Czarne chmury PMI nad strefą euro

(wtorek, 02-07, 8:00)

Hiszpania: indeks PMI dla przemysłu najniżej od kwietnia 2013.
Polska: aktywność w sektorze przemysłu spadła w czerwcu ósmy miesiąc z rzędu.
Główny ekonomista ECB: w razie potrzeby można zrobić więcej dla stymulacji gospodarki EZ.
ISM: w czerwcu aktywność w przemyśle USA wzrosła bardziej niż oczekiwano.
Kalendarz Eko: wystąpienie przewodniczącego FOMC oraz szczyt OPEC.

Za nami
Druga połowa roku rozpoczęła się po myśli importerów oraz inwestorów polujących na tanie zakupy euro za złotego. Taki układ sił był konsekwencją splotu niekorzystnych informacji dla EUR i mieszanych dla PLN.   ●
[Euro]   Kolejne czarne chmury zawisły nad sektorem przemysłu strefy euro, gdzie zamiast spodziewanej poprawy koniunktury, odnotowano jej dalsze pogorszenie. Indeks PMI dla całego Eurolandu spadł w czerwcu z 47,7 pkt do 47,6 pkt (choć wstępny wynik pokazywał wcześniej jego wzrost do 47,8 pkt). Z założeniami analityków rozminęły się m.in. wskaźniki dla czterech największych gospodarek EZ: Niemiec (45 pkt vs prognoza 45,4), Francji (51,9 vs 52), Włoch (48,4 vs 48,8) oraz Hiszpanii (47,9 tj. najmniej od kwietnia 2013 vs 49,5).   ● [Złoty]   Pesymistyczne wiadomości nie ominęły Polski. Raport IHS Markit wskazał, że aktywność w krajowym przemyśle spadła w czerwcu ósmy miesiąc rzędu (48,4 pkt. - tj. najniżej od 4 miesięcy). Mimo pierwszej negatywnej reakcji rynku (max. EUR/PLN 4,2474), złoty szybko się otrząsnął. Nieoczekiwanym wsparciem dla naszej waluty okazał się wzrost oczekiwań na szybką obniżkę stóp w strefie euro, rozbudzonych nie tylko niskimi wynikami PMI ale także ostrożnymi wypowiedziami polityków ECB. Główny ekonomista Banku Philip Lane (zastąpił w czerwcu na stanowisku Petera Praeta) stwierdził, że poprzednie środki stymulujące gospodarkę regionu były skuteczne, ale w razie potrzeby można zrobić więcej. Z kolei członek Rady Prezesów ECB i prezes Banku Holandii Klaas Knot (dotychczasowy zwolennik restrykcyjnej polityki monetarnej w EZ) przyznał, "że inflacja jest niezaprzeczalnie zbyt niska". Poza tym przyjaznym echem, na rynku PLN odbijał się (min. EUR/PLN 4,2372) kompromisowy wynik spotkania Trump-Xi (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [Ropa, giełdy, dolar]   Geopolityczny optymizm udzielił się zwłaszcza kupującym akcje (DAX: +0,99%, S&P 500: +0,77%), ropę (Crude: +1,06%), a także juana i zieloną walutę (EUR/USD min. 1,1275; USD/PLN max. 3,7626). Dodatkowymi argumentami działającymi na plus dla dolara były wyższe od oczekiwań najnowsze wyniki indeksów PMI, ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz wypowiedź prezesa oddziału FED z Richmond. Tom Barkin uważa, że jest jeszcze za wcześnie aby stwierdzić czy gospodarka wymaga obniżki stóp na lipcowym posiedzeniu Banku.

Przed nami
Dziś uwaga inwestorów skupi się na wydarzeniach w Szwajcarii oraz w Austrii.   ● [FED]   W Zurichu John Williams, prezes oddziału FED z Nowego Jorku (pełniący zarazem wpływową funkcję wiceprzewodniczącego FOMC) weźmie udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym gospodarki globalnej i polityki monetarnej. Rynek będzie z pewnością analizował jego słowa pod kątem ew. lipcowej podwyżki stóp w USA. Wątpliwości w tej sprawie zasiały ostatnie [mało ostrożne] wypowiedzi polityków Rezerwy Federalnej (Powella, Bullarda, Kaplana i Barkina) oraz konstruktywny przebieg spotkania Trump-Xi, stymulujący wzrost zaufania przedsiębiorców, inwestorów i konsumentów. Neutralne stanowisko Williamsa może zmniejszyć prawdopodobieństwo realizacji scenariusza obniżenia oprocentowania dolara w tym miesiącu. Taki rozwój wypadków znacznie poprawiłby atrakcyjność inwestycyjną amerykańskiej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1275), kosztem jej rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7800) .   ● [OPEC]   Z kolei w Wiedniu odbędzie się szczyt Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Analitycy spodziewają się, że OPEC i jego sojusznicy przedłużą ograniczenia produkcyjne do końca roku. Według Bloomberga Arabia Saudyjska i Rosja naciskają pozostałe kraje kartelu na ich prolongatę o 9 miesięcy, czyli do marca 2020. Sukces Rijadu i Moskwy oraz zawieszenie broni między Waszyngtonem i Pekinem mogą podkręcać ceny ropy, surowców przemysłowych i walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7200), obniżając przy tym wartość dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1400).   [EU]   W międzyczasie należy nasłuchiwać wiadomości z Brukseli, gdzie odbywa się szczyt przywódców krajów EU, którzy próbują dojść do porozumienia ws. obsady kluczowych stanowisk w Unii (w tym fotela prezesa ECB). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.