Geopolityka odstrasza inwestorów

(piątek, 14-06, 8:00)

Ministerstwo Handlu ChRL: Pekin nie ugnie się żadnym naciskom ze strony Waszyngtonu.
Eurostat: w kwietniu produkcja przemysłowa Eurolandu spadła bardziej od prognoz.
UK: Boris Johnson wygrał I rundę wewnątrzpartyjnych wyborów na nowego przewodniczącego Torysów (i premiera).
Zatoka Omańska: wczoraj miał miejsce atak na 2 tankowce przewożące ropę naftową z Arabii Saudyjskiej do Singapuru.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w PL oraz amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.


Za nami
   ●
[CHF]   W czwartek na pozycję walutowego lidera wyszedł szwajcarski frank (min. EUR/CHF 1,1198, max. CHF/PLN 3,8036). Na jego wartość pozytywnie oddziaływały dwa czynniki. Pierwszym była prognoza ekonomiczna Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) dla gospodarki Szwajcarii, uwzględniająca wzrostową rewizję projekcji inflacji oraz utrzymanie dotychczasowej dynamiki PKB. Drugim był status bezpiecznej waluty, który oprócz franka premiował także japońskiego jena (USD/JPY min. 108,28), a także złoto (+0,52%) i amerykańskie obligacje (10-letnie min. 2,080%).   ● [Chiny]   Nastroje inwestycyjne na świecie pogorszyło oświadczenie chińskiego ministerstwa handlu, w którym zakomunikowano, że Pekin nie ugnie się żadnym naciskom ze strony Waszyngtonu i każda próba zmuszenia go do zaakceptowania [niekorzystnej] umowy handlowej zawiedzie. Rzecznik tego resortu Gao Feng powiedział, że jego kraj nie pójdzie na ustępstwa w zasadniczych dla niego kwestiach, zmniejszając tym samym nadzieje na powrót do stołu negocjacji przedstawicieli Chin i USA. Dodatkowym źródłem niepokoju za Wielkim Murem jest napięta sytuacja w Hongkongu, gdzie ponownie trwały masowe protesty ws. proponowanej przez rząd nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. transfer podejrzanych osób do Chin kontynentalnych.   ● [Euroland, złoty]   Pesymistyczne informacje nadeszły także od zachodu. Eurostat podał wczoraj, że produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o -0,5%, co zwiększyło obawy przed przedłużającym się spowolnieniem gospodarczym w strefie euro i zaszkodziło wspólnej walucie (min. EUR/USD 1,1268). Pod wpływem tych samych czynników tracił również złoty (max. USD/PLN 3,7777). Na rynku EUR/PLN słabość polskiej waluty równoważyła globalna deprecjacja euro przez co pozostawał on zamknięty w przedziale wahań nie przekraczającym jednego grosza (min. 4,2531 - max. 4,2616).   ● [Ropa]   Straty PLN i innych walut EM ograniczyła zwyżkująca ropa (Brent: +2,23% do 61,31 USD/bbl; Crude: +2,23% do 52,28 USD/bbl). Jej ceny wzrosły z powodu ataku rakietowego na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, którą rocznie przepływa 40% światowych dostaw czarnego złota.
Przed nami
    ● [Kalendarz Eko]   Po porannej publikacji mieszanych danych z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko), w dalszej części dnia poznamy analogiczne wyniki z gospodarki USA, czyli drugiej strony konfliktu handlowego. Mimo rozczarowujących rezultatów w poprzednim miesiącu (produkcja: -0,5%; sprzedaż: -0,2%) w maju rynek oczekuje odbicia.   ● [Scenariusze]   Realizacja tych prognoz może przywrócić gospodarce amerykańskiej globalny status ekonomicznego azylu i zwiększyć apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260) kosztem konkurentów z G10 i EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). Z drugiej strony kolejne słabsze dane zwiększą oczekiwania na zapowiedź przez FED złagodzenia swojej polityki na najbliższym posiedzeniu Banku (19-06), co będzie sprzyjać przepływowi kapitału z USA do Europy (punkt oporu EUR/USD: 1,1350; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7500) i na rynki wschodzące. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto śledzić ogłoszenie finalnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, wystąpienie członka zarządu ECB Sabine Lautenschläger oraz publikację wstępnego wyniku indeksu Uniwersytetu Michigan.
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.