Mnuchin USA: 90% optymizmu. 10% nadziei

(czwartek, 27-06, 8:00)

Sekretarz skarbu USA: Mieliśmy z Chinami uzgodnione 90% umowy i myślę, że jest możliwość, by to dokończyć.
USA: zamówienia na dobra trwałe spadły drugi miesiąc z rzędu.
Komercyjne zapasy ropy w USA spadły najbardziej od września 2016.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja w DE, finalny PKB USA za I kw i wnioski o zasiłek w Stanach.

Za nami
   ● [CEE]   Wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem osłabienia walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ich podaż wzrosła, gdyż inwestorzy zmienili zdanie ws. scenariusza obniżek stóp w USA. Inspiracją do zmiany strategi były wtorkowe wypowiedzi Powella oraz Bullarda z FED, którzy zakwestionowali potrzebę głębokiego złagodzenia amerykańskiej polityki pieniężnej (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Na celowniku znalazły się: czeska korona (EUR/CZK max. 25,5065), węgierski forint (EUR/HUF max. 323,680), rosyjski rubel (EUR/RUB max. 71,8453) oraz złoty. W najwyższym punkcie kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,2661, a USD/PLN do 3,7567.   ● [USD, ropa]   Straty CEE i innych aktywów o podwyższonym ryzyku ograniczył optymistyczny ton wypowiedzi sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina ws. możliwości domknięcia uzgodnionej wcześniej w 90% umowy z Chinami. Podobną, anty-dolarową reakcję wywołała informacja o zaskakującym spadku zamówień na dobra trwałe w USA (-1,3% m/m vs prognoza 0%), doprowadzając do wzrostu kursu EUR/USD do max. 1,1391. Konkurentów amerykańskiej waluty wspierały także ceny ropy (Brent: +2,19% do 65,69 USD/bbl; Crude: +2,68% do 59,38 USD/bbl), które rosły z powodu największego od września 2016 spadku zapasów tego surowca za oceanem (-12,8 mln brk vs prognoza -2,9 mln brk).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś otrzymamy nową porcję ważnych danych makro z Eurolandu i USA. O godzinie 11:00 poznamy czerwcowe wskaźniki Komisji Europejskiej, które pokażą kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Z kolei po południu Destatis ogłosi wstępny wynik inflacji niemieckich cen konsumpcyjnych w czerwcu (o g. 14:00). Pół godziny później Departament Handlu USA poda finalne dane nt. wzrostu gospodarczego za oceanem w I kwartale. W tym samym czasie amerykański Departament Pracy poinformuje nas o liczbie nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach. Zwieńczeniem agendy makro będzie publikacja indeksu Kansas City FED dla przemysłu (o g. 17:00).   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz dane z Eurolandu mogłyby przesunąć rynkowe sympatie w stronę euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1415) i jego peryferyjnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7200). Poprawa obrazu gospodarki USA zmniejszy oczekiwania na rozluźnienie polityki FED i zwiększy atrakcyjność dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1340; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7800).   ● [G20]   Radary inwestorów powoli przesuwają się na Osakę (w Japonii) gdzie jutro rozpocznie się dwudniowy szczyt G20 (więcej na ten temat w naszym raporcie FX30 oraz jutrzejszym Alercie FX24).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.