Niepokojący wypadek przy pracy w produkcji przemysłowej PL

(piątek 19-07, 8:00)

Barnier (KE) ws Brexitu: jestem gotowy pracować nad alternatywnym planem dla irlandzkiej granicy.
Bloomberg: pracownicy ECB zaczęli badać możliwość obniżenia celu inflacyjnego.
Williams z FED: Bank powinien działać szybko w sytuacji spowalniającego tempa wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji
Polska: produkcja przemysłowa spadła w czerwcu po raz pierwszy od kwietnia 2017.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, indeks Uniwersytetu Michigan oraz wystąpienia Jamesa Bullarda i Erica Rosengrena (FED).

Za nami
Czwartkowa sesji rozgrywała się wokół nowych wiadomości ws. Brexitu oraz polityki pieniężnej ECB i FEDu.   ●
[Brexit]   Główny negocjator warunków rozwodu z ramienia KE Michel Barnier oznajmił wczoraj, że jest gotów pracować nad alternatywnym planem dla irlandzkiej granicy, będącej kością niezgody pomiędzy Brukselą a Londynem. Z kolei premier Irlandii Leo Vardakar, który dotychczas w sceptyczny sposób wyrażał się nt. wszelkich ograniczeń czasowych backstopu, przyznał, że jeśli istnieją propozycje rozwiązania tego problemu, to chętnie ich wysłucha. Słowa Francuza oraz Irlandczyka na nowo rozbudziły nadzieje inwestorów na uporządkowany Brexit, co przełożyło się na zakupy szterlinga (max.: GBP/USD 1,2555, GBP/PLN 4,7444) i walut regionu CEE (w tym złotego).   ● [ECB]   Atrakcyjność inwestycyjną GBP i PLN zwiększyły przecieki Bloomberga z ECB, szkodzące konkurencyjnemu euro (EUR/USD min. 1,1205). Według źródeł agencji pracownicy Banku zaczęli badać możliwość zmiany celu inflacyjnego (dotąd 2%). Zdaniem analityków tak elastyczne podejście oznacza, że luźna polityka monetarna w Eurolandzie może być kontynuowana w nieskończoność.   ● [FED]   Wkrótce potem losy wspólnej waluty podzielił dolar (EUR/USD max. 1,1282), któremu zaszkodziła ultra ostrożna wypowiedź prezesa oddziału FED z Nowego Jorku i jednocześnie wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa. Polityk powiedział, że amerykański bank centralny powinien "działać szybko" w sytuacji spowalniającego tempa wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji. W pierwszej chwili jego wystąpienie przechyliło rynkową wycenę lipcowej obniżki stóp funduszy federalnych w stronę 50 pb. Indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo takiego scenariusza skoczył z ok 30% do prawie 70%. Dziś rano jego szanse spadły do 48,3%, gdyż część optymizmu wśród zwolenników agresywnego cięcia wytłumił rzecznik prasowy nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej, który przyznał, że wykład jego przełożonego miał charakter akademicki. Pod wpływem tych czynników kursy EUR/PLN i USD/PLN stopniały odpowiednio do min. 4,2532 i 3,7708.   ● [GUS]   Zyski złotego mogły być większe gdyby nie dane GUS o produkcji przemysłowej, która w czerwcu zanotowała pierwszy spadek od kwietnia 2017 (-2,7% r/r vs prognoza 2%). Dodatkowym obciążeniem dla PLN oraz innych walut spod znaku EM były doniesienia Wall Street Journal z frontu konfliktu handlowego USA-Chiny. WSJ podał, że negocjacje utknęły w martwym punkcie, gdyż w Waszyngtonie nie mogą dojść do porozumienia, które konkretnie chipy czy inne zaawansowane produkty powinny zostać uznane za zagrażające bezpieczeństwu USA i nie mają trafić do Huawei'a.
Przed nami
   ● [GUS, scenariusze dla PLN]   Po rozczarowujących danych nt. produkcji przemysłowej, dziś przekonamy się czy w czerwcu nie ucierpiała także sprzedaż detaliczna. Kolejne niepomyślne informacje z GUS-u mogą zwiększyć obawy przed negatywnymi reperkusjami pogarszającej się sytuacji w gospodarce niemieckiej. Kolejna przesłanka dla takiego rozumowania może zepchnąć złotego do defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150). Z drugiej strony lepsze dane będą kontr-argumentem tej tezy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7500).   ● [USA]   W dalszej części dnia istotne znaczenie dla rozwoju sytuacji na rynku PLN będą miały wydarzenia za oceanem. O godzinie 16:00 poznamy wstępną wartość indeksu Uniwersytetu Michigan w lipcu. Wskaźnik ten powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, przeprowadzanych na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych, które są proszone o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwań co do kształtowania się tych warunków w przyszłości. W efekcie indeks UM pozwala m.in. ocenić potencjał nabywczy konsumentów w USA. Obok indeksu UM, warto także pamiętać o wystąpieniach: prezesa oddziału FED w St. Louis Jamesa Bullarda oraz prezesa oddziału w Bostonie Erica Rosengrena (obaj z prawem głosu w FOMC do końca roku.). W ich słowach inwestorzy będą doszukiwać się nowych wskazówek ws. skali obniżki stóp FED w lipcu.   ● [Scenariusze dla USD]   Wysoki wskaźnik UM i neutralny ton wypowiedzi członków FOMC zwiększą rynkowe oczekiwania na cięcie o 25 pb (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200), a niski wynik i gołębi przekaz na 50 pb (punkt oporu: 1,1290).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.