Trump: ale Chińczycy zawsze zmieniają umowę

(środa 31-07, 8:00)


Trump oskarżył Pekin o brak zakupów amerykańskich produktów rolnych.
Zaufanie niemieckich konsumentów najniższe od 2017.
Komisja Europejska: Indeks nastrojów biznesu w EZ spadł poniżej zera po raz pierwszy od X' 2013.
Niemcy: w VII ceny konsumpcyjne wzrosły najmniej od 2016.
Kalendarz Eko: inflacja w PL i EZ, PKB Eurolandu w II kw, raport ADP (USA) oraz decyzja FED ws. stóp procentowych.

Za nami
   ● [PLN]   Rozpoczęciu dwudniowego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej towarzyszył dalszy spadek notowań złotego. Na wartość PLN oraz innych walut EM negatywnie oddziaływał tweet Trumpa, w którym oskarżył Pekin o brak zakupów amerykańskich produktów rolnych, co było jednym z ustaleń spotkania prezydentów USA i Chin podczas czerwcowego szczytu G20. „Mój zespół negocjuje z nimi teraz [Lighthizer i Mnuchin są obecnie na rozmowach handlowych w Szanghaju], ale oni zawsze zmieniają umowę na swoją korzyść na koniec negocjacji" - dodał prezydent USA. Zdaniem analityków jego komentarze zwiększyły wątpliwości inwestorów ws. możliwości sfinalizowania umowy handlowej przez oba mocarstwa.   ● [EUR/USD]   Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty (max.: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,8606) był napływ pesymistycznych informacji z gospodarki europejskiej. Zaczęło się od wiadomości z Francji, gdzie odnotowano niższy od oczekiwań wzrost gospodarczy w II kw. (0,2% vs prognoza 0,3%). Zawiodły także dane z Niemiec o inflacji HICP w lipcu, które pokazały najniższy od listopada 2016 wzrost cen konsumpcyjnych (1,1% vs prognoza 1,3%). Złe wieści przyszły także z niemieckiego Instytutu Badania Opinii i Rynku (GFK), którego indeks mierzący zaufanie konsumentów za Odrą osiągnął w lipcu najniższą wartość od 2017 roku (9,7 pkt). Odczucia niemieckich nabywców podzielili europejscy przedsiębiorcy. Opublikowane wczoraj wskaźniki ekonomiczne Komisji Europejskiej pokazały najgorsze od marca 2016 nastroje w gospodarce Eurolandu. W lipcu indeks KE, uwzględniający opinie 25 tys. firm ze strefy euro, spadł do poziomu 102,6 pkt (z 103,3 w czerwcu). Na domiar złego wskaźnik koniunktury w biznesie po raz pierwszy od października 2013 spadł poniżej zera (-0,12 pkt). Z oczekiwaniami analityków minął się także pilnie śledzony przez FED indeks cen PCE core (1,6% vs prognoza 1,7%), równoważąc popyt i podaż na rynku EUR/USD (min. 1,1132- max. 1,1161). Pocieszeniem dla inwestujących za oceanem mogła być informacja o największym od listopada 2018 zaufaniu amerykańskich konsumentów (Conference Board: 135,7 pkt vs prognoza 125 pkt).  
Przed nami
   ● [FED]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego ws. spodziewanej obniżki przedziału stóp funduszy federalnych. Scenariusz bazowy zakłada cięcie o 25 pb. Rynek kontraktów terminowych daje mu 77% szans powodzenia, natomiast na 23% wycenia redukcję o 50 pb. Zakładając brak niespodzianki ze strony FEDu, inwestorzy skupią się na wyjaśnieniu kwestii czy lipcowa obniżka stóp ma charakter jednorazowy czy też będzie pierwszym takim posunięciem w dłuższym cyklu. Wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć: treść komunikatu FOMC towarzyszącego decyzji oraz konferencja prasowa przewodniczącego Jerome'a Powella. Według analityków CNBC warto także zwrócić uwagę na rozkład głosów w Komitecie. Ich zdaniem istnieje możliwość większego niż zwykle podziału ze względu na niedawną poprawę danych makroekonomicznych z gospodarki amerykańskiej. Dwóch lub trzech przeciwników obniżenia przedziału oprocentowania w lipcu zwiększy niepewność ws. przyszłej ścieżki zmian stóp procentowych w USA.   ● [Scenariusze]   Sygnały świadczące o tym, że będzie to pojedynczy ruch FEDu zwiększą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1100), kosztem EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8600). Z kolei przesłanki przemawiające za początkiem głębszego luzowania za oceanem będą szkodzić zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD 1,1190). W tej sytuacji waluty EU, w tym złoty mogą powrócić do łask inwestorów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8000).   ● [Makro]   Czekając na decyzję FOMC, inwestorzy nie będą mogli narzekać na nudę. Rynkowych emocji dostarczą publikacje GUSu (inflacja CPI), Eurostatu (PKB za II kw., inflacji HICP) oraz amerykańskiego raportu ADP.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.



Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. 




Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.