Goldman Sachs: pozostaje jeszcze okno czasowe do rozmów

(poniedziałek, 13-05, 8:00)
 
Bank of America: inwestorzy wycofali z globalnych rynków akcji ponad 20,5 mld USD.
Trump: rozmowy handlowe z Chinami będą kontynuowane.
USA: ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu mniej niż oczekiwano.
Niemiecki eksport nieoczekiwanie wzrósł w marcu.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków FED (wiceprezesa Claridy i Rosengrena).

Za nami
   ● [USA-Chiny]   Według Bank of America Merrill Lynch, ostatnia decyzja Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary spowodowała wycofanie ponad 20,5 mld USD z globalnych rynków akcji. Od piątku nowymi stawkami objętych zostało około 5700 produktów z Chin, o wartości rocznej importu sięgającej 200 mld USD. Pocieszeniem dla zaskoczonych obrotem sytuacji Chińczyków może być decyzja Amerykanów o przejściowym utrzymaniu poprzedniej taryfy dla towarów, które opuściły chińskie porty i lotniska przed wprowadzeniem podwyżek. Zdaniem Goldman Sachs amerykański gest stwarza nieoficjalne okno czasowe, w którym negocjacje mogą być kontynuowane. W ocenie samego Trumpa ostatnia runda rozmów jego urzędników z chińskim wicepremierem (zakończona w piątek) była szczera i konstruktywna. Zapewnił też o kontynuacji negocjacji w przyszłości, jak również o utrzymaniu swoich dobrych relacji z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem. Dodał także, że "nałożone na Chiny cła mogą, ale nie muszą zostać zniesione", co uzależnił od przebiegu dalszych rozmów.   [Giełdy, EM]   Słowa amerykańskiego prezydenta poprawiły nastroje na giełdach (DAX: +0,72%, DJIA: +0,44%) oraz zatrzymały deprecjację juana (USD/CNH min. 6,8202) i innych walut EM, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,2942, USD/PLN 3,8193).   [CPI USA, EUR/USD]   Podobny skutek odniosła publikacja niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumentów w kwietniu (0,1 m/m vs prognoza 0,2%), która zwiększyła oczekiwania ws. obniżki stóp FED w tym roku. Po publikacji danych Departamentu Handlu kurs EUR/USD wzrósł maksymalnie do poziomu 1,1254. Zwyżce popularnego eurodolara sprzyjał także niespodziewany wzrost eksportu w Niemczech (1,5% m/m w III vs prognoza -0,3%). Wg Financial Times największa gospodarka europejska wykazała większą niż sądzono odporność na globalne wyzwania gospodarcze.
Przed nami
   ● [FED]   Dziś poznamy opinie kolejnych decydentów z amerykańskiego banku centralnego. Po południu głos zabiorą: wiceprezes FED Richard Clarida oraz prezes oddziału FED z Bostonu Eric Rosengren, który do końca roku posiada prawo głosu w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej USA.   [Scenariusze]   Ostrożna narracja obu polityków może zachęcić do zwiększenia zakładów na obniżkę stóp funduszy federalnych w 2019 roku, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1255), sprzyjając giełdom oraz rynkom wschodzącym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8100). W razie optymistycznych wypowiedzi amerykańskich bankierów należy się liczyć z powrotem do trendu zwyżkowego zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170, punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8500).   ● [Kolejne dni]   Jeszcze więcej ekonomicznych emocji dostarczą kolejne dni. Już jutro poznamy dane nt. produkcji przemysłowej w strefie euro oraz niemiecki indeks ZEW. W środę czeka nas ogłoszenie wstępnego wyniku PKB Niemiec i Polski w I kwartale, a także amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Z kolei w piątek Eurostat opublikuje kwietniowe dane o inflacji.   ● [Polityka międzynarodowa]   Z radarów inwestorów nie znika geopolityka. Największymi ogniskami zapalnymi pozostają Korea Północna i Iran oraz przede wszystkim stosunki handlowe USA-Chiny. Wszystkie one wspierają dolara. Co ciekawe analitycy banku Goldman Sachs dają tylko 30% szans scenariuszowi, w którym Donald Trump nałoży cła na pozostałe chińskie produkty importowane do USA (warte 300 mld USD). Zgodnie z piątkową zapowiedzią ministra handlu USA Wilbura Rossa, w tym tygodniu (do 18 maja) poznamy także decyzję amerykańskiego prezydenta ws. ewentualnego podniesienia taryf na samochody, co będzie oznaczać eskalację konfliktu handlowego na linii Waszyngton-Bruksela oraz pogorszenie nastrojów wokół walut Unii Europejskiej.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.