Trump zabawi się w 5, 10, 15%

(piątek, 31-05, 8:00)

 Trump zapowiada wprowadzenie 5% ceł na wszystkie produkty importowane z Meksyku.
Brazylijska gospodarka skurczyła się w I kw o 0,2% (pierwszy raz od 2016 roku).
Bloomberg: Pekin wstrzyma zakupy amerykańskiej soi.

Trump: Chiny chciałyby zawrzeć umowę handlową.

Włochy: Salvini zagroził zerwaniem koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd
.
Kalendarz Eko: PKB PL za I kw. (finalny), inflacja z USA (PCE core) i z Niemiec (HICP) oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI, Uniwersytet Michigan.
  
Za nami
   ● [TRY]   W czwartek rynki walutowe kręciły się wokół tureckiej liry. Waluta Turcji zyskała ponad 2% wobec dolara po wiadomości o rozmowie telefonicznej prezydentów Recepa Erdogana i Donalda Trumpa. Informacja ta zwiększyła nadzieje na kompromis w spornej kwestii zakupu przez Turków rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i jednoczesnej kontynuacji programu uzbrojenia tureckiej armii w amerykańskie myśliwce. Biały Dom podał, że obaj przywódcy spotkają się na szczycie G-20, który pod koniec czerwca odbędzie się w Japonii.   ● [PLN]   Zwyżkująca lira "podniosła na duchu" inne waluty z koszyka EM, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,2856, USD/PLN 3,8483). Zyski EM ograniczyły wiadomości z Brazylii o pierwszym od 2016 ujemnym wyniku PKB tego kraju (-0,2% w I kw.) oraz przecieki Bloomberga z Pekinu o wstrzymaniu zakupów amerykańskiej soi. Wiceminister spraw zagranicznych ChRL Zhang Hanhui oznajmił wczoraj, że Chiny są przeciwne wojnie handlowej, ale się jej nie boją. Jego zdaniem celowe zaostrzanie napięć przez władze USA to „jawny terroryzm i szowinizm gospodarczy”. Wg Reutersa polityk zaostrzył jeszcze bardziej retorykę wymierzoną w USA.   ● [USD, EUR]    Obawy przed dalszą eskalacją konfliktu utrzymały wysokie zainteresowanie bezpiecznym dolarem. Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,1116) sprzyjały także doniesienia Bloomberga z włoskiej sceny politycznej. Agencja podała, że Matteo Salvini (wicepremier) zagroził zerwaniem koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd, jeśli ten nie poprze wprowadzenia podatku liniowego, postulowanego przez Ligę.
   ● [GBP]   W trendzie spadkowym znalazł się także popularny kabel (GBP/USD min. 1,2588 tj. najniższej od 3 stycznia), któremu ciążyły informacje o postawieniu przed sądem Borisa Johnsona (kandydata na fotel premiera UK) w związku z oskarżeniami o wprowadzenie w błąd Brytyjczyków przed referendum ws. Brexitu ws. kosztów członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej na poziomie 350 mln tygodniowo. Zyski dolara wobec funta oraz innych rywali z G10 i EM mogły być większe gdyby nie ostrożna wypowiedź wiceprezesa FED Richarda Claridy. Polityk oznajmił, że amerykańska inflacja jest niższa niż oczekiwano (czym zwiększył szanse poluzowania polityki FED, niekorzystnego dla dolara). Bez echa na rynku USD przeszły zgodne z oczekiwaniami dane dot. zrewidowanego PKB USA w I kw. (3,1% p.a vs prognoza 3,1%) oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (215 tys. vs prognoza 215 tys).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś przekonamy się czy inwestorzy wystraszyli się niskiego PMI dla chińskiego przemysłu (49,4 pkt vs prognoza 49,9 pkt) oraz co nowego ws. inflacji w Niemczech (HICP) i w USA (PCE core). Prawdopodobna niższa dynamika cen po obu stronach Atlantyku zwiększy obawy przed globalną recesją, co może pobudzić apetyt na bezpieczne aktywa (punkt wsparcia EUR/USD 1,1115; punkty oporu EUR/PLN 4,3200, USD/PLN 3,8800). Wsparciem dla EUR i PLN mogą być ew. wyższe wyniki finalne PKB w I kw. Włoch (punktu oporu EUR/USD 1,1215) i Polski (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8200). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś nie można przegapić publikacji amerykańskich indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan (finalny), a także wystąpienia prezesa oddziału FED z Nowego Jorku Johna Williamsa.   ● [USA-ChRL]   Radary także należy pozostawić nastawione na sygnały z frontu wojny handlowej pomiędzy Amerykanami a Chińczykami. Zgodnie z wcześniejszym komunikatem Ministerstwa Finansów ChRL, od jutra Chiny podwyższają taryfy na niektóre produkty importowane z USA (o wartości 60 mld USD). Analitycy obawiają się celnej kontry Trumpa.   ● [USA-Meksyk]   Wybuchowość amerykańskiego prezydenta obrazuje wczorajsza zapowiedź nałożenia 5-procentowych ceł na wszystkie towary z Meksyku. Nowe stawki będą obowiązywać od 5 czerwca i zostaną zniesione dopiero wtedy, gdy "kryzys imigracyjny zostanie złagodzony dzięki efektywnym działaniom wprowadzonym przez Meksyk". W przeciwnym razie cła będą systematycznie rosły (do 10% w lipcu, 15% w sierpniu, 20% we wrześniu i 25% w październiku). Na wypowiedź Trumpa negatywnie zareagowało meksykańskie peso.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.