Wracamy tam, gdzie przerwaliśmy

(poniedziałek, 01-07, 8:00)

 Trump-Xi: Stany Zjednoczone i Chiny wznawiają negocjacje umowy handlowej.
 Prezydent USA zgodził się nie wprowadzać kolejnych ceł na towary z ChRL i odblokował sprzedaż amerykańskich produktów dla Huawei'a.
GUS: w czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od listopada 2012.

Kurs EUR/PLN najniżej od 10 maja 2018.

Globalny indeks akcji MSCI ma za sobą najlepsze pierwsze półrocze od 1997.

Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA.


Za nami
  ● [Złoty]   Piątkowemu oczekiwaniu na sobotnie spotkanie Trump-Xi towarzyszył dalszy wzrost notowań złotego. Pozytywne nastawienie do polskiej waluty podtrzymały m.in. dane GUS, które pokazały najwyższy od listopada 2012 wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (2,6% r/r w czerwcu). Za dobrą monetę dla PLN (i innych aktywów o podwyższonym ryzyku) inwestorzy wzięli także news Bloomberga o spotkaniu wicepremiera ChRL Liu He z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem.   ● [Trump-Xi]   Jak się w sobotę okazało, dwaj główni negocjatorzy umowy handlowej z ramienia Pekinu i Waszyngtonu zbudowali dobry grunt pod rozmowy na najwyższym szczeblu, gdyż Trump i Xi uzgodnili powrót do stołu rokowań. Podczas wspólnej konferencji prasowej obu przywódców, prezydent USA oznajmił, że nie wprowadzi nowych ceł na towary z Chin. Ponadto zezwolił, aby firmy z USA w dalszym ciągu sprzedawały swoje produkty Huawei'owi. Dodał, że Pekin "bardzo niedługo" zacznie kupować "olbrzymie ilości" amerykańskiej żywności i produktów rolnych. "Prace na rzecz porozumienia zostaną wznowione tam, tam gdzie je przerwaliśmy (...)". Trump napisał wczoraj na Twitterze, że nie "ma żadnej presji czasowej (...). Jakość transakcji jest dla mnie o wiele ważniejsza niż jej szybkość". Przy czym dodał, że "nie będzie żadnej redukcji taryf, której domaga się obecnie strona chińska".   ● [FX, giełdy]   Cześć uczestników rynków finansowych z wyprzedzeniem dyskontowała optymistyczny scenariusz szczytu w Japonii. Oprócz walutowych graczy z EM (min. USD/PLN 3,7274, EUR/PLN 4,2419 tj. najniżej od 10 maja 2018) "dobrego nosa" mieli także inwestorzy giełdowi (DAX: +1,04%, DJIA: +0,28%). Według statystyk Reutersa globalny wskaźnik akcji MSCI ma za sobą najlepszą pierwszą połowę roku od 1997 roku.
Przed nami
   ● [Scenariusze]   Zdaniem analityków inwestorzy będą dziś kontynuować likwidację pozycji zabezpieczających przed negatywnym scenariuszem spotkania Trump-Xi, co powinno sprzyjać lokowaniu kapitału na rynkach wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,7200). Dodatkowym powodem do optymizmu jest także spontaniczne spotkanie amerykańskiego prezydenta z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, które przywróciło nadzieje na denuklearyzacje Półwyspu Koreańskiego. Dobre humory mogą popsuć ewentualne niskie wyniki czerwcowych wskaźników koniunktury w przemyśle Francji, Niemiec, całej strefy euro (finalne), a także w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Polsce (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7800). Po południu poznamy także przemysłowe wskaźniki PMI i ISM ze Stanów. Bardzo niskie wyniki regionalnych indeksów FED z Nowego Jorku, Dallas, Richmond i Filadelfii sugerują spadek ważnego indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, poniżej kluczowej granicy 50 pkt, oddzielającej wzrost aktywności gospodarczej od regresu. Realizacja tego scenariusza może przełożyć się na spadek wartości dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1300) i na odwrót (punkt wsparcia: 1,1400).   ● [Eko-tydzień]   W nadchodzącym tygodniu warto także nastawić radary na wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. Najbardziej oczekiwane są wypowiedzi: Richarda Claridy (wiceprezes) oraz Johna Williamsa (wiceprzewodniczący FOMC). Z kolei najważniejszym wydarzeniem makro będzie publikacja raportu Departamentu Pracy USA (w piątek).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). 


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. 


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.