Dobrze to już było w strefie euro

(środa 17-07, 8:00)

IFO: sub-indeks dot. bieżącej sytuacji gospodarczej DE po raz pierwszy od 2010 spadł poniżej zera.
USA: w czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła bardziej od prognoz.
Sekretarz Stanu USA: Iran jest gotowy do negocjacji swojego programu nuklearnego.

Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Trump: jeśli będziemy chcieli to nałożymy dodatkowe cła na produkty z Chin o wartości 325 mld USD.

Kalendarz Eko: Inflacja w UK i w EZ oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA.

Za nami
Wczorajsze publikacje makroekonomiczne z Niemiec oraz USA pokazały rosnącą przewagę gospodarki amerykańskiej nad europejską.   ● [DE]   Zaczęło się od kolejnej negatywnej niespodzianki od Instytutu ZEW, który poinformował o dalszym spadku zaufania analityków i inwestorów instytucjonalnych, do perspektyw rozwoju niemieckiej gospodarki w lipcu (z -21,1 pkt do -24,5 pkt). Ponadto sub-indeks dot. bieżącej sytuacji ekonomicznej po raz pierwszy od 2010 spadł poniżej zera (-1,1 pkt), co przesądziło o negatywnej reakcji euro na ten raport (min. EUR/USD 1,1202, EUR/PLN 4,2550). W opinii prezesa instytutu Achima Wambacha, źródłem niepokoju ankietowanych są rosnące napięcia w Zatoce Perskiej, konflikt handlowy pomiędzy USA i Chinami oraz niepewność wokół Brexitu. To właśnie obawy o chaotyczny rozwód Londynu z Brukselą przełożyły się wczoraj na kolejny spadek wyceny brytyjskiego funta (min. GBP/USD 1,2405, GBP/PLN 4,7076 tj. najniżej od sierpnia 2018).   ● [USA]   Zgoła odmienny klimat panował wokół dolara (max. USD/PLN 3,8010). Zbudowały go dobre dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej (0,4% m/m vs prognoza 0,1%), które zwiększyły szansę na łagodną obniżkę stóp FED w lipcu (z 67,2% do 70,3%). Przewodniczący FOMC Jerome Powell powtórzył wczoraj, że Komitet "będzie działać w odpowiedni sposób aby podtrzymać ekspansję ekonomiczną".   ● [Ropa]   Zwykle opozycyjne wobec dolara ceny paliw topniały (Brent: -3,20% do 64,35 USD/bbl; Crude: -3,29% do 57,62 USD/bbl) po wypowiedzi sekretarza stanu USA. Mike Pompeo oznajmił, że Iran jest gotowy do negocjacji swojego programu nuklearnego, co zwiększyło nadzieje na poprawę stosunków dyplomatycznych pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem. 
Przed nami
Patrząc na kalendarz ekonomiczny dzisiejsza sesja przypomina wczorajszą.   ● [UK, EZ]   Pomiędzy godziną 10:30 a 11:00 poznamy kolejne dane z Wielkiej Brytanii oraz z Eurolandu. Tym razem dowiemy się jak kształtowała się w czerwcu inflacja na Wyspach i na Kontynencie. Te dane mogą wpłynąć na decyzje monetarne Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego.   ● [Scenariusze]   Wzrost cen poniżej 2% (UK) i 1,2% (EZ) zwiększy oczekiwania na przyspieszone złagodzenie polityki przez BoE oraz ECB (punkt wsparcia EUR/USD 1,1200), co może skierować kapitał do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 3,7500). Wyższe wyniki przyniosą odwrotny skutek (punkty oporu EUR/USD 1,1290, EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8150).   ● [USA]   Po południu otrzymamy także nową paczkę danych ze Stanów. Wśród nich znajdują się informacje na temat liczby pozwoleń i rozpoczętych budów domów w czerwcu. Poza tym poznamy również raport amerykańskiej agencji EIA dot. zmiany zapasów paliw za oceanem oraz Beżową Księgę FED, opisującą aktualną sytuację ekonomiczną USA. Warto również śledzić ogłoszenie kwartalnych raportów finansowych przez Bank of America, IBM oraz Netflix. Na radarach inwestorów wciąż pozostaje geopolityka. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział w poniedziałek, że może się wybrać wraz z przedstawicielem handlowym USA, Robertem Lighthizerem w podróż do Pekinu, jeśli konsultacje telefoniczne w tym tygodniu będą produktywne. W tym kontekście niepokoić mogą wczorajsze słowa Trumpa o "długiej drodze do umowy handlowej przed USA i Chinami". Dodał, że "jeśli będziemy chcieli" to nałożymy dodatkowe cła na produkty z Chin o wartości 325 mld USD.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.