Łagodny Trump i wyluzowany FED?

(poniedziałek, 10-06, 8:00)


USA: w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najmniej od września 2017. 
Rynek terminowy: prawdopodobieństwo lipcowej obniżki stóp FED wzrosło do 80,06%.
Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od listopada ur.
Kurs EUR/PLN najniżej od 8 sierpnia 2018.
Trump zawiesił bezterminowo decyzję o wprowadzeniu ceł na towary z Meksyku.
Kalendarz Eko: amerykański raport JOLTS.


Za nami 
[Raport DP] W piątek najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym na świecie była publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Majowe dane zyskały na znaczeniu z powodu rosnących oczekiwań inwestorów ws. tegorocznej obniżki stóp FED, napędzanych w ostatnich dniach przez ostrożne wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej (Powella, Bullarda) oraz słabsze wyniki z gospodarki amerykańskiej (PMI, ADP). Piątkowy raport wydłużył listę argumentów za rozluźnieniem polityki amerykańskiego banku centralnego. Gołębie skrzydło FOMC wzmocniły informacje o najniższym od września 2017 wzroście zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w maju (75 tys. vs prognoza 180 tys) oraz spadku dynamiki średniej płacy godzinowej (do 0,2% m/m vs prognoza 0,3%). W ślad za publikacją danych zza oceanu prawdopodobieństwo lipcowej obniżki stóp funduszy federalnych, mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło do 80,06%. ● [Obligacje, giełdy] Perspektywa niższego oprocentowania dolara uruchomiła stosowną sekwencję zdarzeń. W tych okolicznościach zgodnie z logiką rynkową wzrosły ceny amerykańskich obligacji (obniżając ich rentowności np. 10-letnie: min. 2,060% - najniżej od września 2017) oraz akcji (DJI: +1,02% do 25983,94 pkt; S&P500: +1,05% do 2873,94 pkt; NASDAQ: +1,66% do 7742,10 pkt). Indeksy Dow Jones Industrial i S&P 500 mają za sobą najlepszy tydzień od listopada ubiegłego roku. ● [FX] Z kolei gracze walutowi przystąpili do błyskawicznej wyprzedaży dolara (EUR/USD max. 1,1348), który nomen omen ma za sobą najgorszy tydzień od grudnia 2018. Jego słabość wykorzystali konkurenci z G10 i EM, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,2583 tj. najniżej od 8 sierpnia 2018, USD/PLN 3,7537). Dodatkowym wsparciem dla walut rynków wschodzących była decyzja Waszyngtonu o odroczeniu o dwa tygodnie terminu dostarczenia do USA chińskich produktów, zanim zaczną obowiązywać nowe stawki celne. Ponadto w piątek wieczorem prezydent Trump napisał na Twitterze, że zawiesił bezterminowo decyzję o wprowadzeniu ceł na towary z Meksyku w związku z osiągnięciem z tym krajem porozumienia ws. imigracji. ● [HZ ChRL] Dziś w nocy pozycję startową walut rynków wschodzących pogorszyły dane z Chin nt. handlu zagranicznego, które pokazały większy od oczekiwań spadek importu w maju (-8,5% r/r vs prognoza -3,8%), szkodząc juanowi. 
Przed nami
[Polityka handlowa] W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji inwestorzy będą prawdopodobnie dyskontować pokojowe sygnały handlowe z Białego Domu. Wycofanie się Trumpa z nałożenia ceł na Meksyk oraz wczorajsza informacja amerykańskiego sekretarza skarbu Mnuchina o odbyciu szczerej i konstruktywnej rozmowy ws. handlu z prezesem Ludowego Banku Chin, powinny zwiększyć apetyt na ryzyko (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7500, punkt oporu EUR/USD: 1,1350). ● [JOLTS] Oprócz danych nt. handlu zagranicznego Chin, dziś poznamy jeszcze amerykański raport JOLTS, który poinformuje nas o liczbie wolnych wakatów w gospodarce USA. Ewentualny wysoki wynik mógłby zatrzeć negatywne wrażenia po piątkowym raporcie Departamentu Pracy i wywołać korektę wzrostową dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8200). ● [Eko-Tydzień] W kolejnych dniach emocjonować się będziemy publikacjami danych nt. amerykańskiej inflacji i sprzedaży detalicznej, a także produkcji przemysłowej z obu stron Atlantyku. ● [Geopolityka] Z pola widzenia nie można także tracić nowych wiadomości dot. sporu Bruksela-Rzym o finanse publiczne, polityki handlowej USA oraz Brexitu. W tej ostatniej kwestii kluczowy może okazać się wybór nowego przewodniczącego rządzącej w UK partii konserwatywnej, który obejmie także fotel premiera. Wewnątrzpartyjne głosowania w tej sprawie rozpoczną się w środę.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.