Gdzie Ameryka i Azja się bije tam ...

(poniedziałek, 03-06, 8:00)

W maju globalne rynki akcji skurczyły się ponad 2 tryliony dolarów.
Juan ma za sobą najgorszy miesiąc od lipca 2018.
Pekin opracuje listę nierzetelnych podmiotów, które naruszają interesy chińskich firm.
Rynek długu: rentowność 10-letnich bundów (DE) osiągnęła najniższy poziom w historii.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA.

Za nami
   ● [Trump vs Meksyk]   Maj zakończył się na rynkach finansowych tak jak się rozpoczął, czyli „celnym” uderzeniem Donalda Trumpa. Po tym jak na początku poprzedniego miesiąca amerykański prezydent niespodziewanie zaostrzył retorykę handlową wobec Chin, w jego końcówce za cel obrał Meksyk, zapowiadając wprowadzenie 5% taryfy na wszystkie produkty importowane z tego kraju. Jak podkreślili analitycy posunięcie Trumpa zaskoczyło inwestorów, gdyż wszyscy myśleli, że głównymi arenami napięć handlowych pozostaną USA-Chiny i ew. USA-Europa. Teraz nie jest pewne, który kraj będzie następną ofiarą Trumpa. Nowy konflikt wzniecił obawy, że wojny handlowe doprowadzą do recesji nie tylko w Stanach Zjednoczonych ale także w innych krajach rozwiniętych. Takie myślenie uruchomiło lawinę wyprzedaży aktywów o podwyższonym profilu ryzyka.   [Ropa, Giełdy]   Topniały m.in. ceny ropy (Brent: -5,11% do 61,99 USD/bbl; Crude: -5,46% do 53,50 USD/bbl) oraz akcji (DAX: -1,47, DJIA: -1,41%). Najbardziej ucierpiały spółki z sektora motoryzacyjnego, gdyż Meksyk jest kluczowym centrum produkcji samochodów dla globalnych koncernów. Trudno się więc dziwić, że największym przegranym na rynku walutowym było meksykańskie peso (USD/MXN: +2,16%). Pod ostrzałem znalazł się także chiński juan (USD/CNH max. 6,9463), który ma za sobą najgorszy miesiąc od lipca 2018. W piątek na jego wartość niekorzystnie oddziaływała wiadomość o większym od prognoz spadku aktywności w chińskim przemyśle. Podobny skutek odniosła zapowiedź Pekinu dot. opracowania listy "nierzetelnych podmiotów", które naruszają interesy chińskich firm. Ewidentnie ma to być odpowiedź na amerykańskie restrykcje nałożone na Huawei'a.   ● [FX]   Pesymistyczne nastroje wśród inwestorów premiowały bezpiecznego franka szwajcarskiego (USD/CHF min. 0,9974) i japońskiego jena (USD/JPY min. 108,07 tj. najniżej od lutego). W cenie były też złoto (+1,38%) i obligacje skarbowe. Rentowność dziesięcioletnich bundów osiągnęła najniższy poziom w historii (min. -0,211%). Na tym tle całkiem dobrze radziły sobie waluty ze Starego Kontynentu, które zgodnie z zasadą „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta” wykorzystały zawirowania w Ameryce oraz Azji. Obok euro (EUR/USD max. 1,1190) zyskiwał także złoty (min. EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8283) wspierany wyższym od prognoz finalnym wynikiem polskiego PKB w I kw. (4,7% vs prognoza 4,6%).
Przed nami
   ● [PMI/ISM]   Makroekonomiczny czerwiec rozpoczyna się z wysokiego C. W trakcie najbliższych dwóch godzin poznamy finalne wartości majowych wskaźników koniunktury w przemyśle Francji, Niemiec, całej strefy euro, a także w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Polsce. Po południu poznamy także przemysłowe wskaźniki PMI i ISM ze Stanów. Wstępne wyniki wskazały na spadającą aktywność przedsiębiorców w tym obszarze. Potwierdzenie tej tendencji może pogorszyć nastroje rynkowe (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1115; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8800), zaś pozytywna niespodzianka je poprawi (punkt oporu EUR/USD: 1,1190; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8200).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych przypadających w dalszej części tygodnia największe emocję budzą: czwartkowe posiedzenie ECB poświęcone polityce monetarnej Eurolandu oraz piątkowa publikacja raportu amerykańskiego Departamentu Pracy.   ● [Geopolityka]   Oprócz tego aktywność inwestorów na rynku walutowym będą stymulować ewentualne nowe wiadomości z aren konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami oraz sporu Komisji Europejskiej z Włochami o finanse publiczne. Według ubiegłotygodniowych doniesień agencji Bloomberga, 5 czerwca Bruksela uruchomi procedurę deficytu budżetowego, która wiąże się z nałożeniem kary wynoszącej 3,5 mld EUR.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.