Chiny: do przodu, ale pomału

(poniedziałek 15-07, 8:00)

 Visco z ECB: Bank będzie musiał rozważyć różne opcje [złagodzenia polityki] w najbliższych tygodniach.
USA: ceny producentów wzrosły w czerwcu bardziej niż wskazywały prognozy.
Evans z FED: parę cięć mogłoby podnieść inflację do celu.

Chiny: wzrost gospodarczy w II kw. najniższy od 27 lat, ale pozytywnie zaskoczyły dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kalendarz Eko: inflacja CPI w PL oraz amerykański indeks NY Empire State. 
 

Za nami
W piątek większość inwestorów znów szukała odpowiedzi na dwa pytania: kiedy ECB złagodzi swoją politykę pieniężną oraz o ile punktów bazowych FED obniży przedział stóp w lipcu.   ● [ECB]   Oczekiwania na bliskie zmiany monetarne w Eurolandzie zwiększyła wypowiedź członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego i prezesa Banku Włoch Ignazio Visco. Polityk powiedział, że jeśli wzrost gospodarki Eurolandu nie nabierze tempa, ECB będzie musiał poluzować swoją politykę oraz „rozważyć różne opcje w najbliższych tygodniach". Piątkowe dane Eurostatu dot. produkcji pokazały, że piętą Achillesową gospodarki strefy euro  jest obecnie niemiecki sektor przemysłowy.   ● [FED]   Z kolei po drugiej stronie Atlantyku przybyło argumentów za minimalną obniżką stóp (o 25 pb). Za mniejszym cięciem przemawiały dwa wydarzenia. Pierwszym była publikacja  wyższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji cen producentów (1,7% r/r vs prognoza 1,6%). Drugim wypowiedź prezesa oddziału FED w Chicago Charlesa Evansa (z prawem do głosowania w 2019), który uważa, że "parę cięć mogłoby podnieść inflację do celu".   ● [FX]   Pod wpływem tych sygnałów kurs EUR/USD spadł do min. 1,1238, po czym na zamknięciu sesji w NY powrócił do punktu wyjścia (1,1271). Zmiany na rynku bazowym wskazywały drogę złotemu, który zakończył dzień na niewielkim plusie wobec dolara (USD/PLN min. 3,7863) i na nieznacznym minusie w stosunku do euro (EUR/PLN max. 4,2710). Do zakupów aktywów EM i CEE nie zachęcały wiadomości z Indochin oraz z Turcji. Po pierwsze, w II kwartale PKB Singapuru spadło najbardziej od 2012 (o 3,4%). Po drugie, jak w piątek doniosła agencja Reutersa, pierwsza część rosyjskich systemów rakietowych S-400 została dostarczona do bazy lotniczej Murted na obrzeżach Ankary.   ● [Makro ChRL]   Nad ranem nastroje na rynkach wschodzących pogorszyła informacja o najniższym od 27 lat wzroście gospodarczym w Chinach (6,2% r/r vs prognoza 6,3%). Pocieszeniem są dobre dane za czerwiec o sprzedaży detalicznej (9,8% r/r vs prognoza 83%) oraz produkcji przemysłowej (6,3 r/r vs prognoza 5,2%).

Przed nami
[Kalendarz Eko]   Mimo, że dane o czerwcowej produkcji przemysłowej w USA poznamy dopiero jutro, to już dziś otrzymamy pierwsze wskazówki nt. jej wyniku w lipcu. Informacji w tej sprawie dostarczy indeks oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, opisujący koniunkturę panującą w regionalnym przemyśle. W czerwcu wskaźnik NY Empire State pokazał rekordowy spadek aktywności.    ● [Scenariusze]   W lipcu rynek oczekuje poprawy koniunktury w USA, co może sprzyjać głębszemu odbiciu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1235), kosztem G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150). W przypadku następnej wpadki należy się liczyć z dalszym pogorszeniem nastrojów wokół zielonej waluty i gry na kolejne cięcia stóp FED (punkt oporu EUR/USD 1,1290). W tej sytuacji część kapitału trafiłaby do Europy, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7500). Na rozwój sytuacji rynkowej może mieć również wpływ dzisiejsze wystąpienie prezesa oddziału FED w Nowego Jorku Johna Williamsa, który jednocześnie zajmuje fotel wiceprzewodniczącego FOMC. Kierunek zmian na rynku PLN mogą też wyznaczyć finalne dane GUS o inflacji CPI (prognoza 2,6% r/r).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy także krajową produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną. Nie zabraknie także ważnych danych z gospodarek EZ i USA. Tak jak wspominaliśmy już jutro poznamy czerwcowy wynik produkcji przemysłowej w całych Stanach, a także dane nt. sprzedaży detalicznej. Z kolei w środę Eurostat poinformuje nas o wyniku inflacji HICP w strefie euro w czerwcu. Inwestorzy czekają również na publikacje kwartalnych raportów finansowych amerykańskich banków (Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs czy Wells Fargo ), które otworzą „sezon“ wyników na Wall Street. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.