Prezes BoE: Gospodarka brytyjska może potrzebować pomocy

(czwartek, 04-07, 8:00)

Funt najtańszy wobec złotego od 2 stycznia 2019.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najniższy poziom od listopada 2016.
Bilans HZ Stanów Zjednoczonych: w maju import wzrósł najbardziej od 2015.
ISM: aktywność w amerykańskim sektorze usług była w czerwcu najniższa od lipca 2017.
Trump: Chiny i Europa manipulują walutami i pompują pieniądze w swój system, aby konkurować z USA.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z EZ oraz wystąpienie wiceprezesa ECB.

Za nami
   ● [Polityka monetarna]   W środę nadal dominowała strategia inwestycyjna nastawiona na obniżki stóp procentowych przez największe banki centralne. Gołębie nastroje uzasadniał wybór Christine Lagarde na nowego prezesa ECB (od X' 2019), zapowiedź nominacji Christophera Wallera i Judy Shelton do zarządu FED oraz ostrożna wypowiedź prezesa Banku Anglii. Polityczne kandydatury Francuzki i Amerykanów (postrzeganych jako zwolenników luźnej polityki monetarnej w Eurolandzie i USA) zrównoważyły się wzajemnie na rynku EUR/USD, natomiast słowa Marka Carney’a, doprowadziły do wyprzedaży funta (min. GBP/USD 1,2558, GBP/PLN 4,7157 tj. najniżej od 2 stycznia 2019). Presja na szterlinga była skutkiem wzrostu oczekiwań rynkowych na monetarne działania Banku Anglii, stymulujące gospodarkę brytyjską, zdaniem prezesa BoE, zagrożoną globalną wojną handlową oraz ryzykiem twardego Brexitu.   ● [Obligacje]   Przewidywania inwestorów odzwierciedlał brytyjski rynek obligacji. Topniejąca rentowność giltów wywołała efekt domina na pozostałych rynkach długu np. w Niemczech oraz USA. Dochodowość amerykańskich dziesięciolatków osiągnęła wczoraj najniższy poziom od listopada 2016 (min. 1,941%).   ● [Makro]   Do zakupu bezpiecznych papierów skarbowych zza oceanu zachęcały dodatkowo kolejne gorsze wyniki makro z największej gospodarki świata. Źródłem pesymizmu był niski wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w czerwcu (ADP: 103 tys. vs prognoza 140 tys.), który zwiększył obawy o kondycję amerykańskiego rynku pracy (i oczekiwania na obniżki stóp FED). Dodatkowych powodów do zmartwień dostarczyła wiadomość o największym od 2015 wzroście importu, który zinterpretowano jako negatywny wpływ protekcjonistycznej polityki Białego Domu na gospodarkę USA. Na domiar złego okazało się, że w czerwcu aktywność w sektorze usług wg ISM była najniższa od lipca 2017 (55,1 pkt. vs prognoza 55,9%). Pocieszeniem mógł być analogiczny wskaźnik obrazowany przez Instytut IHS Markit, który w czerwcu osiągnął wynik wyższy od prognoz. Pozytywnie zaskoczyły także usługowe PMI dla Europy (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   Rosnące oczekiwania na bliskie obniżki stóp po obu stronach Atlantyku (EUR/USD min. 1,1268 - max. 1,1312) oraz lepsze niż zakładano dane z EZ poprawiły położenie złotego (min. EUR/PLN 4,2382, USD/PLN 3,7469).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W związku z Dniem Niepodległości w USA, nastroje na rynkach finansowych będą dziś kształtować wiadomości z Europy. O godzinie 11:00 Eurostat opublikuje majową wartość sprzedaży detalicznej. Analitycy spodziewają się wzrostu jej dynamiki z 1,5% r/r do 1,6% r/r. Z kolei 10 minut później poznamy aktualne poglądy wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Luisa De Guindos.   ● [Scenariusze dla EUR]   Ew. wzrost sprzedaży > 1,6% oraz neutralna narracja Guindosa poprawiłyby pozycję wyjściową euro przed jutrzejszą arcyważną publikacją raportu Departamentu Pracy USA (punkt oporu EUR/USD: 1,1360) i na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1275).   ● [Scenariusze dla PLN]   Dla złotego najbardziej korzystne byłoby dziś powtórzenie wczorajszego scenariusza z dobrymi danymi z Eurolandu oraz z ostrożnym nastawieniem w ECB, zwiększającym oczekiwania ws. obniżki stóp w Eurolandzie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,7200) . Przeciwna kombinacja będzie mu szkodzić (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7800).   [Trump]   Amerykańskie święto może być okazją do kolejnych komentarzy ze strony Donalda Trumpa. Wczoraj amerykański prezydent oskarżył "Chiny i Europę o manipulację walutami". Jego zdaniem Pekin i Bruksela "pompują pieniądze w swój system, aby konkurować z USA. Powinniśmy robić to samo, albo nadal będziemy głupkami, którzy siedzą cicho i grzecznie obserwują, jak inne kraje od wielu lat grają w tą grę".

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).


Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.