Pekin zachowuje zimną krew

(środa, 08-05, 8:00)

Ministerstwo Handlu Chin potwierdziło udział wicepremiera Liu w negocjacjach handlowych w Waszyngtonie (9-10 maja).
Wall Street ma za sobą najgorszy dzień od 3 stycznia.
Hassett z Białego Domu: wprowadzenie podatku cyfrowego przez rząd RP może ograniczyć napływ inwestycji zagranicznych do Polski.
Komisja Europejska podwyższyła prognozę PKB Polski i obniżyła dla Eurolandu.
Bilans HZ Chin: wzrosła nadwyżka w handlu z Amerykanami.
Kalendarz Eko: wystąpienia Draghi'ego (ECB) i Brainard (FED) oraz raport amerykańskiej agencji EIA o zmianie zapasów paliw. 
 
Za nami
   ● [Trump vs Chiny cd.]   We wtorek na pierwszym planie wydarzeń rynkowych pozostawały amerykańsko-chińskie stosunki handlowe. Inwestorzy w dalszym ciągu analizowali scenariusze i potencjalne skutki niedzielnego wpisu Donalda Trumpa na Twitterze, w którym zapowiedział podwyżkę ceł na towary z Chin. Większość inwestorów zaczęła postrzegać groźbę amerykańskiego prezydenta jako taktykę negocjacyjną, co sprzyjało stabilizacji juana oraz zatrzymało spadki na giełdach w Szanghaju i Hongkongu. Nastroje rynkowe za Wielkim Murem poprawiło także oświadczenie chińskiego Ministerstwa Handlu, w którym potwierdzono udział wicepremiera ChRL Liu He w rozmowach handlowych w Waszyngtonie (zaplanowanych na 9 i 10 maja). Zdaniem analityków wczorajsze powściągliwe zachowanie władz Państwa Środka zmniejsza ryzyko eskalacji napięć pomiędzy dwoma największymi mocarstwami gospodarczymi świata.   ● [Giełdy, ropa, PLN]   Mniej cierpliwości i opanowania mieli gracze na giełdach europejskich (DAX: -1,58%, WIG20: -2,46%) oraz w USA (DJIA: -1,79%). Statystycznie Wall Street ma za sobą najgorszy dzień od 3 stycznia. W trendzie spadkowym pozostały również ceny ropy (Brent: -1,91% do 69,88 USD/bbl; Crude: -1,37% do 61,40 USD/bbl) . Tym razem globalna przecena aktywów o podwyższonym ryzyku nie ominęła złotego (max. EUR/PLN 4,2935, USD/PLN 3,8434). Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty stała się wypowiedź przewodniczącego Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu. Kevin Hassett oznajmił wczoraj, że wprowadzenie podatku cyfrowego przez rząd RP może być jednym z czynników, który ograniczy napływ zagranicznych inwestycji do Polski. Klimat wokół złotego psuły również pesymistyczne sygnały makro z Niemiec, gdzie zamówienia w przemyśle wzrosły w marcu mniej niż zakładano (0,6% m/m wobec oczekiwanych 1,5%).   ● [Prognozy KE]   Innym źródłem niepokoju na Starym Kontynencie (EUR/USD min. 1,1166) była spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. PKB Eurolandu w 2019 (z 1,3% do 1,2%) oraz w 2020 roku (z 1,6% do 1,5%). W raporcie Komisji Europejskiej najgorzej wypadła ocena wzrostu gospodarczego we Włoszech (0,1% w 2019), co zwiększyło obawy przed naruszeniem przez Rzym unijnych norm budżetowych. Pocieszeniem dla nas mogła być optymistyczna perspektywa rozwoju Polski przewidywana przez Komisję. Wg KE gospodarka naszego kraju urośnie w tym roku o 4,2% (wcześniej oczekiwano 3,5%), a w roku 2020 o 3,6% (wcześniej oczekiwano 3,2%). Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą, Polska będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej (po Malcie).
Przed nami
Podczas przedpołudniowej sesji inwestorzy będą dyskontować poranne dane z Chin oraz Niemiec.   ● [HZ Chin]   Wzrost nadwyżki Chińczyków w handlu z Amerykanami (z 20,5 mld USD w marcu do 21,01 mld USD w kwietniu) może zwiększyć napięcie na linii Waszyngton-Pekin przed rozpoczynającą się jutro 11-tą rundą negocjacji handlowych, pogłębiając jednocześnie straty walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). W tej sytuacji bezpieczną przystanią dla kapitału stanie się dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160).   [Produkcja DE]   Z drugiej strony wsparciem dla walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1220; punkty wparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8000) będą lepsze od oczekiwań wyniki niemieckiej produkcji przemysłowej w marcu ogłoszone dziś rano (0,5% m/m vs prognoza -0,5%). W dalszej części dnia uwaga przesunie się na wystąpienia polityków ECB i FED. O godzinie 13:30 głos zabierze sam prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, natomiast godzinę później poznamy opinie członka zarządu Banku Rezerwy Federalnej Lael Brainard. Po południu czeka nas jeszcze ogłoszenie raportu amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA), zawierającego informacje nt. cotygodniowej zmiany zapasów paliw za oceanem.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.