Kurs niezgody ECB/Trump

(środa, 12-06, 8:00)

Sentix: zaufanie inwestorów europejskich do gospodarki niemieckiej jest najniższe od 2010.
Rehn z ECB: Bank jest zdeterminowany do działania w przypadku dalszego spadku aktywności gospodarczej w EZ.
Trump oskarża Europę o dewaluację wspólnej waluty.
Saunders z BoE: stopy procentowe w UK mogą rosnąć szybciej niż wycenia to rynek.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków ECB (Draghi'ego, Guindosa i Coeuré) oraz inflacja CPI z USA.
 
Za nami
   ● [Sentix]   Wczorajsza informacja o najniższych od 2010 oczekiwaniach i poziomie zaufania wśród inwestorów europejskich do gospodarki niemieckiej zwiększyła obawy przed recesją za Odrą. W czerwcu subindeks Sentix dot. Niemiec wyniósł -0,7 pkt (wobec +7,9 pkt w maju). Podobne odczucia wywołał także wskaźnik dla całego Eurolandu, który niespodziewanie spadł w czerwcu do -3,3 pkt (wobec +5,3 pkt w maju, prognoza +2,9 pkt). Źródłem niepokoju inwestorów jest konflikt handlowy USA-Chiny oraz trudna sytuacja sektora motoryzacyjnego, który mierzy się m.in. z obawami związanymi ze zmianą klimatu. Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego i jednocześnie prezes Banku Finlandii Olli Rehn powiedział wczoraj, że ECB jest zdeterminowany do działania w przypadku dalszego spadku aktywności gospodarczej w Eurolandzie. Podkreślił, że w razie potrzeby Rada może podjąć szereg działań np. zmienić komunikat ws. przyszłej polityki pieniężnej, obniżyć stopy procentowe i wprowadzić środki łagodzące przed ich ujemnym wpływem oraz wznowić luzowanie ilościowe. Poza tym uważa, że „oczekiwania inflacyjne utrzymują się na dość niskim poziomie, niższym niż na początku roku, a to z pewnością jest powód do obaw". Inflacyjnym pesymizmem powiało także ze Stanów, gdzie dynamika cen producentów spadła w maju bardziej niż wskazywały przewidywania ekonomistów (1,8% vs średnia prognoza 2%). Odmiennego zdania był Donald Trump, który napisał na Twitterze, że "bardzo niska inflacja to piękna rzecz”. W kolejnym wpisie oskarżył Europę o dewaluację wspólnej waluty, co wg niego stawia USA w niekorzystnej sytuacji, a tym samym kłóci się z obawami ECB dot. umocnienia EUR/USD powyżej poziomu 1,1500.   ● [FX]   Remisowe informacje z obu stron Atlantyku utrzymały status quo na rynkach EUR/USD (min. 1,1301- max. 1,1340) i PLN (EUR/PLN 4,2602-4,2687, USD/PLN 3,7602-3,7720). Wśród walut G10 pozytywnie wyróżnił się funt (GBP/USD max. 1,2729), napędzany dobrymi danymi z brytyjskiego rynku pracy oraz jastrzębią narracją Banku Anglii. Podczas przesłuchania przed komisją brytyjskiego parlamentu, Michael Saunders z BoE stwierdził, że stopy procentowe na Wyspach mogą rosnąć szybciej niż wycenia to rynek.
Przed nami
    ● [Kalendarz Eko]   Wiodącymi tematami na rynkach finansowych są obecnie: amerykańsko-chińskie stosunki handlowe oraz polityka monetarna głównych banków centralnych. W tej drugiej kwestii nowych Informacji dostarczą dzisiejsze dane o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (warunkujące politykę Rezerwy Federalnej) oraz wystąpienia prominentnych polityków Europejskiego Banku Centralnego. Dziś głos zabierze prezes Mario Draghi, jego zastępca Luis de Guindos oraz członek zarządu Benoit Coeuré (który jest jednym z faworytów na zastąpienie Draghi'ego w X' 2019). Każdy z nich może zostać poproszony o komentarz do poniedziałkowych przecieków Reutersa o możliwej obniżce stóp ECB, jeśli wzrost gospodarczy w Eurolandzie będzie dalej tracić impet lub wartość euro wzrośnie do poziomu 1,1500 USD.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych rewelacji będzie szkodzić wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1270), zaś materializacja prognozy spadku dynamiki cen w USA zagra na niekorzyść dolara (punktu oporu EUR/USD 1,1350). Jeżeli chodzi o perspektywy dla złotego, to sygnały zwiększające szanse obniżenia oprocentowania EUR czy USD (w przypadku niskiej CPI) zwiększą jego atrakcyjność (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,7500) i odwrotnie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000).   ● [Prognoza GS]   Według głównego ekonomisty banku Goldman Sachs, FED nie zmieni stóp procentowych w tym roku. Zdaniem Jana Hatziusa przemawia za tym silna presja inflacyjna w kwietniu oraz rekordowo niskie bezrobocie.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.