajszy bilans zmian na rynku GBP/USD (min. 1,2782 tj. najniżej od 10 stycznia).   ● [USD]   Nastawienie do brytyjskiej waluty kontrastowało z klimatem wokół dolara. Zbudowały go m.in. dobre bieżące wyniki z gospodarki amerykańskiej (EUR/USD min. 1,1166). Pozytywnie zaskoczyły liczby dot. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w kwietniu oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. Oczekiwania rynkowe przebił także indeks FED z Filadelfii (wszystkie ww. wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Dodatkowym powodem do optymizmu w Stanach (przede wszystkim na Wall Street) były najlepsze od dziewięciu lat wyniki finansowe detalicznego giganta Walmart'a za I kw (DJIA: +0,84%).   ● [USA-Chiny]   Do zakupów bezpiecznego dolara zachęcał też wzrost napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, szkodzący juanowi (USD/CNH max. 6,9429 tj. najwyżej od 30 listopada 2018). Po tym jak Trump podpisał w środę dekret zabraniający sieciom teleinformatycznym z USA nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego (na listę wpisał chińskiego Huawei'a), wczoraj Ministerstwo Handlu ChRL ostrzegło, że podejmie wszelkie niezbędne środki do obrony interesów rodzimych przedsiębiorstw. Ponadto „Dziennik Komunistycznej Partii Ludowej” (najbardziej wpływowa gazeta za Wielkim Murem) oskarżył Amerykanów o stosowanie "logiki bandytów" w negocjacjach handlowych.   ● [EUR, PLN]   Zniżce popularnego eurodolara sprzyjała również niepewność o wynik przyszłotygodniowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Obowiązującym trendom uległ złoty (max. EUR/PLN 4,3084, USD/PLN 3,8555).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Piątek przyniesie kolejną porcję wyników makro z Eurolandu i USA. O godzinie 11:00 Eurostat opublikuje kwietniowe dane nt. inflacji HICP w strefie euro. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki cen w Eurolandzie z 1,4% r/r do 1,7%, co powinno działać na korzyść wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1250) i jej unijnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8100). Z kolei po południu poznamy majowy wynik indeksu Uniwersytetu Michigan, który obrazuje nastroje amerykańskich konsumentów. Analitycy oczekują wyższego wyniku tego wskaźnika w stosunku do poprzedniego miesiąca, co z kolei może sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1165; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8600). Oprócz nowych danych warto także śledzić dzisiejsze wystąpienie „decyzyjnego” w tym roku prezesa oddziału FED z Nowego Jorku Johna Williamsa oraz nowe informacje z areny konfliktu handlowego.   ● [Trump vs EU]   Trzeba pamiętać, że do północy Donald Trump ma ogłosić swoją decyzje ws. ewentualnego nałożenia ceł na samochody z EU i Japonii. Po ostatnich przeciekach Bloomberga scenariusz bazowy zakłada jej odłożenie o 6 m-cy. W przypadku protekcjonistycznego rozwoju sytuacji należy się liczyć z wyprzedażą walut europejskich oraz jena. Uwaga, ze względu na silną korelację niemieckiej gospodarki (zależnej od przemysłu motoryzacyjnego) z koniunkturą gospodarczą w Polsce, złoty może być jednym z największych przegranych takiego scenariusza w koszyku CEE.
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.