MS: gospodarka USA poradzi sobie z napięciami w globalnym handlu

(poniedziałek, 17-06, 8:00)

W maju wzrosła sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA.
Trump: Chińczycy w końcu zawrą porozumienie handlowe.
Bank Rosji po raz pierwszy od marca 2018 obniżył stopy procentowe.
Sondaż Reutersa: prawdopodobieństwo nieuporządkowanego Brexitu wzrosło do 25%.
Kalendarz Eko: amerykańskie indeksy NY Empire State oraz rynku nieruchomości – NAHB.

Za nami
   ● [Makro USA, dolar]   Piątkowe dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej zmniejszyły obawy przed gwałtownym spowolnieniem gospodarki USA. Co prawda sprzedaż wzrosła w maju nieco mniej niż oczekiwano (0,5% m/m vs prognoza 0,6%), ale jej kwietniowy wynik zrewidowano znacznie w górę (z -0,2% do +0,3%). Majowe oczekiwania analityków przebiła produkcja, która wzrosła 0,4% m/m (wobec oczekiwanych 0,1%). W tym przypadku również zrewidowano in plus dane za kwiecień (z -0,5% do -0,4%). Nowe publikacje pozytywnie wpłynęły na dolara (EUR/USD min. 1,1202). Według analityków banku Morgan Stanley gospodarka USA wygląda wystarczająco solidnie, aby poradzić sobie z trudnościami wynikającymi z napięć w globalnym handlu. Gorzej wygląda sytuacja innych krajów, które są uzależnione od eksportu oraz mają słabo rozwinięty popyt wewnętrzny.   ● [Juan]   Z piątkowych danych chińskiego urzędu statystycznego wynika, że w maju wzrost produkcji przemysłowej w Państwie Środka był najniższy od lutego 2012 (5,0% r/r), co przełożyło się na spadek wyceny renminbi (USD/CNH 6,9255). Straty „ludowej waluty” ograniczyła wypowiedź Trumpa, który oznajmił, że "nie ma znaczenia", czy prezydent ChRL Xi Jinping weźmie udział w szczycie G20 w tym miesiącu. Jego zdaniem Chińczycy "w końcu i tak zawrą porozumienie handlowe".   ● [Złoty]   Wzrost globalnych notowań dolara przełożył się 1:1 na wycenę złotego. Kurs USD/PLN zbliżył się do granicy 3,8000 (max. 3,7996), gdyż na rynku EUR/PLN inwestorzy zarzucili kotwicę w przedziale 4,2525 – 4,2587. Pozycji złotego do euro bronił wyższy od oczekiwań finalny wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju (2,4% r/r vs prognoza 2,3%).   ● [Rubel]   W koszyku EM pozytywnie wyróżnił się rubel (EUR/RUB min. 72,1351), który zyskał na wartości mimo pierwszej od marca 2018 roku obniżki stóp Banku Rosji. Optymizm wobec wschodniej waluty wynikał z napływu na rosyjski rynek długu kapitału, zachęconego perspektywą wzrostu cen obligacji Rosji przy realizacji scenariusza prawdopodobnego kolejnego cięcia oprocentowania (z 7,75% do 7,5%).
Przed nami
   ● [Hit tygodnia]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym tygodnia będzie rozpoczynające się jutro dwudniowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, które powinno zweryfikować zdyskontowany przez inwestorów scenariusz lipcowej obniżki stóp w USA. Zasygnalizowanie przez FED gotowości do złagodzenia swojej polityki monetarnej w następnym miesiącu może zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów o kolejne cięcia stóp za oceanem w tym roku. Przy takim obrocie spraw uwaga skupi się na projekcjach stóp funduszy federalnych opartych na opiniach wszystkich członków FOMC. Zaskoczeniem dla inwestorów byłaby neutralna narracja, która zostałaby z pewnością odczytana na korzyść amerykańskiej waluty.   ● [Dziś]   Do czasu środowych rozstrzygnięć, dziś pozycję startową dolara będą mogły poprawić (EUR/USD wsparcie: 1,1200) lub pogorszyć (opór: 1,1310) wyniki amerykańskich indeksów NY Empire State oraz rynku nieruchomości – NAHB. W zależności od kierunku USD, złoty oraz inne waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,2500, opór: 4,3000, USD/PLN wsparcie: 3,7500, opór 3,8000).   ● [Geopolityka]   W międzyczasie mogą nie dać o sobie zapomnieć politycy. Gorącymi tematami na scenie geopolitycznej pozostają: napięte stosunki handlowe USA-Chiny, protesty w Hongkongu, niewyjaśnione ataki na japońskie tankowce przewożące ropę przez Zatokę Omańską oraz wybór nowego przewodniczącego brytyjskiej Partii Konserwatywnej (który zostanie premierem UK). Pozostając przy temacie Wielkiej Brytanii niepokoić może najnowszy sondaż Reutersa, który pokazał, że wg ekonomistów prawdopodobieństwo nieuporządkowanego Brexitu wzrosło do 25% (wobec 15% w maju).
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.