MFW: dolar jest przewartościowany

(czwartek 18-07, 8:00)

Unia Europejska: Sprzedaż samochodów spadła najbardziej od grudnia 2018.
USA: Liczba pozwoleń na budowę domów obniżyła się najbardziej od marca 2016.
MFW: dolar jest przewartościowany o 5-10%.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL, sprzedaż detaliczna w UK, liczba wniosków o zasiłek w Stanach oraz wystąpienie Williamsa (FED).

Za nami
   ● [GBP]   Czwartek dostarczył inwestorom kolejnych powodów do sprzedaży funta (min. GBP/USD 1,2384 tj. najniżej od kwietnia 2017). Przeciwników przysporzyły szterlingowi wiadomości o niższym od oczekiwań wyniku brytyjskiej inflacji PPI (1,6% r/r vs prognoza 1,7%) oraz największym od sierpnia 2009 spadku cen domów w Londynie (-4,4%). Statystycznie od początku lipca brytyjska waluta straciła już ponad 2%, gdyż wśród inwestorów narastają obawy przed twardym Brexitem. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło po tym jak Boris Jonson (główny faworyt do objęcia fotela premiera UK) zasygnalizował, że backstop, czyli mechanizm awaryjny na granicy irlandzkiej (kluczowy z punktu widzenia EU), musiałby zostać całkowicie zlikwidowany w każdej nowej umowie rozwodowej. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział Financial Times, że Johnson „żyje w świecie fantazji”. Jego zdanie podzieliła większość inwestorów. W najwyższym punkcie kurs EUR/GBP wzrósł do max. 0,9049.   ● [EUR]   Jednocześnie wsparciem dla wspólnej waluty były dane Eurostatu, które pokazały większy od prognoz wzrost cen konsumpcyjnych w czerwcu (HICP: 1,3% r/r vs prognoza 1,2%). Jednak pozytywny wydźwięk tej informacji (max. EUR/USD 1,1244, EUR/PLN 4,2682) tłumiła informacja o największym od grudnia spadku sprzedaży samochodów w EU (-7,8%), dodając kolejny powód do obaw o sytuację w europejskim przemyśle.   ● [USD]   Z drugiej strony patrząc, do nowych zakupów dolara nie zachęcały (min. USD/PLN 3,7922) gorsze niż zakładano wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń na budowę domów spała w czerwcu najbardziej od marca 2016 roku (-6,1%). Z oczekiwaniami rynku minęły się także dane dot. rozpoczętych budów domów (1 253 tys. vs prognoza 1 261 tys.). Atrakcyjność inwestycyjna zielonej waluty spadła także za sprawą topniejących rentowności obligacji amerykańskich, sygnalizujących możliwość głębszych cięć FEDu (np. 10-letnie min. 2,038% tj. najniżej od 9 dni). Cenę bezpiecznych papierów skarbowych USA podbiła także publikacja raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zawierającego opinię, że dolar jest przewartościowany o 5-10%. Stanowisko MFW zwiększyło ryzyko wybuchu wojny walutowej Stany Zjednoczone kontra reszta świata.
Przed nami
   ● [GUS]   Dziś przekonamy się jak sobie radzi polski przemysł w obliczu dalszego pogorszenia koniunktury w Niemczech oraz rosnącego ryzyka twardego Brexitu. Odpowiedzi w tej sprawie dostarczą dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu.   ● [Scenariusze dla PLN]   Analitycy spodziewają się znacznego spadku jej dynamiki (do 2% z 7,7% r/r w maju), co mogłoby oznaczać spadek odporności polskiej gospodarki na negatywne wydarzenia u dwóch najważniejszych partnerów handlowych. W tej sytuacji należy się liczyć z pogorszeniem notowań złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150). W przypadku pozytywnej niespodzianki od GUS-u nasza waluta może powrócić do ofensywy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 3,7500). W tym kontekście warto śledzić rozwój sytuacji na Wyspach Brytyjskich. Dziś o godzinie 10:30 będzie ogłoszony wynik tamtejszej sprzedaży detalicznej w czerwcu.   ● [USA]   Nie można również przegapić nowych wiadomości ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Zaraz po otwarciu rynku w Nowym Jorku poznamy aktualną wartość indeksu FED z Filadelfii oraz cotygodniową informację nt. liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Zwieńczeniem dnia będzie wystąpienie prezesa oddziału FED z Nowego Jorku i jednocześnie wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, uważanego za zwolennika luźnej polityki pieniężnej.   ● [Scenariusze dla USD]   Neutralna narracja oraz lepsze dane będą przemawiać za łagodną obniżką stóp FED w lipcu (tj. o 25 pb) oraz droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD 1,1200) i na odwrót (punkt oporu 1,1290). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.