Powiew optymizmu z Azji

(wtorek 16-07, 8:00)

Reuters: w ciągu dwóch tygodni Biały Dom może wydać zgodę na ponowne rozpoczęcie sprzedaży produktów Huawei'a w USA.
Wall Street: Citigroup pokazał wzrost przychodów w II kw.
USA: w lipcu indeks NY Empire State wzrósł najbardziej od czerwca 2017.

 Kalendarz Eko: ZEW z DE, bilans HZ Eurolandu, amerykańska produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna oraz wystąpienia polityków FED.

Za nami
   ● [PLN]   Początek tygodnia w lepszych nastrojach spędzili polscy importerzy. Na wartość PLN (oraz innych walut EM) korzystnie oddziaływały dobre dane z Chin o sprzedaży detalicznej i produkcji przesyłowej, które zostały odebrane przez inwestorów jako znak, że działania Pekinu stymulujące gospodarkę przynoszą pozytywny efekt. Obok złotego (min. EUR/PLN 4,2595, USD/PLN 3,7780) naturalnym wygranym tej sytuacji był chiński juan (USD/CNH min. 6,8714). W ofensywie znaleźli się także jego południowi sąsiedzi: australijski dolar (AUD/USD max. 0,7042 tj. najniżej od 10 dni) oraz indonezyjska rupia (USD/IDR max. 13895,00 tj. najwyżej od 5 m-cy). Dodatkowym paliwem dla waluty Indonezji była obietnica prezydenta re-elekta Joko Widodo, dot. szybszego rozwoju infrastruktury i zwiększenia możliwości inwestycyjnych.   ● [RUB]   Sporym zainteresowaniem ciszył się także rosyjski rubel (EUR/RUB min. 70,4735). Zdaniem analityków rubel oraz złoty czerpią profity z realizacji przez inwestorów strategi "carry trade", polegającej na pożyczaniu i sprzedaży nisko oprocentowanych walut G10 oraz zakupu aktywów EM oferujących wyższe odsetki. Pozytywny nastrój na rynkach wschodzących budowały też przecieki Reutersa z Waszyngtonu. Wg agencji amerykańska administracja może w ciągu dwóch tygodni wyrazić zgodę na ponowne rozpoczęcie sprzedaży chińskiego Huawei'a w Stanach Zjednoczonych.   ● [USD]   Zyski EM ograniczyły jednak inne wiadomości z USA, wspierające konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1253). Wśród nich znalazła się publikacja indeksu NY Empire State, który pokazał większą niż zakładano poprawę warunków gospodarczych na terenie stanu Nowy Jork. Wskaźnik ten wzrósł w lipcu o prawie 13 pkt (z -8,6 w VI do +4,3) tj. najbardziej od czerwca 2017. Dodatkowym powodem do optymizmu za Atlantykiem były lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne Citigroup.   ● [GBP]   Największym przegranym w G10 był wczoraj funt (min.: GBP/USD 1,2511, GBP/PLN 4,7297), któremu ciążyła perspektywa wyboru eurosceptycznego Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii, zwiększająca ryzyko twardego Brexitu. 
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Przypadająca dziś kumulacja wielu ważnych wydarzeń ekonomicznych sprawia, że inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na chwilę wakacyjnej dekoncentracji. Już o godzinie 10:30 urząd statystyczny Wielkiej Brytanii poinformuje nas o stopie bezrobocia, wynagrodzeniach oraz wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Wiadomości z brytyjskiego rynku pracy nabrały dodatkowego znaczenia z powodu rosnących oczekiwań na obniżki stóp Banku Anglii. Pół godziny później (tj. o g. 11:00) niemiecki instytut ZEW poda lipcową wartość wskaźnika, który obrazuje nastroje wśród inwestorów i analityków, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą. W tym samym czasie Eurostat ogłosi majowe dane nt. handlu zagranicznego. W dalszej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikacje danych za czerwiec o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, które w ostatnich miesiącach decydowały o zmianach popytu lub podaży na rynku USD. Podobny ciężar gatunkowy będą miały wypowiedzi polityków FED. Swoje wystąpienia ma zaplanowane czterech członków Komitetu. W kolejności chronologicznej poznamy opinie: Raphaela Bostica, Roberta Kaplana, Jerome'a Powella oraz Charlesa Evansa.   ● [Scenariusze]   Dzisiejsze wydarzenia za oceanem pomogą określić skalę lipcowej obniżki stóp funduszy federalnych (25 pb: 69,3% szans, 50 pb: 30,7% szans). Lepsze dane z USA i umiarkowana ostrożność polityków FED będą przemawiać za mniejszym cięciem, co powinno sprzyjać zakupom dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1235), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150) . Gorsze dane i ultra-gołębia narracja członków FOMC mogą zachęcić do zwiększenia zakładów na agresywną obniżkę stóp. W tej sytuacji trzeba się liczyć z tańszym dolarem (punkt oporu EUR/USD: 1,1290) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7500).   

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.