Rodziny amerykańskie zapłacą po 831 USD, a Włosi 0,2% PKB

(wtorek, 28-05, 8:00)
 
Trump: mam nadzieję ogłosić wkrótce zawarcie umowy handlowej z Japonią.
Chiny: w IV zyski przedsiębiorstw spadły najbardziej od ponad 3 lat.
Bloomberg: Komisja Europejska rozważa nałożenie na Włochy kary (3,5 mld EUR) za przekroczenie deficytu budżetowego.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ oraz amerykańskie indeksy: CB zaufania konsumentów i Dallas FED dla przemysłu.
 
Za nami
W poniedziałek na pierwszych stronach wszystkich serwisów ekonomicznych dominowała geopolityka.   ● [Trump-Japonia]   Obok wyborów do Europarlamentu (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24), media i agencje informacyjne dużo miejsca poświęciły także włoskiemu budżetowi (czytaj dalej) oraz spotkaniu Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzho Abe. Podczas wspólnej konferencji prasowej amerykański prezydent oznajmił wczoraj, że ma nadzieje ogłosić wkrótce zawarcie umowy handlowej z Japonią. „W sprawie handlu myślę, że ogłosimy, prawdopodobnie w sierpniu, coś, co będzie bardzo dobre dla obu naszych krajów (…). Myślę, że szybko zbilansujemy handel”.   ● [Trump-Chiny]   W trakcie spotkania z dziennikarzami Trump odniósł się także do stosunków handlowych z Chinami. Powiedział, że „amerykańskie cła na chińskie produkty mogą wzrosnąć bardzo, bardzo znacząco, bardzo łatwo”. Dodatkowych powodów do pesymizmu za Wielkim Murem dostarczyła wiadomość o największym od prawie 3,5 lat spadku zysków chińskich przedsiębiorstw w kwietniu, zwiększając obawy o sytuację ekonomiczną w drugiej największej gospodarce świata.   ● [EU-IT]   Negatywne emocje wywołały także przecieki Bloomberga z Brukseli. Wg anonimowych źródeł agencji, Komisja Europejska rozważa nałożenie na Włochy kary w wysokości 3,5 mld EUR za przekroczenie deficytu budżetowego. KE może rozpocząć procedurę już 5 czerwca. Początkowa kara to depozyt w wysokości do 0,2% PKB.   ● [FX]   Wzrost napięcia na linii Bruksela-Rzym oraz mieszane wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego (prounijne partie uzyskały większość, ale wzrosła liczba eurosceptyków z Francji i Włoch) ciążyły euro (EUR/USD min. 1,1178) i walutom CEE, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,2965, USD/PLN 3,8388).   ● [Giełdy, ropa]   Zgoła odmienne odczucia towarzyszyły europejskim inwestorom giełdowym (DAX: +0,50%, CAC40: +0,37%). Największymi wygranymi byli posiadacze akcji Fiata Chryslera Automobiles i Renault SA, które zdrożały odpowiednio 7,89% i 12,66% po informacji o złożeniu przez FCA propozycji połączenia w strukturze 50-50 z francuskim koncernem. Zwyżkowały również ceny ropy (Crude: +1,06% do 59,25 USD/bbl) windowane przez niespokojną sytuację wokół Iranu oraz zakłócenia w dostawach tego surowca z Rosji. Warto pamiętać, że wczorajsza sesja odbyła się bez świętujących inwestorów z Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe) oraz z USA (Dzień Pamięci).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś zapowiada się ciekawy dzień pod kątem nowych danych makroekonomicznych. O godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje majowe wyniki indeksów prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Z kolei po południu (o g. 16:00) za oceanem ogłoszony będzie wynik wskaźnika Conference Board. Mimo panujących optymistycznych nastrojów konsumentów amerykańskich istnieje ryzyko spadku ich zaufania w maju, co może wynikać z najnowszej odsłony konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Według wyliczeń oddziału Banku Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku ostatnia runda podwyżek taryf będzie w tym roku kosztować przeciętne gospodarstwo domowe 831 dolarów. Pół godziny później (tj. o g. 16:30) poznamy majową wartość indeksu FED z Dallas dla sektora przemysłowego, zlokalizowanego w stanach Texas i Nowy Meksyk. Ranga tych danych znacznie wzrosła po czwartkowej informacji (PMI) o spadku aktywności w amerykańskim przemyśle do najniższego poziomu od prawie 10 lat.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się pogorszenia danych z EZ i ich poprawy ze Stanów, co może z wyprzedzeniem oddziaływać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) i odbić się negatywnie na walutach EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8800). W przypadku pozytywnej niespodzianki z KE i negatywnej z CB i FED należy się liczyć z przepływem kapitału do Europy (punkt oporu EUR/USD: 1,1215; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8200).   ● [Polityka]   W międzyczasie warto także nasłuchiwać sygnałów z Brukseli. Na dziś przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał spotkanie przywódców państw członkowskich aby omówić obsadę kluczowych stanowisk w Unii (w tym fotel prezesa ECB).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.