Spadły szanse na cięcie stóp w Eurolandzie

(piątek, 06-06, 8:00)


ECB: stopy procentowe pozostaną niezmienione przynajmniej do końca I połowy 2020 roku.
Rynek terminowy: wycena obniżki stóp ECB w tym roku spadła z 75% do 45%.
Trump: w odpowiednim czasie gotów jestem nałożyć cła na kolejne chińskie produkty o wartości co najmniej 300 mld USD.
Bloomberg: USA rozważają opóźnienie wprowadzenia nowych ceł na towary z Meksyku.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA oraz szczyt ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20 (sobota-niedziela). 

 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek uwagę inwestorów przyciągała Litwa, gdzie zakończyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Konkluzje z Wilna zaskoczyły inwestorów. Mimo rosnących obaw o sytuację ekonomiczna w regionie, ECB niespodziewanie zmienił swoje nastawienie do przyszłego poziomu stóp procentowych (forward guidance), które wg niego pozostaną niezmienione przynajmniej do końca I połowy 2020 roku (poprzednio przewidywał, że przynajmniej do końca roku).   ● [FX]   Posunięcie te zmniejszyło rynkową wycenę obniżki stóp ECB w tym roku (z 75% do 45%), co przełożyło się na wzrost wartości euro (EUR/USD max. 1,1309) i przepływ kapitału na rynki jego peryferyjnych sąsiadów (min. EUR/PLN 4,2715, USD/PLN 3,7817). Jastrzębią niespodzianką była także wzrostowa rewizja tegorocznych prognoz Banku dot. PKB (1,2 vs 1,1% w poprzedniej projekcji) i inflacji (1,3% vs 1,2% w poprzedniej projekcji). W ocenie prezesa Mario Draghi'ego prawdopodobieństwo recesji w EZ jest niskie. Pocieszeniem dla inwestorów obstawiających cięcie stóp ECB (i tańsze euro) były słowa prezesa mówiące, że kilku członków Rady poruszyło możliwość takiego scenariusza (jak również ponownego uruchomienia programu QE). Zdaniem Draghi'ego Rada może obniżyć stopy ale jeśli będzie taka potrzeba. Po zakończeniu konferencji Bank podał komunikat, w którym ujawniono szczegóły kolejnej rundy długoterminowych pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO III). Postanowiono, że "koszt finansowania w ramach każdej operacji będzie dla banków o 10 punktów bazowych wyższy niż średnia stopa podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu, w okresie trwania danej operacji TLTRO."   ● [USA-ChRL]   Zyski złotego z posiedzenia ECB mogły być większe, gdyby nie niepokojące sygnały z frontu wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. Donald Trump powiedział wczoraj, że w odpowiednim czasie gotów jest nałożyć cła na kolejne chińskie produkty o wartości co najmniej 300 mld USD. W odpowiedzi rzecznik ministerstwa handlu ChRL Gao Feng ostrzegł, że: „jeśli Amerykanie podniosą napięcie w sporze handlowym, Chiny będą walczyć do końca". Przeciwne odczucia wywołał news Bloomberga o rozważaniu przez USA opóźnienia wprowadzenia nowych taryf celnych na towary z Meksyku, który podbił ceny akcji na Wall Street (DJI: +0,71%; S&P500: +0,61%; NASDAQ: +0,53%).
Przed nami
    ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na najnowsze dane Departamentu Pracy USA, a w szczególności na informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Słabym prognostykiem dla NFP był środowy raport ADP, który pokazał w maju najniższy wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym od 2010.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie niskiego wyniku ADP przez NFP może zwiększyć oczekiwania ws. obniżki stóp FED w tym roku, co zachęci inwestorów do sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) i zakupu jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7800). W przypadku pozytywnej niespodzianki należy się liczyć z przepływem kapitału za Atlantyk (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8300). Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie DP poznamy także dane nt. stopy bezrobocia oraz średniej płacy godzinowej.   ● [G20]   Warto również pamiętać o weekendowym szczycie ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych państw grupy G20, który odbędzie się 8-9 czerwca w Japonii. Spotkanie to poprzedzi główny szczyt G20 zaplanowany na koniec miesiąca. Pozostając przy temacie geopolityki należy bacznie śledzić dalszy rozwój wypadków na linii Bruksela-Rzym. Po tym jak w środę Komisja Europejska zapowiedziała objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu, wczoraj wicepremier Italii Luigi Di Maio wykluczył możliwość przygotowania przez rząd korekty budżetu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.