Oczekiwania inflacyjne w EU - nisko, niżej, najniżej

(czwartek, 13-06, 8:00)

USA: w maju dynamika cen konsumpcyjnych spadła bardziej niż oczekiwano.
Rynkowe oczekiwania inflacyjne w strefie euro najniższe w historii.
Trump rozważa nałożenie sankcji mających na celu zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2.
Kalendarz Eko: produkcja w strefie euro, wnioski o zasiłek z USA oraz sprzedaż i produkcja z Chin.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsze dane o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych wzmocniły przekonanie wielu inwestorów o bliskiej obniżce stóp FED. Wskaźnik CPI spadł w maju do 1,8% r/r (z 2% w kwietniu, przy prognozie 1,9%), co sugeruje, że presja inflacyjna zmniejsza się. Zaraz po ogłoszeniu raportu Departamentu Pracy USA prawdopodobieństwo lipcowej podwyżki stóp funduszy federalnych, mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło do 86,09% (podczas gdy w poniedziałek wynosiło 80,06%).   ● [EUR/USD]   Mimo tych okoliczności osłabienie dolara wobec euro okazało się krótkotrwałe (EUR/USD max. 1,1341). Zaskakująca odporność zielonej waluty i mała siła przebicia euro miały swoje źródło na rynku transakcji zamiany stóp procentowych w EUR, gdzie stawka 5-letniego IRSa spadła wczoraj do najniższego poziomu w historii 1,1946% (tj. znacznie poniżej 2% celu ECB), dyskontując topniejące oczekiwania inflacyjne w Eurolandzie. Dodatkowym obciążeniem dla wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1283) były słowa ministra finansów Włoch Giovanniego Tria o braku konieczności korekty włoskiego budżetu, będące powtórką niedawnej opinii wicepremiera Di Maio.   ● [Trump]   Na wartość euro niekorzystnie oddziaływały też słowa Trumpa o rozważaniu wprowadzenia sankcji, mających na celu zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream2 (Rosja-Niemcy). Amerykański prezydent niechcący pomógł także dolarowi mówiąc, że ma przeczucie podpisania umowy handlowej z Chinami. Następnym wsparciem dla zielonej waluty okazały się ceny ropy (Brent: -3,72% do 59,97 USD/bbl; Crude: -4,00% do 51,14 USD/bbl), które zniżkowały z powodu kolejnego niespodziewanego wzrostu jej zapasów w USA.   ● [PLN]   Zmiany na rynku bazowym wyznaczyły kierunek złotemu, zyskującemu wobec euro (EUR/PLN min. 4,2532) i tracącemu do dolara (USD/PLN max. 3,7723).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Podczas najbliższej doby inwestorzy otrzymają kolejną dawkę ważnych danych z gospodarki europejskiej, amerykańskiej oraz chińskiej. Wśród nich znajdą się informacje nt. kwietniowej produkcji w przemyśle strefy euro (o g. 11:00), cotygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (o g. 14:30), a także majowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach (jutro o g. 4:00 nad ranem). Według analityków na szczególną uwagę zasługują ww. publikacje z Państwa Środka. Ich połączenie z poznanymi w tym tygodniu danymi nt. inflacji oraz handlu zagranicznego da możliwość oszacowania wzrostu gospodarczego za Wielkim Murem w II kwartale.   ● [Scenariusze]   Pesymistyczne sygnały makro z drugiej gospodarki świata zwiększą obawy przed negatywnymi konsekwencjami wojny handlowej z Amerykanami, pogarszając nastroje inwestycyjne w Eurolandzie i na rynkach wschodzących (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1270; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). W przypadku pozytywnych niespodzianek makro należy się liczyć ze spadkiem atrakcyjności bezpiecznych aktywów i wzrostem apetytu na ryzyko (punkt oporu EUR/USD: 1,1350; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.