Dolar na celowniku

(czwartek, 11-07, 8:00)

Powell: napięcia w handlu oraz obawy o globalny wzrost wywierają co raz większą presję na gospodarkę USA.
Protokół FED: argumenty za prowadzeniem bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej uległy wzmocnieniu.
Bloomberg: Trump poprosił swoich doradców aby zastanowili się nad tym jak osłabić dolara.
Francja: produkcja przemysłowa osiągnęła w maju najwyższy poziom od 2016.
KE obniżyła swoje przyszłoroczne prognozy dot. PKB i inflacji w Eurolandzie.
Kalendarz Eko: protokół ECB, inflacja CPI z USA oraz wystąpienia publiczne Powella, Quarlsa i Williamsa (FED).

Za nami
   ● [FED, USD]   Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół półrocznego raportu FED nt. amerykańskiej polityki pieniężnej, zaprezentowanego przez Jerome'a Powella przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA. Opublikowany z wyprzedzeniem tekst oświadczenia prezesa FED pokazał, że napięcia w handlu oraz obawy o globalny wzrost wywierają coraz większą presję na gospodarkę USA. Według Financial Times przewodniczący FOMC przygotował grunt pod lipcową obniżkę stóp funduszy federalnych. Gołębia narracja płynęła także z protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Dokument ujawnił, że wg członków Komitetu "argumenty za prowadzeniem bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej uległy wzmocnieniu”. Pod wpływem tych informacji inwestorzy wznowili zakłady na lipcową obniżkę stóp FED o 50 pb. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło wczoraj z 3,9% do 26,6%. W wyniku realizacji tej strategii dolar znalazł się w odwrocie (EUR/USD max. 1,1281).   ● [Makro EU]   Zwyżce popularnego eurodolara sprzyjały również pozytywne sygnały ekonomiczne z Francji, gdzie produkcja przemysłowa osiągnęła w maju najwyższy wynik od 2016 roku (2,1% m/m), przebijając prognozy rynkowe (0,2%). Na plus zaskoczyły także analogiczne dane z Włoch (0,9% m/m wobec oczekiwanych 0,1%). Nadmierny optymizm, co do sytuacji ekonomicznej na Starym Kontynencie studziła spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego (z 1,5% do 1,4%) i inflacji (z 1,4% do 1,3%) w EZ.   ● [PLN, ropa]   Na fali powrotu kapitału z USA do EU swoje notowania poprawił także złoty (min. EUR/PLN 4,2642, USD/PLN 3,7806). Wycenę PLN i jego kompanów z koszyka EM pozytywnie stymulowała zwyżkująca ropa (Brent: +4,44% do 67,01 USD/bbl; Crude: +4,50% do 60,43 USD/bbl). Ceny czarnego złota podbiła informacja agencji EIA o dużo większym od oczekiwań spadku jego zapasów w USA (-9,5 mln baryłek vs prognoza -3,5 mln brk). Z przebiegu wczorajszej sesji mógł być zadowolony Donald Trump. Wg źródeł Bloomberga amerykański prezydent obawia się, że obecna siła dolara jest zagrożeniem dla jego ekonomicznej agendy i poprosił swoich doradców aby zastanowili się nad sposobem osłabienia zielonej waluty. Dodatkowym powodem do optymizmu dla Trumpa był kolejny rekord na Wall Street. Indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 3000 pkt.
Przed nami
   ● [FED]   Dziś odbędą się kolejne przesłuchania Jerome'a Powella w Kongresie USA. Tym razem prezes Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją Bankową Senatu USA, gdzie po prezentacji półrocznego raportu FED będzie musiał się zmierzyć z pytaniami senatorów. Po południu swoje wystąpienia mają również zaplanowane: wiceprzewodniczący FOMC John Williams oraz członek zarządu Banku Randal K. Quarles.   ● [CPI USA]   Politycy będą mieli okazję skomentować czerwcowy wynik amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (CPI), który poznamy o godzinie 14:30. Warto przy tej okazji przypomnieć, że dwuprocentowy wzrost cen jest jednym z głównych celów polityki monetarnej Banku Rezerwy Federalnej. Ostrożna narracja z FED oraz CPI < 1,6% będą z pewnością ciążyć dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1280).   ● [ECB]   W dniu dzisiejszym nie zabraknie także nowych informacji dot. polityki monetarnej strefy euro. O godzinie 13:30 poznamy protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który będzie analizowany pod kątem ew. rozluźnienia polityki monetarnej w EZ w najbliższych miesiącach. Oczekiwania na taki scenariusz wzrosły za sprawą rozczarowujących wyników makro z gospodarki EU w ostatnim czasie. Gołębie sygnały z ECB zostaną odczytane na niekorzyść euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190).   ● [Scenariusze dla PLN]   Pod kątem notowań walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (w tym złotego) należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich tygodni dyskontowały one złagodzenie kursu monetarnego w Stanach i w Eurolandzie. Stąd potwierdzenie tej ewentualności będzie je wspierać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7500), a odsunięcie w czasie tego scenariusza im zaszkodzi (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.