Suma wszystkich strachów funta

(środa, 10-07, 8:00)

Funt najtańszy wobec dolara od kwietnia 2017 (wyłączając „flash crash”).
Pekin żąda od Waszyngtonu anulowania transakcji na sprzedaż broni Tajwanowi.
Kurs EUR/PLN najwyżej od 7 czerwca br.
JOLTS: w maju spadła liczba wolnych wakatów w gospodarce USA.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w UK, wystąpienie prezesa FED przed Kongresem USA i protokół FOMC.

Za nami
Wczorajszy dzień dostarczył kolejnych argumentów za sprzedażą walut europejskich i kupnem dolara.   ●
[GBP]   Największe straty na Starym Kontynencie poniósł funt (GBP/USD min. 1,2447 tj. najniżej od kwietnia 2017 wyłączając załamanie kursu tzw. flash crash w styczniu br.). Na jego wartość negatywnie oddziaływały rosnące oczekiwania na obniżki stóp Banku Anglii, wynikające z obaw o sytuację ekonomiczną na Wyspach w przypadku twardego Brexitu. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga uważają, że brytyjska gospodarka skurczyła się w II kwartale 2019 o 0,1%. W przypadku zmaterializowania tych prognoz byłby to pierwszy ujemny wynik PKB UK od 2012.   ● [EUR]   W obozie przegranych znalazło się także euro (EUR/USD min. 1,1193 tj. najniżej od 19 czerwca), któremu szkodziła kolejna przecena akcji Deutsche Banku (-4,17%). Giełdowi gracze dyskontowali ogłoszenie przez DB w weekend, programu masowej restrukturyzacji oraz wycofania się z handlu i sprzedaży na globalnym rynku akcji.   ● [PLN]   Przecenie nie oparł się złoty (max.: EUR/PLN 4,2733 tj. najwyżej od 7 czerwca, USD/PLN 3,8143). Dodatkowym obciążeniem dla PLN i walut EM było oświadczenie Pekinu, który domaga się od Waszyngtonu anulowania transakcji na sprzedaż broni Tajwanowi za 2,2 mld USD. Zdaniem analityków ew. odmowa Białego Domu może położyć się cieniem na dalszych negocjacjach handlowych USA-Chiny.   ● [USD]   Wzrost atrakcyjności dolara szedł w parze z dalszą redukcją zakładów na obniżkę stóp FED w tym miesiącu o 50 pb (z 5,9% do 3,9%). Spadło także rynkowe prawdopodobieństwo obniżki stóp funduszy federalnych we wrześniu br. Zielonej walucie sprzyjał także optymizm prezesa FED dot. amerykańskiego sektora bankowego. Jerome Powell podczas konferencji poświęconej stress testom oznajmił, że "banki stały się dużo lepsze w ocenie stojących przed nimi ryzyk oraz w radzeniu sobie z nimi". Dolarowe zyski ograniczył raport JOLTS, który w maju pokazał spadek liczby wolnych wakatów w gospodarce USA. Ponadto zrewidowano w dół dane za kwiecień (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
   ● [FED]   Dzisiejsza sesja rynków finansowych będzie przebiegać pod hasłem "więcej FEDu". O godzinie 16:00 prezes Banku Rezerwy Federalnej Jerome Powell wystąpi przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, której przedstawi półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz odpowie na pytania kongresmenów. Z kolei wieczorem opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym Komitet otworzył furtkę do lipcowej obniżki stóp procentowych w USA. Zdaniem analityków obecnie na rynku gra toczy się nie o to czy FED dokona obniżki stóp o 25 pb pod koniec miesiąca, tylko czy będą kolejne.   ● [Scenariusze]   Przesłanki za jednorazowym cięciem dodadzą wiatru w żagle dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190). Zdaniem niektórych ekonomistów za przeciwnym rozwojem sytuacji przemawia możliwa eskalacja konfliktu pomiędzy Powellem a prezydentem Trumpem, który w ostatnim czasie wielokrotnie krytykował go za prowadzoną politykę monetarną (punkt oporu EUR/USD: 1,1250). Bez względu na los dolara, waluty europejskie (w tym złoty) znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki (EUR/PLN wsparcie: 4,2350, opór: 4,2800; USD/PLN wsparcie: 3,7400, opór: 3,8150).   ● [UK]   Pod kątem notowań naszej waluty warto także śledzić dzisiejsze publikacje z gospodarki Wielkiej Brytanii, czyli drugiego największego partnera handlowego Polski. Równocześnie tj. o godzinie 10:30 ogłoszone zostaną dane nt. bilansu handlu zagranicznego, miesięcznego PKB oraz produkcji przemysłowej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.



Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.